Yalçın SOYSEVİNÇ

İSTANBULU GEZMEK GEREK

[email protected]
Ağustos ayı içerisinde İstanbul'un gerçek tadını alabilmek için günü birlik geziler yaptım.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Ağustos ayı içerisinde İstanbul'un gerçek tadını alabilmek için günü birlik geziler yaptım. İstanbul'da yıllarca yaşayan ancak buralara gitmeyenlerin biraz iştahını arttırmak için bu ay bunlardan bahsedeceğim.

Beyoğlu'na her gittiğimde Yapı Kredi Bankası Taşkent sergilerini ve müzesini gezerim geçmiş yıllarda Alacahöyük Lidyalılar Deliklitepe ve diğerleri derken son sefer Afyon Tatarlı köyü kazılarında bulunan ahşap pers mezar kalıntılarını gezdim. 26 Eylül'e kadar sürecek. 2500 yıllık ahşap üzeri resimler hala belli olması çok ilgi çekici.

Bir başka Cumartesi sabahı Piyerloti ye çıktık. Eyüp ve Haliç'in güzelliklerini İstanbul'u gezen turistlerle paylaştık. Bir başka gün Eminönü'nden başladığımız yürüyüş bizi Sultanahmet'te Ayasofya'nın önünde dev bir çadır müzeye ulaştırdı,  meğerse çadır Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustosta törenle açılışını yaptığı 1001 icat sergisiymiş.

Dururmuyuz sıramızı bekledik ve hemen içeri girdik. İslam medeniyetinin 700-1700 yılları arasında dünyaya hediye ettiği icatları interaktif bir şekilde izleme olanağımız oldu. Alında bu sergi İngiltere'de medeniyetle buluşması başlığı altında 500.000 kişinin gezdiği bir sergiymiş. Çatışma birbirini tanımayan toplumlar arasında olur bu tip bilgilendirmeler çatışmaya değil uzlaşmaya hizmet edeceğinden çok faydalı olur inancındayım.Avrupa'nın karanlık çağı sürerken İslam bilginlerinin ne aşamalar kaydettiğini görme fırsatımız oldu.

Sergi sonrası dünyanın ilk ve en büyük alışveriş merkezi Kapalıçarşı'yı gezerek çok güzel bir gün geçirdik. Bu müzede eylül ayı boyunca sizleri bekliyor.

Bunların yanında bu sene Üsküdar Belediyesi ramazan eğlencelerini Bağlarbaşı Kültür Merkezinde yaptı. Her akşam değişik etkinlikler Üsküdarlıların güzel ramazan akşamları geçirmelerini sağladı.

Hatta bir akşam Üsküdar'ın kardeş şehri Shibuya kentinden konuklarımız vardı. Farklı kültürü farklı sesleri farklı dansları tanıma, öğrenme şansımız oldu. 15-19 Eylül arasında Katibim festivalinde pek çok etkinlik olacak ilgilenen Çengelköylülere duyurulur. Program için Üsküdar Belediyesi internet sitesine bakılabilir.


Yalçın SOYSEVİNÇ

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir