Ali SÜZEN

Bağlarbaşı Ramazan için uygun değil..!

[email protected]
Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinliklerinin Bağlarbaşı kültür merkezi bahçesinde yapılması ilerki yıllarda büyük sıkıntı doğurabilir.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Yıllık iznimi geçirmek üzere Türkiye'yedeydim. Niyetim, referandum öncesi gelişmeleri yakından izlemek ve güzel bir tatil geçirmekti. Tatil yapma imkanını buldum. Ancak itiraf etmeliyim ki bu sıcaklarda tatil bile yapılmıyor. Hele birde aylardan Ramazan ise...

Ramazan demişken... Üsküdar'da ramazan dolu dolu yaşanıyor gördüğüm kadarıyla. İskelede gelenekselleşen iftar çadırı! (iftar dubası desek daha doğru olur.) Her mahallede düzenlenen sokak iftarları ve iftardan sonra düzenlenen ramazan eğlenceleri..

Ramazan eğlenceleri Bağlarbaşı kültür merkezinin bahçesinde düzenleniyor. Her akşam iftardan sonra başlayıp geceyarısına kadar sürüyor.

İki kez etkinlikleri izleme fırsatı buldum. Katılım bir hayli fazla. Bahçede yer kalmıyor, insanlar sokağa taşıyor. Herşey güzel gibi görünsede, burada sadece dikkatli gözlerin görebileceği büyük bir sorun var.

Ramazan etkinlikleri için Bağlarbaşı uygun bir mekan değil. Katılımcıların büyük bölümünü etrafta oturan mahalle sakinleri oluşturuyor. Yani neredeyse her akşam oradalar. Mahallenin gençleri ise oraya kendilerinin kabullenmişler, kalabalık gruplar halinde dolaşıp, kız kavgası yapıyorlar, insanlara ters ters bakıp ayağını denk al mesajı veriyorlar. Küfürler ise havada uçuşuyor. Sanki her an olay çıkacakmış gibi...

Ve olay çıktı bile.. Ramazanın 3. akşamı, sahnede ilüzyonist gösteri yapıyor. Birden bir kargaşa. Herkes sahneyi bırakmış o tarafa bakıyor. Hatta o kadar meraklıyız ki, bir çok insan sandalyenin üzerine çıkmış, parmak ucuyla ayakta duruyor, kavgayı görebilmek için. İlüzyonist şaşkın, onu seyreden yok ama çaresiz, bozuntuya vermeden kimse seyretmesede gösteriye devam ediyor.

Kargaşa sokağa taşıyor. Trafik felç. Etrafta bakıyorum, bir tane polis bile yok. Neyseki olay fazla büyümeden özel güvenlik ve zabıtanın çabasıyla önlendi. Olay bitti polis geldi. Sadece bir ekip arabası. Ya daha büyük bir olay çıksa! Allah korusun.

Ramazanın 5. akşamı yine Bağlarbaşı'ndayım, yine olay. Neyseki bu olayda büyümeden tatlıya bağlanıyor.

Katılımcı Üsküdarlılarla konuştum. Bir çoğu buraya aileyle gelinmez diyor, bir gelen bir daha gelmez deyip ortamdan dert yanıyor. Bu bölgede ağırlıklı olarak romanların oturması ve etkinlikleri mesken edinmeleri insanları rahatsız ediyor. Bu yüzden Üsküdar'ın diğer mahallelerinden katılım çok az.

Ayrıca insanlar ulaşım zorluğundan dert yanıyorlar. Özel aracıyla gelenler sıkıntı yaşıyor, Kültür Merkezinin parkyeri yok, cadde ve sokaklar yetersiz kalıyor. Caddede insan yoğunluğundan kaynaklanan trafik şıkışıklığı yaşanabiliyor.

Buradan başta Belediye başkanı Mustafa Kara olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Gelecek sene Üsküdar Belediyesi Ramazan etkinlikleri başka bir mekanda düzenlemelidir. Aksi takdirde daha vahim olaylar yaşanabilir ve etkinliklere gölge düşer. Zarar gören Üsküdar olur, bunun hesabınıda başkan dahil kimse veremez.

Alternatif olarak Burhaniye'de yeni yapılan gençlik merkezinin bahçesini önerebilirim. Çevre müsait, ortam müsait, sınırlıda olsa park yeri var. Yani herşey müsait. Birde Burhaniye Başbakanın mahallesi... Daha ne olsun, bir tek helva! yapmak kalıyor geriye.

Marmaray sonrası ise etkinlikler yeniden Üsküdar meydanında düzenlenmeli. Üsküdar merkezde düzenlenecek etkinliklere hem katılım daha yüksek olur, hemde tüm Üsküdar sahiplenir.

Referandum için nabız yokladım. Konuştuğum insanların büyük çoğunluğu son seçimde oy verdikleri partinin yolunda ilerliyor. Evet diyenler, hayır diyenden fazla gibi..! Sonucun ne çıkacağı ise bir çoğunun umrunda bile değil. Sıcaktan bunalanlar siyaset ile daha fazla bunalmak istemiyorlar.
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir