Yalçın SOYSEVİNÇ

Sağlam yapılar istiyoruz

[email protected]
Bu yıl ne kadar zor geçiyor böyle, seçim dönemi ara verilen şiddetin yeniden hortlaması toplu karakol baskınları şehir kır demeden şiddetin artması ve pek çok askerin şehit olması.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Bu yıl ne kadar zor geçiyor böyle, seçim dönemi ara verilen şiddetin yeniden hortlaması toplu karakol baskınları şehir kır demeden şiddetin artması ve pek çok askerin şehit olması.

Toplum bunlara üzülür ve tepki verirken bir baktık 23 Ekim öğle saatlerinde Erciş merkezli 7.2'lik deprem.

O anlarda medyada bazı gerzeklerin saçma sapan yorumları acının üzerine tüy dikti. Bir tv spikeri ''neyse ki deprem doğu bölgemizde oldu'' diyebildi.

Nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı bir bölgede olmuştur deseler anlayacağız. O yüzden dış ülkelerden arama kurtarma ekibi istemedik. AKUT Başkanı bölgede 3000 kişilik arama kurtarma var diyor bu rakam yeterlidir diyor.

1999 Kocaeli-Yalova depreminde yeterli arama kurtarma ekibi yoktu. O yüzden dış ülkelerden gelen ekipleri hayranlıkla izlemiştik.

O zamanlardan bu zamanlara devlet, belediyeler, asker ve sivil girişimciler arama kurtarma konusunda insanları eğittiler ve organize oldular. Ekiplerini teçhizatla donattılar. Bu satırların yazarı da Mahalle Afet Gönüllüleri Çengelköy Bahçelievler Grubu içinde eğitim aldı ve başkanlığını yürüttü.

Bizler toplum olarak sağlam binalar yapmadıkça hep dikkatimiz arama kurtarma yönünde olacak. Ama dikkat çekilmesi gereken konu Van bölgesinde 6 beton santralı olması ve bunların hiçbirinin dernekleri tarafından denetlenmiyor olması, belgelerinin olmaması. Ayrıca yıkılan binaların bazılarının yeni yapılmış olması. O zaman deprem yönetmelikleri bina yönetmelikleri neden yapılır denetlenmeyecekse...

Artık mütahitlik yapanların malzemeden çalması yoluyla haksız kazanç sağlamasının önü alınmalı. Devlet binalarından, okulların nasıl yıkıldığını hep beraber gördük. Dua edelim de bu deprem Pazar öğlen oldu. Saati ve günü farklı olsaydı çok daha üzücü bir manzara ile karşılaşabilirdik.

Depremden kaçamayacağımız açık, ancak yıkılmayan evler kamu binaları hakkımız. Tüm Türkiye'de ıslah çalışmaları yapılmalı... Betonlar kontrol edilmeli yönetmeliklere uygunluklar denetlenmeli.


Yalçın SOYSEVİNÇ


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir