ASİTANE (Şenol ŞEN)

OLDUĞU GİBİ GÖRÜN

senolsen_@hotmail.com
OLDUĞU GİBİ GÖRÜN
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünkü Sabah gazetesindeki(20-04-2008) bir röportaj dikkatimi çekti. General Electrıc’in Efsanevi CEO’su Jack Welch ile uzun bir röportaj yapılmış.Sonunda da “9 tane Altın öğüt” sıralamış genç meslektaşlarına. Benim dikkatimi sonuncu öğüt çekti! Welch diyor ki;

 
Dünya’yı görmek istediğiniz gibi değil,gerçekten olduğu gibi görün!”

 

Bizim ülkemizde ki en büyük hastalıkta bu bence.Bu nasihati yazar çizer takımından tutunda, Bürokratik elitlerimize kadar bütün yöneticilerimizin alması gerekir esasında.Çünkü onlar, olduğu gibi değil,görmek istedikleri gibi olaylara baktıkları ve bu şekilde toplumu yönlendirmeye çalıştıkları için bütün bu sıkıntıları yaşıyoruz. Dayatmalar,zorlamalar, baskılar,terbiye etmeye çalışmalar ve aşağılamaların altında hep bu neden yatmakta!

 

Sanayi devrimini yaşayamamış, işçi sınıfını ve burjuvazisini oluşturamamış bir toplum şimdiki amiyane tabiri ile “çakma” elitler,aydınlar,yazar-çizer kadroları ile toplumun önünü açan değil,kapatan sınıflar olarak ülkemizde yerini almıştır. İşte buna en son örnek olarak Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nu gösterebiliriz. Almanya’da katıldığı bir konferansta inciler! düzen Sabih bey şöyle demiş; “Bu toplumu eğitmeliyiz!”

 

Oysaki kökleri 5 bin yıla uzanan ve son 80 küsur senedir çağdaş ve batılı normlarda hayat nizamını ilke edinmiş ve bütün kurumları bu hedef doğrultusunda çalışan bir devletin  insanlarının cahilliğinden hâlâ söz edilebilir mi? O zaman bu sözün altında yatan sebep, “Bizim istediğimiz gibi olmuyorsanız cahilsiniz ve eğitime muhtaçsınız.” dır.

 

Welch’in  20 yılda çalıştığı şirketin piyasa değerini 14 milyar dolardan,600 milyar dolara çıkarma başarısının ardındaki sebep çok basit. “Dünya’yı görmek istediğiniz gibi değil, Gerçekten olduğu gibi görün.” Çok geç olmadan darısı bizimkilerin başına!

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım

GOOGLE ÖZEL ARAMA

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.