Yalçın SOYSEVİNÇ

CHP ve Deniz Baykal hakkında

[email protected]
Deniz Baykalın Parti başkanlığından istifa edip ayrılmasından sonra okuduğum bir yazıdan bu söz aklımda kaldı.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Deniz Baykalın Parti başkanlığından istifa edip ayrılmasından sonra okuduğum bir yazıdan bu söz aklımda kaldı. "Yerinin doldurulamaz olduğuna inanan kimseler, işini iyi yapmamış kimselerdir"

Baykal hakkında Türkiye'nin şartları müsait olduğu halde partiyi büyütemiyor anlamında bazı önermeler vardı. Bugüne kadar böyle bir olayı ölçme şansımız olmadı. Mayıs ayında yapılacak Chp büyük kurultayda zaten gençleştirme ve yenileme sinyalleri veriliyordu ama o senaryoların Deniz Baykalın olmadığı bir senaryo pek mümkün değildi.

1999 yılında yapılan seçimleri dün gibi hatırlıyorum. Üsküdar'da sandıklarda DSP nin ezici üstünlüğü ikinci ve üçüncü sıralarda ise MHP ve Fazilet Partisi vardı. Meclise Anap ve Dyp bile barajı aşarak girmiş CHP ise seçim barajının altında 8.7 lik oy oranında kalmıştı. Baykal o zaman da istifa emiş Altan Öymen e parti başkanlığını bırakmıştı. O günlerde Avrupavari bir davranış olarak değerlendirmiştim. Diğer siyasetçilere de örnek olabilir diye düşünmüştüm.Ama örgüt çok istiyor diye 9 ay sonra partide başkanlığa dönüverdi.

Herkesin komplo dediği görüntülere ben skandal diyorum. Dilediği ile beraber olabilir ama parti de üst düzey görevli hatta bir milletvekili ile beraberlik söz konusu olunca buna sadece skandal denilebilir.

Artık bundan sonra ne olacağına bakacağız. Baykalın yakın çevresi ve parti yönetiminin tamamının Baykalcılardan oluştuğu için onun işaret etmediği herhangi birinin zaten aday olup seçilmesi imkansız. Bence halkın içine girebilecek girince sırıtmayacak bir genel başkanın CHP'yi başarıya sürüklemesi imkan dahilinde. Örneğin Büyükşehir belediye Başkanlığı adaylığı döneminde Kemal Kılıçdaroğlu yaptıklarıyla perfonmansıyla CHP nin ötesinde bir başarı elde etti. Parti bu şansı kullanmalı. Çünki o günlere kadar CHP laiklik eksenine dayalı bir muhalefet çizgisi yürütüyordu sanki başka halka söyleyeceği bir şey yokmuş gibi duruyordu. Kemal Kılıçdaroğlu farklı bir çizgiyi takip ederek Chp ye İstanbulda bir ruh kazandırdı. Tabi yanında Gürsel Tekininde olmasının katkısıyla. Eleştirecek tartışacak çok şey var belki ama bizler sonuçlara bakarak daha kolay değerlendirmeler yapabiliriz. Kadir Topbaş yüzde 44 oy alırken Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 37 oy almıştı.

Chp Kongresinde Kemal KIlıçdaroğlu ile Onur Öymenler Canan Arıtmanlar yarışacaklar. Belki hiç böyle bir şey olmayacak. Baykal ısrarlara dayanamayarak geri de dönebilir öyle yaparsa, halk bunları değerlendiriyor yakında anketler ortaya saçılır değerlendirmeler onlara göre derinlik kazanır. En büyük anket de seçim ona da az kaldı orada görürüz halkın nasıl değerlendirdiğini.


Yalçın SOYSEVİNÇ

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir