Ali SÜZEN

1 Mayıs Neyin Bayramı?

[email protected]
1 Mayıs Neyin Bayramı?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
1 Mayıs Emek ve Dayanışma bayramı yurdumuzun dört bir yanında çoşku ve törenlerle kutlandı. Kutlamalarda işciler halay çekip, şarkılar söylediler. 1 Mayıs için ilk tören Ankara'da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Genelkurmay komutanı, Bakanlar, Milletvekillerinin ve Binlerce vatandaşın katılımıyla Anıkabirde düzenlendi. Devlet erkanı daha sonra topluca hipodrumda düzenlenen şenliklere katılarak işçilerin bayramını birlikte kutladılar. 
 
Akşamki kutlamların adresi ise Altınpark idi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sivil toplum örgütlerinin birlikte organize ettikleri konserde ünlü sanatcıla birbiri ardına konserler verdiler ve alanı dolduran binlerce Ankaralıyı coşturdular.
 
İstanbul'daki törenlerin adresi ise Taksim meydanıydı. Kazancı yokuşuna karanfillerin dökülmesiyle başlayan kutlamalara, Taksim anıtına çelenklerin konulmasıyla devam edildi. Vali, Emniyet Müdürü, İstiklal marşı ve saygı duruşu ve konuşmaların ardından alanı dolduran binlerce insan, davul zurna eşliğinde halay çekdi, 1 Mayıs türküleri söyledi.
 
İstanbul'dada Büyükşehir Belediyesi ve sendikaların ortaklaşa düzenledikleri konser Gülhane parkında gerçekleştirildi. Gülhane parkındaki konser alanını dolduran İstanbul'lular ünlü sanatçıların söyledikleri şarkılarla unutulmaz bir gece yaşadılar.
 
Vayyy be... Ne kadarda  özlemişiz böyle tabloları. Ama bu güzellikleri malesef ve malesef sadece rüyamızda yaşayabiliyoruz.
 
Gerçekte yaşananları ise hep birlikte televizyonlardan izledik. Özellikle 1 Mayısı bekleyen özel eğitimli, işçi kılığında bir yığın militan vardı. 

En ateşli ve acımasız eylemcilerin iyi giyimli, tam donanımlı ve hazırlıklı gençler olması dikkatimi çekti.

Sözde İşci cocuğu ancak görünürdeki en küçük aksesuarlarından bile işçi çocuğu olmadıkları açıkca belli olan saldırganların giysileri ve çatışmak için beraberinde getirdikleri eşyalar, dünyaca ünlü markalardı ve maddi değeri de yüksekti. 
 
Sapan gibi basit ama etkili silahlarla işe başlayan saldırganlar, ardından polise kaldırım taşı yağdırdı. Bu arada bazı gençler de yanlarındaki çekiç ve gaz maskeleriyle bankalara saldırdı.
 
Hükümetin, 1 Mayısı yeniden bayram ilan etmesine rağmen bazı sendikalar provakasyona devam ettiler ve Taksim meydanı konusunda, Hükümet ve bazı sendikalar arasında yine gerilim yaşandı.
 
1 Mayıs öncesi polisin kutlamaları kana bulamak isteyen teröristlere karşı yaptığı operasyonlarda 1 polis ve 1 vatandaşımızın şehit olmasına, ayrıca aynı tarihlerde Şırnak'ta 9 vatan evladının şehit edilmesine rağmen, bazı sendikların Taksim ısrarına ve Taksimde 1 Mayısı kutlamasına izin verilen Makul sayıdaki insandan, hiçbirisinin bir tane bile Türk bayrağı taşımamasını, konuşmacıların 1 Mayısın bayram ilan edilmesine olumlu tepki vermemelerini, konuşmalarında işçi hakları ve isteklerine değinmemelerini ve provakasyon yapmalarını üzülerek izledik.
 
Aynı saatlerde Kadıköy'de kutlama yapan diğer sendikalar ve işciler ise meydanı, Türk bayrakları ve bağlı oldukları sendika bayraklarıyla donatarak, Taksimdekilere 1 Mayısın nasıl kutlanması gerektiğini gösterdiler. 
 
Ayrıca Hükümet tarafından bayram ve dolayısıyla da tatil ilan edilen 1 Mayıs günü, en çok sıradan vatandaşın, memurların ve öğrencilerin işine yaradı. Her sene benzeri olayların yaşandığı bu günün tatil ilan edilmesiyle, daha önce ki senelerde işine ve okulana gitmekte sıkıntı yaşayan insanlar rahat bir nefes aldılar.
 
Bunca yaşanalardan sonra ben 1 Mayısın neyin bayramı olduğuna karar veremedim. Ya siz?
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir