Yalçın SOYSEVİNÇ

Elveda Rumeli

[email protected]
Hani bir dizi vardı Elveda Rumeli. Sütçü Ramiz eşi, kızları ve damatlarının öyküsü. Makedonya ve Manastır ve köyü Pürsıçan'da geçiyordu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Hani bir dizi vardı Elveda Rumeli. Sütçü Ramiz eşi, kızları ve damatlarının öyküsü. Makedonya ve Manastır ve köyü Pürsıçan'da geçiyordu.

Geçen kurban bayramında 5 günlük Makedonya gezisi planlarken 7 günlük Arnavutluğun da olduğu bir turu tercih ederek o bölgenin tamamını görme şansını yakaladım. Geçen yıl da Bosna, Hersek, Hırvatistan, Karadağ turu yaparak kuzey bölgelerini gezip izlenimlerimi aktarmıştım.

Arnavutluk yumuşak bir Akdeniz iklimine sahip, 3,6 milyonluk nüfusunun yarısı kırsal alanlara yaşıyor. Neredeyse herkes bahçelievler de yaşıyor. 1912'de Osmanlı'dan ayrıldığından beri bağımsız bir ülke. Alt yapısı ve sanayi yatırımları çok eksik. Avrupa'da çok farklı bir ülke kalkınmaya çalışıyor, ancak Osmanlı eserleri olsa bile gezebilecek turistik yerler az.

Ama Makedonya öyle değil, gezilecek görülecek yerler oldukça fazla. Ohrid'de iki gün kaldık. Şehir merkezindeki Türk çarşısı görülmeye değer. Kiril alfabesi burada doğmuş ve büyük bir coğrafyaya yayılmış. Ohrid gölü etrafı kiliselerle dolu ama şehir merkezindeki camiler 500 yıllık. Bir halveti tekkesinde namaz sonrası çekilen hu törenini izledim, çok etkilendim. Türkiye'de tekkeler kapatıldığından dolayı eski orijinal inançları görme şansımız olmuyor. Kalkandelen de 600 yıllık Bektaşi Harabati teknesini ziyaret ettik. Dede Abdulmuttalip'ten bölgeye İslam'ın ve Bektaşiliğin yayılışı hakkında bilgiler aldık.

Manastır'da Mustafa KEMAL'in askeri eğitim aldığı okulun bir bölümü ATATÜRK Müzesi yapılmış, tüm grup duygulu anlar yaşayarak bu müzeyi gezdi. İlk aşkı Eleni'nin selamlaştıkları balkonu da görme fırsatımız oldu. Saymakla bitmeyecek yerleri görme fırsatımız oldu. Resneli Niyazi'nin sarayı bir ova dolusu elma ağaçları. 1389 da Kosova Savaşında ölen padişah 1.Murat'ın türbesi ve Priştinadaki camiler, çarşılar. Kosova'da bir dönem Osmanlı eserleri yıkılmış yerine yeni binalar yapılmış ama kimse bir şey söylemese dersiniz ki Anadolu'da bir yerleşim yeri. Başbakan Tayyip Erdoğan bayramdan önceki hafta orada yenilenen bir caminin açılışını yapmış. Kosova dönüşü Prizreni gezdik. Sanki Safranboludayız. Harika evler, köprüler, tarihi binalar ve camiler. Türklerin en yoğun yaşadığı yer burası Kosovada ki.Makedonya' nın başkenti Üsküp ise kalesi, köprüleri, camileri, hamamları ve Türk çarşısı ile çok güzel bir şehir. Kocaman bir Büyük İskender heykeli yapıyorlar. Her yönü ile güzel bir şehir Üsküp ve damak tadı mutfaklarımız aynı, hiç yabancılık çekmezsiniz. 20.-TL'ye 3 kişi restaurantlarda yemek yiyebilirsiniz. Bizim usul çay, kahve her yerde var. Her şey çok ucuz. Özellikle de yemekler, et, içecekler ve taksi fiyatları. Burada 15.-TL'ye gittiğimiz yere 2.-TL'ye gidiyorsunuz.Koç grubunun yatırımları Romstroe'ları gördük, göğsümüz kabardı.

Ben yurtdışı gezilerimi vize olmayan ülkelere yapıyorum. Vize isteyen ülkelerin göçmen muamelesi yapması hiç hoşuma gitmiyor. Daha çok ülke var vize sorunu olmadan gidecek bende inatla onlara gideceğim. Tunus, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Suriye, Lübnan derken Arnavutluk, Makedonya, Kosova ikinci kere Karadağ derken pek çok ülkeye gittim. Sırada Ürdün, Fas, Rusya, Litvanya, Letonya, Estonya, Gürcistan ve benzeri ülkeler var. Vize başvurusunda bulunup kendimi ispatlamaya çalışmak ağrıma gidiyor çünkü. Okuyucularıma tavsiyem bir haftalık Antalya tatili karşılığı bu ülkelere seyahatler yapıp, küçük bütçelerle farklı kültürlerle tanışabilirler.


Yalçın SOYSEVİNÇ

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir