ASİTANE (Şenol ŞEN)

KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?

[email protected]
KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Birazdan okuyacağınız yazıyı, 2004 mayısında, yani seçimden hemen sonra, Boğaziçi Çengelköy Gazetesinde ki köşemde okuyucularımla paylaşmıştım. 5 yıl önce, seçimden sonra ne yazmışım diye arşivimi açtığımda karşıma bu ilginç yazı çıktı!

 

Bir seçimde gürültü patırtı içinde geçti. Adayların hayalleri, umutları, beklentileri vardı. Kiminin ki gerçekleşti, kiminin ki gerçekleşmedi. Hep merak etmişimdir.Kaybeden adaylar, eş ve çocukları, partilileri ve sevenleri,  seçim öncesi ne umdular, ne buldular? Adaylara, “ Sensin! Büyüksün! Tek rakibin THY vs.” diyenler,seçim sonrası kaybeden adayları kaç kez aramışlardır acaba? Kaç kez bir araya gelerek , seçim yenilgisinin sebeplerini aramak için toplantılar düzenlemişlerdir? Tersini düşünürsek, sırf inandığı ve güvendiği için gönülden destek veren partililerini, kaybeden adaylar kaç kez teşekkür ziyaretine gitmiş veya teşekkür telefonu açmışlardır? Bu adaylar bir günlerini ayırıp,    çarşı ve  pazarları, esnafı, mahâlleleri dolaşarak, kazanamama sebeplerini ilk ağızdan öğrenme ihtiyacını duymuşlar mıdır?  Yoksa, Kendim için istiyorsam na-merdim” düşüncesinden yola çıkarak, “ Nankör halk, ne olacak!” diye düşünüp, kendilerini seçmeyen halkımıza kızmışlar mıdır? Hayat tecrübelerle doludur. 5 yıl sonra yeniden yapılacak seçimlere, kendi partilerinden olan veya olmayan bir başka arkadaşı aday olursa seçim tecrübelerinden bahsedecek midir?

 

Kazanan adaylara gelirsek. Seçim öncesi mahâlle mahâlle, kapı kapı dolaşarak oy istedikleri ve vaatlerde bulundukları vatandaşlara iade’i  ziyarette bulunacaklar mıdır? Yoksa, vatandaşlar kendilerini seçimden seçime mi göreceklerdir? Kazanan adaylar, yalnız kaldıkları ve tefekkür ettikleri bir ortamda kazanma sebepleri arasında kendilerini, kaçıncı sıraya koymaktadır? Şayet birinci sırada değillerse kendilerinin başarılarına ortak olanlarla (Parti, teşkilât, seven, seçmen vs.) seçim sonrasında aynı birlik ve beraberliği sürdürmeyi düşünecekler midir?   Yoksa, bazılarının dediği gibi, “ Siyaset, adam kullanma sanatır.” veya “ Öküz öldü ortaklık bitti!” düşüncesinden yola çıkarak “ Mühür artık bende. Öyleyse Süleyman benim!” duygusuna mı kapılacaklardır?

 

Vaatlerini yerine getirmek için gerekli olan alt yapı çalışmalarını ve bu bilgi birikimlerine sahip mesai arkadaşlarının seçiminde gerekli itinayı gösterecekler midir? Ekip ruhunun vazgeçilmezi olan ortak aklı kullanacaklar mıdır? Yoksa, hikmeti kendisinde görüp, BEN merkezli düşünerek, etrafına Sensin! diyen yalaka takımını mı alacaklardır?

 

İnsanlık tarihi, Ortak Aklı kullanıp Kazananlar ve BEN merkezli düşünüp Kaybedenlerle doludur! Öyleyse Kim kazandı, Kim kaybetti?  

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir