Ali SÜZEN

Bir Orda, Bir Burda

[email protected]
ordan burdan
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Hani derler ya "İnsan oğlu kuş misali"... Benim durumumda o misal... Daha dün İstanbul'daydım, bugün ise Viyana'da... Doğduğum yerde değil doyduğum yerdeyim. Bilmeyenler için söylim, ben sekiz yıldır Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşıyorum.
 
Bir haftalık İstanbul ziyaretimde ailem, sevdiklerim ve sevenlerimle bir arada olma fırsatı buldum. Ayrıca sitemizinde Webmaster'i olan ve şuan vatani görevini kısa dönem olarak Tekirdağ Çorlu'da yapan kardeşime süpriz bir ziyaret yaptım ve yemin törenine katıldım. Evcil izni için gerekli olan kimlik fotokopisini unuttuğumuzdan ve askeriye içinde fotokopi imkanımız olmadığından, 8-10 km uzaklıktaki şehir merkezine gitmemiz gerekiyordu, ama sağolsun Mercedes servisinde çalışan sekreter bayan bizi bu dertten kurtardı. Kendisine buradan tekrar teşekür ediyorum.
 
***
 
Bu kısa zamanda Sitemizin yazarı, eski Çengelköy muhtarı ve çok değerli insan Şenol abiylede çokca konuşma ve fikir alış verişi fırsatı bulduk. Ayrıca dün (11 ocak pazar) birlikte süper amatörde mücadele eden semtimizin takımı Çengelköyspor'un maçını izledik. Maçta bizi yanlız bırakmayan Çengelköy Emek mahallesi muhtarı Nevzat abimize ve uzun zamandır telefon ve msn yoluyla konuşup ancak bir türlü tanışma fırsatı bulamadığım www.cengelkoyspor.com sitesi sahibi Yavuz kardeşime yakın ilgilerinden ve yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.
 
***
 
Bunca teşekkür faslı ve İstanbul ziyaretinden yazdıktan sonra üç beş kelime siyaset yazmazsam ayıp olur.
 
Ekonomik kriz adayları ve dolayısıylada siyasetide vurmuş durumda... Seçimlere çok az bir zaman kala, hala seçim atmosferine girilmiş değil. Çok az sayıdaki bez afiş ve broşür dışında görünürde birşey yok. Muhtarlar adaylarında ise henüz "tık" yok. Bunda yakın zamanda İkametgah ve Nufüs sureti işlemlerinin muhtarlardan alınacak olmasınında etkisi var. Muhtarlar en büyük gelir kaynağından yoksun kalacaklar.
 
***
 
Birde Üsküdar'da mahallelerin birleştirilmesi ve mahalle sayısının azaltılması konusu var. Üsküdar belediye meclisi eylül 2007 de aldığı kararla bazı mahalleri birleştirerek mahalle sayısını 54'den, 36 'ya düşürmüş, bazı mahallerinde alanlarını değiştirerek alan ve nufüs olarak  dengelemişti. Bu karar çıktığında çok tartışılmış, olumlu veya olumsuz bir çok eleştiri almıştı.
 
Seçim atmosferine girdiğimiz şu günlerde bu kararın olumsuz yönleri daha çok ortaya çıktı. İşte olumsuz bir örnek; Bahçelieveler mahallesi... Nufüs ve seçmen sayısı olarak Üsküdar'ın en büyük mahallerinden birisi olan Bahçelievler, son kararla adeta paramparça oldu. Mahallenin Çamlıktepe ve Bahçelieveler olarak bilinen bölümü Güzeltepe mahallesine, Talimhane, Rasathane ve Tufan mahallesi bölgesi ise Küçuksu muhtarlığına bağlandı ve geriye Bahçelieveler mahallesi olarak sadece Sultanmurat ve Ata-2 kaldı.
 
Düşünebiliyormusunuz yıllarca aynı adreste, muhtarlığa 200 metre mesafede oturan ve herkes tarafından Bahçelievler diye bilinen bölge bir sabah Güzeltepe oluvermiş... Aynı şekilde Talimhane olarak bilinen ve Muhtarlık binasına en fazla 500 mesafede olan bölge ise Küçüksu olmuş... 
 
İşin vahim tarafı ise bu bölgelerde oturanların haberi bile yok, zaten duyanlarda şok oluyor. Ayrıca bu bölgelerde oturanların yeni bağlandıkları muhtarlıklara ulaşmalarıda başlı başına sorun.
 
Bu düzenlemeleri yapanların değişiklik yapmadan önce o bölgenin halkına ve muhtarına danışmaları gerekir. Masa başında oturup, harita üzerinde mahalleri yeniden çizmek olmaz. İnşallah bu yanlışlıklar yeni dönemde düzeltilir.
 
Değişiklilerden sonra 36 'ya düşen Üsküdar'ın mahalle sayısı, yeni kurulan Ataşehir ilçesinede 3 mahallesini kaptırınca, mahalle sayısı 33 'e düştü. Esatpaşa, Fetih ve Örnek mahallesinde oturanlar artık Üsküdarlı değiller...
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir