Çengelköyspor

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuruluş: 1980
 
Renkler: Yeşil - Beyaz
 
Başkan: Mehmet Cevahir Türk
 
Adres: Halk Caddesi No:37 Çengelköy Spor Kompleksi  Çengelköy/Üsküdar
 
Telefon: 0 216 321 40 40   Faks: 0216 462 65 08
 
Kurucular: Hasan Özaydın ve Arkadaşları
 
Boğaz içinde bir futbol limanı Çengelköy
Çengelköy Spor Külübü, 1980 yılında efsane başkanımız rahmetli Hasan ÖZAYDIN ve arkadaşları tarafından kuruldu. Kuruluş amacı ve tüzüğünde de belirtildiği gibi başta Çengelköy olmak üzere, çevre semtlerdeki gençliğin sporla iştigal ederek, bedensel ve ruhen gelişmelerini sağlamaktı. Resmi renklerini sarı-lacivert olarak oy birliği ile kabul eden yönetim kurulu, yer alacakları ligde şampiyonluk kovalayacak güçlü kadronun kurulması için kolları sıvadı. Çengelköy 1980-1981 sezonu sonunda ilk şampiyonluk apoletini omuzlarınına takarak kupayı kaldırdı. Türk futbolunun ve Fenerbahçe'nin "Puşkaş" lakaplı efsane kramponu Ergün ÖZTUNA'nın teknik patronluğunda elde edilen bu şampiyonluk, coşku ve heyecan artırdı. 1981-1982 sezonunda 2. amatör kümede hedef onikiden vurularak 2. şampiyonluk geldi. 1. amatör küme ana amacı olamazdı ve olmadı da. Sezon sonunda üst üste 3. şampiyonluğu yaşayan Çengelköyspor, 1982-1983 sezonunda rakipsiz ve etkin futboluyla alkışların odağı oldu.

Profesyonel Lige Merhaba
Sezon sonunda Türkiye Futbol Federasyonu, aldığı kararla 3. Profesyonel Ligini yeniden organize etti. Hasan Özaydın gönlündeki hedefi yakalamanın mutluluğu ile 15 milyonluk katılım bedelini futbol federasyonuna yatırarak Çengelköy Spor Kulübünü, 3. profesyonel liginin mücadele trafiğine dahil etmeyi başardı. İlk sezon kümede tutunan ve ilerisi için umut veren Çengelköy Spor Kulübünde süpriz bir gelişme yaşandı. 1985-1986 sezonunun ikinci yarısında başkan Hasan Özaydın, başarılarla dolu 4 buçuk sezonun ardından başkanlıktan ayrıldı. Profesyonellikte peş peşe 5 sezon geçiren kulübümüz, özveri yüklü direncini daha fazla sürdüremedi ve 1988-1989 sezonunda İstanbul 1. Amatör Küme mücadelesinin içerisinde yerini aldı. Bu arada toplanan yönetim kurulu Sarı-Lacivert olan renklerini, Yeşil-Beyaz olarak yeniledi. Renk değişikliğini gündeme getiren sebep ise; Çengelköy'ün simgesi manolya'nın ana rengi "Beyaz" ile semtin genel bitki rengi olan "Yeşil" rengin Çengelköy'ü temsil etmesinin daha doğru olacağı yönündeki fikir birliğiydi. Küme düşmenin tarifsiz üzüntüsünü yaşayan Çengelköy'lü, Asil Nadir ve Birol Nadir sponsorluğunda taze kan depolar. Göreve gelen İhsan Çağlar başkanlığındaki yönetimin iddalı bir ekip kurmasıyla 1989-1990 sezonu sonunda semeresini verir ve kulübümüz İsa Ertürk'ün teknik direktörlüğünde, Amasya'daki baraj maçlarında Türkiye şampiyonu olarak 3. Profesyonel Lige yeniden döner.

PROFESYONEL LİG'E MERHABA

2. Lig Sınırındaki Hüzünler
Teknik direktör olarak Mehmet Çakıroğlu'nu takımın başına geçiren İhsan Çağlar Yönetimi 1990-1991 sezonunda, sergilediği üst düzey başarı grafiği ile 2. Profesyonel ligin eşiğinden döner. Üsküdar Anadolu ile yaşanan soluk soluğa zirve yarışında kulübümüz zirveyi son 90'da 1 puanla rakibine kaptırır. 1991-1992 sezonunda İhsan Çağlar başkanlığı bırakır. Görevi Mümtaz Karakaş devralır. Bu sezon Çengelköylünün başarı yolundaki inatçılığının bir kez daha belgelendiği dönem olur. Teknik direktör olarak bir kez daha İsa Ertürk ile el sıkışılır. Ligin zirvesini son haftaya kadar zorlayan Çengelköyspor, nefeslerin tutulduğu son 90 dakikada, Beykoz karşısında sahadan beraberlikle ayrılarak şampiyonluk averajla Zonguldakspor'a kaptırılır, semtte moraller dibe vurur.

2. LİG SINIRINDAKİ HÜZÜNLER.

Süpriz Düşüş ve Çileli Yıllar
Başkan Mümtaz Karakaş, görev, Yusuf Şeker'e devreder 1993-1994 sezonu başında teknik sorumluluğa Davut Şahin getirilir. Yönetim son 3 sezonun flaş ekibini tutmakta zorlanır ve yeni ekip oluşurulur. Sezon içinde görevden ayrılan Davut Şahin'in yokluğunu fazlasıyla hisseden Çengelköy, umulmadık bir şekilde küme düşmenin şaşkınlığıni yaşar. Futbol, atletizm ve hentbol olmak üzere 3 farklı branşta 450 sporcunun faaliyet gösterdiği kulübümüz 2004-2005 sezonunda kulübümüze Ömer Seyfi Aktülün ve arkadaşları yönetim kurulu görevine gelerek 2 yıl süre ile hizmet ettiler. 2006-2007 sezonuna girilirken bayrağı bu sefer Mehmet Cevahir Türk devraldı ve daha ileri götürmek için güçlü bir yönetim kurdu. Emektar başkanımız İhsan Çağlar ve genel menajer olarak Yüksel Yıldız'ın önderliğinde ligde fırtına gibi esmeye başlayan takımımız ve yöneticilerimizi kutluyor ve başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

3 Sezondur İstanbul Süper Amatör Lig'de mücadele eden Çengelköyspor'da, önümüzdeki sezon hedef profesyonel lige yükselebilmektir.


Üsküdar 34
 
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir