Yalçın SOYSEVİNÇ

ÜSKÜDAR'DA SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNE...

[email protected]
ÜSKÜDAR'DA SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNE...
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Önce Türkiye İl Genel Meclis oylarının yüzdelerini irdeleyecek olursak Başbakan Tayyip ERDOĞAN’ın hırçın söylemleri, küresel kriz ve Güneydoğu’daki gerilimli seçim süreci AKP oylarında düşmeye neden oldu. Ama vatandaş seçenek göremediğinden olsa gerek yine AKP’ye %39’la destek verdiği gibi CHP oyları da %24’lere yükseldi. MHP’nin de Türkiye genelinde oyları 16’ya yükselterek başarı gösterdi. Standart %5’lik DTP’nin yanına bir de Saadet eklendi, o da %5.

 
İstanbul’umuza gelecek olursak aynen yazdığımız gibi, iki aday etrafında toplanan oylarda Kadir Topbaş  tecrübesi ile galip geldi. Ama artık CHP’nin bir Genel Başkan adayı var, onu İstanbullular %38 oy vererek partinin de başında görmek istediklerini söylediler. NTV seçim otobüsünü seyredenleriniz vardır, orada defalarca söylenen bir söz var. CHP’nin başında Baykal gibi sevimsiz bir Genel Başkan olmasa daha çok oy alabilir diye veya oy vereceğim, keşke Baykal olmasa gibi söylemleri vardı. Bunlar bu günlerden itibaren artacak. Çünkü bir seçenek var, adı Kemal KILIÇDAROĞLU.
 
Üsküdar’da bildiğiniz gibi seçim kampanyası en güçlü aday Mustafa KARA idi. %39 ile ipi göğüsledi. Aslında onu CHP adayı Sema BARLIN’dan ziyade Saadet’in adayı Yılmaz BAYAT zorladı. Aslında bunun sebebi aynı bölgelerden, aynı çevrelerden oy almaları. Saadet’in adayı Yılmaz BAYAT %20 ile sonucu oldukça zorladı, ama sonuç alamadı.
 
Benim dikkatimi çeken asıl konu CHP Üsküdar adayının zayıf ve uyumsuz çalışmasına rağmen %29 oy almasıdır. Akla hemen şu soru geliyor. Biraz çalışmayla ve konsensus ile Kartal, Maltepe, Adalar da olan sürprizler olabilir miydi?
 
CHP Üsküdar’da 17 Şubat’da başlayan huzursuzluklar, anlaşmazlıklar 29 Mart’ta başarılı olmaya engeldi. Kemal KILÇDAROĞLU’nun yarattığı İstanbul rüzgarı Üsküdar’a da değdi, ama yelkenleri dolduracak ekip ve Başkan adayı Üsküdar’da yoktu. Hiçbir sivil toplum çalışması olmayan topluluklara gülümsemekten başka bir şey bilmeyen, hitap yeteneği olmayan ve Üsküdar’ı bilmeyen adayın hiçbir şansı olmadı.
 
Levent KIRCA ve Olacak O Kadar’ın Meclis adayları da %4,5 oy aldı. Sol cenahda bizde varız dedi. SHP Üsküdar seçim sürecinde DSP’ye desteğini açıkladı.
 
Üsküdar’ı iyi bilen, anlayan ve projeleri olan Mustafa KARA Belediye Başkanlığı seçimlerini kazandı. Kendisine ve ekibine başarılar diliyoruz. Seçim kampanyasını yakinen takip ettik. Verdiği sözleri dinledik. Sizler adına takipçisi olacağız. Ne demiştik seçim süreci başladığında, ÇALIŞAN KAZANIR.
 
Ama son cümlem şudur; bu yerel seçimler yerel seçimdir,  önümüzde ki 2,5 yıl olacakların habercisidir. Başbakan’ın duruşu, Baykal’ın duruşu, Bahçeli’nin gelecek seçimlerin sonucunu belirliyor.
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir