Ali SÜZEN

Üsküdar Başkanını Seçiyor

[email protected]
Secim 2009
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Seçimlere 3 ay gibi kısa bir zamanın kaldığı şu günlerde Üsküdar'da siyasetin nabzı gün geçtikçe dahada ısınıyor. SP'nin aylar öncesinden eski belediye başkanı Yılmaz Bayat'ı aday göstermesiyle başlayan yarış, mevcut başkanında halkla kopuk olmasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle 3 bilinmeyenli denklem haline geldi.

Bu bilinmeyenli denklemin aktörlerini incelemden önce Üsküdar'da son yapılan bir anketin sonuçlarını vererek, sizleri bilgilendirmek istiyorum.
AKP: %32 - CHP: %25 - SP: %21
 
2004 Üsküdar Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:
AKP: %43.95 - CHP: % 24.02 - SP: %17.11
 
2007 Milletvekili Genel Seçim Sonuçları:
AKP: %46.57 - CHP: % 27.82 - SP: %2.77
 
Denklemin merkezinde ise yukarıdada rahatça görülen 3 parti var. AKP, SP ve CHP... Sonuca en yakın parti AKP olarak gözüksede karşısında güçlü bir Yılmaz Bayat (SP) ve bu çekişmeden karlı çıkmak isteyen CHP var.
 
Favori AKP
Her ne kadar mevcut Belediye başkanı Mehmet Çakır ile oy kaybına uğrayacak olsa bile, Üsküdar'da seçimin tartışmasız favorisi AKP. Mehmet Cakır'ın sevenide çok sevmeyenide... Yeniden aday olsun yada olmasın AKP'nin Üsküdar'da oy kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
 
Please SP
İki dönem Üsküdar Belediye Başkanlığı yapan ve 2004 seçimlerinde koltuğu Mehmet Çakır'a kaptıran Yılmaz bayat yeniden SP'den Üsküdar belediye Başkanlığına aday oldu. Parti olarak SP'nin Üsküdar'da seçim  kazanma şansı yok iken, Başkanlık yaptığı dönmede çalışmaları halk tarafından beğenilen ve sevilen Yılmaz Bayat'ın kişisel oyları ile koltuğa tekrar talip... Hemde 2004 seçimlerinden daha kuvvetli olarak... Çünkü Yılmaz Bayat ve Saadet partililer geçen seçimi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kaybettiklerini düşünüyorlar.
 
Süpriz CHP
Üsküdar'daki AK Parti - Saadet çekişmesinden karlı çıkmak isteyen CHP, iyi bir adayla bu fırsatı değerlendirip koltuğu kapmak niyetinde.. Ayrıca CHP Üsküdar'da % 20 civarında kemik oya sahip.. Bunun farkında olan parti yönetimi işi sıkı tutuyor. Aldığımız son duyumlara göre ibre bir bayan aday; Sema Barlın tarafında... Ancak herşeyden önce CHP Üsküdar'da seçimi kazanmak istiyorsa mutlaka parti  teşkilatı içindeki sorunları çözmesi gerekiyor.
 
MHP'nin Şansı Yok Denecek Kadar Az
Son duyumlarımıza göre MHP Üsküdar'da Ahmet Turgut ile şansını deneyecek. Açıkcası pekde şansı yok desek yanlış olmaz. MHP Üsküdar'da mevcut oylarını korumayı ve arttırmayı amaçlıyor. Ayrıca Üsküdar Belediye meclisine üye göndermeye çalışacaklar.
 
BBP Oylarını Arttırma Peşinde
2009 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerine, G.Ö.R projesiyle iddalı hazırlanan BBP, Üsküdar'dada bu projeyle oylarını arttırmanın peşinde... Özellikle belediye meclis üyeliği secimlerinde süpriz peşinde olan parti, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olarakta, Başbakanın İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki danışmanı Cevdet Tellioğlu'nun ismini açıkladı.
 
DSP Üsküdar'da Bitik
1997 Genel ve 1999  Yerel-Genel Seçimlerinde Üsküdar'da % 20'nin üzerinde oy alan DSP, 2002 Genel seçimlerinden sonra bu potansiyelini ülke genelinde olduğu gibi CHP'ye kaptırdı. Bu seçim için ise DSP'nin Üsküdar'da adı bile geçmiyor. 
 
GP'nin Durumu Belirsiz
2009 Yerel seçimlerine Genç partinin katılıp katılmayacağı bile henüz belli değil. 2009 Genel seçim şokunu üstünden atamayan parti, Cem Uzan'dan sonra eski günlerini arıyor.
 
ANAP ve DP'nin Esamesi Yok
Bir zamanların Merkez sağdaki efsaneleri, Anavatan Partisi ve Demokrat Partinin artık Üsküdar'da esamesi bile okunmuyor. Tabela partisi olmaktan ileri gidemezler.
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir