Üsküdar Belediyesi 7. ve 8. Dönem Başkanı Hilmi Türkmen

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen

1973 yılında Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde doğan Hilmi Türkmen, ilköğrenimini ve hafızlığını Şalpazarın'da, liseyi Vakfıkebir İmam Hatip Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.

1996 yılında serbest avukat olarak Üsküdar'da mesleğe başladı.

İş hayatının yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri bağlamında, çeşitli eğitim, kültür ve sosyal yardım alanındaki STK'larda kurucu ve yönetici olarak görev aldı. Klasik Türk Sanatları Vakfı kuruculuğu ve mütevelli heyeti üyeliği, MAVERA Eğitim ve Sağlık Vakfı kuruculuğu ve mütevelli heyeti üyeliği, Hukukcular Derneği yönetim kurulu üyeliği bunlardan bazılarıdır.

Siyasete aktif olarak 1992 yılında Refah Partisi Üsküdar Gençlik Kollarında başladı. Fazilet Partisinde Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. AK Parti'nin kuruluş süreci ile birlikte Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002 Genel ve 2004 Yerel Seçimlerinde AK Parti Üsküdar İlçe SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) Başkanlığı yaptı. 2003?2004 yıllarında ise AK Parti Üsküdar İlçe Teşkilat Başkanlığı görevini üstlendi.

2004 Yerel Seçimlerinden sonra Üsküdar Belediye Başkan Yardımcılığı ve İBB Meclis Üyeliği yaptı.

Evli ve iki kız, iki erkek çocuk babası olan Hilmi Türkmen, İngilizce bilmektedir.

10 yıllık Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde;

 • TOGEM (Toplumsal Gelişim Merkezi) ve Gezici Anaokulu
 • KÜP (Kadın El Ürünleri Pazaryerleri Projesi)
 • Kandilli El Sanatları Merkezi
 • Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi
 • Çavuşdere Dönüşüm Projesi
 • Üsküdar Gençlik Merkezi
 • Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi
 • Bilgi Evleri ve Çocuk Akademileri
 • Türkiye'de ilk kez YÖK onayıyla başlatılan Çocuk Üniversitesi
 • Tarihi Eserlerin Restorasyonu
 • Amatör Spor Kulüplerine Saha ve Alt Yapı Projeleri
 • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Projelerinin gerçekleştirilmesine bizzat öncülük etti.

30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde Üsküdar Belediye Başkanı olarak şeçilmiştir.

Beş yıllık Başkanlık dönemi boyunca yüzlerce yeni esere imza attı. Türkiye'nin ilk altın leed sertifikalı akıllı kamu binası olan Üsküdar Belediye Başkanlığı binası hizmete girdi. Yine Türkiye'de bir ilk olan Valide Sultan Gemisi ile Üsküdar ve İstanbullulara ücretsiz Boğaz turu hizmetini başlattı. Üsküdar'a 5 yeni meydan kazandırdı. 33 yıllık imar planı sorununu ve 2B sorununu çözdü, 20 bin kişiye tapuları verildi. 9 spor merkezi, 15 yüzme havuzu, Nakkaştepe Millet Bahçesi, Millet Kıraathanesi konseptine uygun olarak Nevmekân ve Nevmekân Sahil'i Üsküdar'a kazandırdı. Yine bu dönemde Üsküdar Bilim Merkezi ve Planetaryum açıldı. 46 yeni park ile Üsküdar'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2,5 kat arttı. Türkiye'nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi hizmete açıldı. 33 mahalleye Aile Sağlığı Merkezi yapıldı. 10 adet yeni okul inşa edildi. Türkmen yine bu dönemde toplam 62 caminin sıfırdan yapılmasına ya da restore edilmesine imza attı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez seçilerek Üsküdar Belediye Başkanlığı görevine devam etmektedir.

Aynı zamanda hafız olan Türkmen iki de torun sahibidir.

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir