Yalçın SOYSEVİNÇ

MUHTARLIK SEÇİMLERİ

[email protected]
MUHTARLIK SEÇİMLERİ
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
29 Mart Yerel seçimlerinde mahalle muhtarları seçimleri hem tatlı rekabete, hem de çekişmelere sahne oldu.

Okuyucularımız bilir, ama yine de hatırlatalım. Mahalle Muhtarlığına aday olmak biraz farklı; oy pusulası bastırıp mahalle de oy kullanılacak sandıkların başına bırakmak yeterli. Mahalle Muhtarları hiçbir yere başvuru yapmadan serbest bir şekilde aday olabiliyorlar, adaylığını açıklıyorlar ve seçimlere katılabiliyorlar.

Ancak 4 sandığın kurulduğu ve beş hatta ihtiyar heyeti ile beraber altı dereceli bir seçimin yapıldığı yerel seçimlerde muhtarlık aday kağıtlarında bir kaos yaşanıyor.

Özellikle de 8-10 muhtarın aday olduğu mahallelerde zaten küçücük bir bölüm olan oy kullanma bölümünde muhtarların ve azaların oy pusulaları karıştıkça karışıveriyor. Bazı mahallelerde muhtarların yola çıktığı azalar değil de karışıklıktan dolayı başka azaların çok oy alarak seçildiği görülmektedir.
 
Yıllardır takip ettiğimiz yerel seçimlerde gördüğümüz bu aksaklıkları yine görmemden dolayı böyle bir yazıyı kaleme alma gereği duydum.
 
Önerim ise şudur; muhtarlar ve azaları da aynı Belediye Meclis adayları gibi aynı seçim takvimine göre tabi olsunlar. Bir mahallede ne kadar aday varsa tek bir listede sıralansınlar. Vatandaş oluşan listeye göre oy kullansın, bildirilen ihtiyar heyeti de buna göre oluşsun. Teknik olarak hiç de zorluğu olmayan bu konuya bu yönde bir çözüm gelirse çok faydası olacağını düşünüyorum.
 
Seçim akşamı 15.000 oy kullanılan bir mahallede 10 adet adayın olduğunu düşünürseniz zarfa girmeyen 150.000 oy pusulası çöpe gitmiştir.
 
Muhtarların misli misli oy pusulası bastırdığını düşünürseniz yüzbinlerce kağıt sadece bir gün kullanılmak üzere basılıyor ve kullanılmadan çöpe gidiyor. 15 bin seçmenin olduğu mahalleye yedekleri ile 20 bin adet oy pusulası sandıkların başına dağıtırsa ve bu dağıtım sandık kurullarının yetkisinde olsa siz yapılacak tasarrufu seyredin.
 
Bu konuya ilgi gösterecek ve öneride bulunacak herkese şimdiden teşekkürler...
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir