ASİTANE (Şenol ŞEN)

Onlardan haberiniz var mı?

[email protected]
ONLARDAN HABERİNİZ VAR MI?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Bu şehir… Hummalı insanların şehri… Dakikalarla yarışan, sevgiden şefkatten gittikçe uzaklaşanların şehri… Sabahları bakıyorum… Et ve kemiğe bürünmüş robotlar gibi Vapura Otobüse koşuşturan, bu şehrin insanları… “ Sabah şerifleriniz hayır olsun, Günaydın, Hayırlı İşler vb.” selâmlama ifadelerinden vazgeçtik, suratlarında ki ifadeleri kaybolmuş şehrin insanları…
 
Bir türlü huzuru da parayı da bulamayan, sevgiye muhtaç sevmekten mahrum şehrin insanları…
 
Uzun zamandır sizlerle paylaşmak isteyip te, nasibi bugüne, vesilesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günün de, "20 senedir bizleri takip ediyorsun, vakti saati hâlâ gelmedi mi?" dercesine, evimin üstünde, alçak uçuş gerçekleştiren "Çengelköy’ün Papağanlarından" bahsetmek istiyorum.
 
Onlarla, ben ve köy 89 yılında tanıştı. Köye 1 çift olarak geldiler… İlk yerleşim yerleri İskele Meydanında ki Çınarlarımızdı… O zaman gelişleriyle ilgili rivayetler fazlaydı… Kimi seyir halindeki gemiden kaçtı dedi, kimi evden… Ama artık onlar Çengelköylüydü! Rahmetli Deli Hüsnü ağabeyimizin İskele meydanında kâhyalık yaptığı yıllara denk geldi gelişleri… Üşenmedi, Yakalamak için koca çınarlara tırmandı durdu rahmetli… Onlarda, O zaman genç bir çiftti ve rahatsız edilmek istemediler…
 
Kendilerine, Çengelköy Mezarlığını mekân edindiler…
 
Boğazın, Zor iklim şartlarına dayana bileceklerini hiç tahmin etmiyordum… Ama onlar bu zorlu mücadelenin galip tarafıydı. Adem ve Havva dan gelişimiz gibi, 1 çiften, 20 yıl içerisinde soylarını 150 ye çıkarmayı becerdiler! Yalnız enteresan bir Hiyerarşileri var! Gün batımında koloniler hâlinde Kuzguncuk Mezarlığına gidiyorlar… Önde büyüklerin grubu. Sonra bir küçük, peşinden bir daha küçüğü… Arkadan, belli ki bu düzene ayak uyduramayan ve tekleme kalan yeni doğanlar… Avazı çıktığı kadar bağırarak ve koşarcasına… Sabah, gün doğumuyla birlikte tekrar Çengelköy’e geliyorlar… Yazımı şayet bir Papağan uzmanı okursa, kendisinden her gün bu gidiş ve gelişlerin nedenlerini öğrenmeyi ayrıca isterim!
 
Son olarak bir müjdeli haber vermek isterim. Her sabah işe gitmek için Üsküdar’dan motora binip, Eminönü’ne geçiyorum. Sarayburnu- Salacak- Dolmabahçe üçgeninde gözlerim hep onları tarıyor. Gördüğüm zaman içimi nedensiz bir sevinç, göremediğim zaman bir hüzün kaplıyor! Onlarda 1 çifti! Ama şimdi bir yavruları oldu… Onlar, Boğazın Yunusları! Dilerim, yoğun Boğaz trafiğinde başlarına bir kaza belâ gelmez veya Balıkçıların hışmına uğramazlar da, birkaç sene sonra onların da geniş bir aile oluşlarını hep beraber izleriz.
 
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir