Yalçın SOYSEVİNÇ

Çengelköy

[email protected]
Üsküdar ve boğazın köylerinden biri Çengelköy ama bizim köyümüz.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Çengelköy

Üsküdar ve boğazın köylerinden biri Çengelköy ama bizim köyümüz. Kıymetini pek de bilemediğimiz hep ağaçlarını eksilttiğimiz betona kurban ettiğimiz güzelim Çengelköyümüz.

Kurban Bayramı'nın dördüncü günü Ata 2 sitesindeki 15 yıldır oturduğum evden alışveriş için çıktım. Alışveriş derken A.V.M.'leri kastetmiyorum benim alışverişlerim hep mahallemden olur. Otomobilimi biraz da uzakta bırakarak Çengel'e ıslık çala çala ulaştım. Eve peynir Peynirci Mehmet'den, balık Şen Balık'tan, doğal sabun ise Çengelköy Baharatçısı'ndan ekmeklerde fırınlarımızın birinden çünkü ayıramam hepsi harika ekmekler yaparlar.

Balığın tazesi, peynirin harikası kahvelerin en güzeli Çınaraltı hep Çengelköy'de Seval Pastanesi'nin özel tatlılarını tadıp da beğenmeyen var mı? Boğazın en güzel manzaralı Pastanesi Erbap nerede o da Çengelköy'de. Gece boyu lezzetli kokoreçler eski usul lokantalar nerede sokak arası çay evleri hep Çengelköy'de.

Köyümüz hem eski tadları barındırıyor bir yandan da son moda cafeleri ve restoranları. Merkezde üç tarihi camisi bir kilisesi ile her kazılan yerden çıkan tarihi eserleri ve Osmanlı dönemi çeşmeleri ile binlerce yılın tanığı. Yanılmıyorsam Aya Yorgi Kilise'sinin altında Hıristiyanlık öncesi inanışların çok tanrılı tapınağı bile bulunmakta. Hakimler evi olarak düzenlenen yalının bahçesinin kazılarında da bir sürü sütun ve tarihi eser çıkmış ve kenara konmuş durumda.

Gezenler ve orada oturanlar bilir ama ben Çengelköy'e gelenlere Çınaraltı Meydanı'nı tavsiye ederim orada mutlaka zaman geçirmeliler. Orada aynı zamanda Hatice Hanım Çeşmesi bulunmakta. Bir şikayette bulunmadan da geçmeyeceğim. Eskiler Bekar Deresi Çeşmesi'ni hatırlarlar. Yıldırım Beyazıt Camisi yapılırken sordum yıkıldı kenara kondu dendi ama caminin bitmesi ile kötü bir mermer kopyası ile karşılaştık.

İ.B.B. bu konuya el atsa da eski çeşmemizin bari kopyasını yerine koysa.

Tahminime göre eski toprak saha ya inşaat yapılırken de tarihi eserlerle karşılaşacağız. İspark'ın kullandığı o araziye proje uygulanırken umarım tarihi değerlere saygılı davranılır.

Komşumuz Beylerbeyi'de son yıllarda açılan ve güzelleşen mekanlarla insanları kendine çekiyor. Lokantalar kafeler ve restoranlar hepside harika. Üsküdar çekim merkezi olmayı kaybetti ama Çengelköy ve Beylerbeyi her gün ama her gün insanları kendine çekiyor. Gece üç de dört de Çınaraltı'nda oturanları gördüğümde tamam dedim bu iş. Bu nasıl bir Boğaziçi sevgisidir dedim kendi kendime.

Benim gibi seven sadece seyretmeyi seven bile insanlar görünce çok seviniyorum. Kardeşim Yavuz her yıl yurtdışından izne geldiğinde Boğazın güzelliklerine bakarak ne kadar da mutlu oluyor. Onun bu mutluluğunu görmek bile ömre bedel.

Yazımızı Çengelköy den Beşiktaş Kabataş seferlerinin sıklaştırılması konusuna getirerek bitiriyorum. www.change.org imza verir ve bu seferleri kullanırsak imza kampanyası Kadir Topbaş'ın önüne gidecek ve umarım kabul edilecek.


Yalçın SOYSEVİNÇ

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir