Ali SÜZEN

Bayramı Bayram Gibi Yaşa...

[email protected]
Avusturya'da yaşayan yazarımız Ali Süzen'in Türkonline.at sitesinde yayınlanan yazısı; Bayramı Bayram Gibi Yaşa...
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Sevgili Üsküdar34 okurları uzunca bir aranın ardından yeniden yazma fırsatı bulup, düşüncelerimi sizlerle paylaşacağim için kendimi mutlu hissediyorum. Yüce Yaradana şükürler olsun ki, bir ''Kurban Bayramı''na daha kavuşmuş bulunmaktayız. Kurban bayramı; Allah'ı bir, Peygamber'i bir, kitabı bir olan aynı kıbleye yönelip aynı heyecanı taşıyan yüz milyonlarca müslümanın sevinç günüdür. Bu vesileyle hepinizin bayramını tebrik ederim.

''Memlekette bayramın tadı bir başka oluyor'' derler ya hani,''Gurbettede bayramın hüznü bir o kadar acı oluyor'' Vatanımızda bayram sevincinin doyasıya yaşandığı, milli birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının kabardığı milli ve dini bayramlarda, biz yurtdışında yaşayan gurbetçiler günlük yaşantımıza devam etmek durumundayız.

İmkanlar her ne kadar zor olsada yaşadığımız ülkede bayramları adına ve anlamına yakışır şekilde kutlamak gerekir. Nasıl ki Bayram, namaz kılınmadan başlamaz, kurban bayramıda et yemeden-yedirmeden olmaz. Nakit ve vakit olarak imkanı olanlar kurban kesip çoluk-çocuk, eş-dost, konu-komşu, akraba, her kim varsa ulaşabileceğimiz kurban etini birlikte yemeli yada dağıtıp paylaşmalıyız.

Kurban kesmek konusunda özellikle Avrupada yaşayanların işin kolayına kaçtıklarını düşünüyorum. Vakti ve imkanı olduğu halde yaşadığı yerde kurban kesmeyip, hayır kurumlarına para havale edenlerin yada elden başka ülkelere gönderenlerin sayısı bir hayli fazla. Avrupada yaşayan gurbetçiler olarak şunu unutmamalıyız;

Kurban Kesmek; havale yapılarak değil, Allah-ü Teala için hayvan kanı akıtılarak yapılan bir ibadettir.

Ayrıca kurban kesmek adet değil, ibadettir. Kurban olma şartları uyan hayvanı kesip sadece ihtiyac sahiplerine dağıtmak değil, aksine herkese dağıtıp paylaşmaktır. Bulunduğumuz toplumda bayramın manevi atmosferini yaşayıp, yaşatabilmektir aynı zamanda...

Yeni nesilllere kurban ibadetinin önemini ögretmek ve bilinçlendirmek icin vakit ve imkan olduğu taktirde yaşadığımız yerde kurban kesmek gerekir. Aksi taktirde gelecekte bizim çocuklarımız kurban ibadetinin sadece para havale edilerek yapıldığını zannedecekler.

''Efendim burada ihtiyaç sahibi yok, dağıtacak kimse bulamıyoruz.'' diyen arkadaşlara tavsiyem;

Sen kes kardeşim kurbanını, öncelikle ihtiyaç sahiplerini, daha sonra burada kesmeyip para havale edenlere ve hatta Avusturyalı tanıdıklarına ve komsularına dağıt. Onlarada anlat neden et getirdiğini. Anlasınlar kurban bayramının vahşilik olmadığını. Bilsinler bu bayramın cömertlik ve paylasmak olduğunu.... Böylece bayramı hep birlikte idrak etmiş olalım, herkese nasiplensin. Gurbette bayramının hüznünü coşkuya çevirelim, bayramı bayram gibi yaşayalım.

Diyeceksiniz ki; Peki Afrika'da, Asya'da, dünyanın daha bir çok köşesinde ve hatta kendi ülkemizde kursağından bir lokma et gecmeyen insanlar var, gerçek ihtiyaç sahibi olan o insanlar ne olacak? Bence çözümü gayet basit. Avusturya'da kurban kesmenin maliyeti ülkemize göre çok düşük. Aile olduğunu varsaydığımızda bir eve iki kurban düşüyor; birini burada kes diğerinide ihtiyacı olana yolla. Hem manen huzur bul hemde ruhen...

Herşeyden önce Ameller niyete göredir. İster kendimiz keselim, ister havale edelim, yeter ki niyetimiz temiz olsun. Mevlam herkesin gönlüne göre versin, ibadetlerimizi kabul eylesin.

Bu sene iki bayram sevincini ardısıra yaşıyoruz. Kurban'dan sonra Cumhuriyet bayramını kutlayacağız. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun.


Ali SÜZEN

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir