ASİTANE (Şenol ŞEN)

ÜSKÜDAR ANADOLU...

[email protected]
ÜSKÜDAR ANADOLU...
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İnternet’te sörf yaparken karşıma Fırat üniversitesine ait olan “Gazi beden eğitimi ve spor bilimleri dergisinin” Ülke genelinde yaptığı, “Türkiye’deki Belediye Başkanlarının Spor Hizmetlerine İlişkin Görüşlerinin İncelenmesi” konulu makalesi gözüme çarptı. Anket yaparak durum değerlendirmesi yapmışlar.

 
1982 Anayasasında Belediyelerin tarifi şöyle yapılmıştır. “Mahalli idareler, İl, belediye ve köy halkının, mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları gene kanunda gösterilen seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan,kamu tüzel kişilerdir.”
 
Belediyelere,bir çok görevlerinin yanında,1580 sayılı kanunun 15. maddesinde “… Gençler İçin mahallin ihtiyaçlarına uygun stadyumlar yapmak ve işletmek.” Gibi sporla ilgili görevlerde verilmiştir.
 
Çünkü, Mahalli idare birimi olan belediyeler, pek çok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de halka en yakın kuruluşlardır. Özellikle belediye başkanlarının seçimle iş başına gelmeleri Belediyeleri halka yakınlaştıran temel bir unsurdur.Toplumsal yaşamda, belediyeler için halkın güven ve desteğini kazanmak öteki kamu kurum ve kuruluşlarından daha fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle halkın ihtiyaç ve isteklerine duyarlı davranmak, halkın sürekli desteğini, beğenisini ve güvenini sağlamak belediyeler için önemlidir.
 
Sizleri fazla detay ve ayrıntıya boğmak istemiyorum. Hemen anketten kısa kısa sonuçlar vermek istiyorum. Belediyelerin büyük bir çoğunluğu altyapı, tarım,veterinerlik gibi işlerin çoğunun merkezi yönetime devrini isterken, % 84 gibi bir çoğunlukla Sportif hizmetleri devretmek istemedikleri görülmüştür. Diğer bir tabloda ise “Herkes için spor imkânları oluşturmak(%65), gençleri kötü alışkanlıklardan korumak (%20) vs.” gösterilmiştir.
 
Tüm yukarıda yazdıklarımızı göz önüne aldığımız zaman 5 yıl görev yapan Belediye Başkanımız Mehmet bey’in bu sene 100. yılını kutlayan Üsküdar Anadolu spor kulübümüz gibi ülkemizin güzide bir kulübü için ne gibi faydalı işlerde bulunmuştur merak etmekteyiz?
 
Amatör kulüplerimizi es geçiyorum.Gerçi, geçen ay yapılan tesislerin devir protokolü ile ilgili komediye önümüzdeki aylarda bu köşeden değineceğim ama, yüz yıllık bir çınar ve amatörlerin ağabeyi konumunda olan Üsküdar Anadolu kulübümüzü, şehrin en ücra köşelerinde ki ilçelerde maç yapmaya mahkûm etmeninde ne kadar belediyecilikle bağdaştığını da ayrıca merak etmekteyiz! Şehrin önde gelen bir ilçesinin, kendi takımına sahip çıkmayıp, İstanbul’dan yüzlerce kilometre ötedeki bir  şehrimizin (Sivas) pilot takımı konumuna düşürülmesinin ayıbı da sizlere yeter her hâlde diye düşünmekteyiz.
 
Son bir merak ettiğimiz konuda, Bu ankette belediyemiz, sportif hizmetlerin merkezi idareye devri konusunda nasıl bir oy kullanmıştır? Sözünün eri olan ve Üsküdar’da oturan sayın Başbakanımız, Üsküdar’ın LAYIK OLDUĞU HİZMETİ ALDIĞINA İNANMAKTAMIDIR?
Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir