Ziya SÜZEN

Karar Senin Üsküdar!

[email protected]
Yerel seçimin kimyasının bozulduğunu bilmeyen kalmadı.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Karar Senin Üsküdar!

Yerel seçimin kimyasının bozulduğunu bilmeyen kalmadı. Hem iktidar hemde muhalefet meydanlarda atmosferi genel seçim havasında sürdürüyor olması projeler ile yola çıkan başkan adaylarına sıkıntı oluşturuyor. AK Parti'nin paralel devleti çökertme, CHP'nin mazot 1,5 lira olacak vaadlerine kulağımız aşina oldu artık. Hadi başbakan iktidar olmanın vermiş olduğu avantajla böylesine vaad veriyorda, Kılıçdaroğlu'nu anlayabilmiş değilim. Kaç belediye kazanıp mazotun fiyatını düşürecek merak ediyorum doğrusu.

Neyse biz Üsküdar'a bakalım. Ne paralel devletin çökertilmesi nede mazotun 1,5 lira olması Üsküdarlı'ya hizmet etmeyecek. Hepimizin malumu olduğu üzeri Üsküdarımızın en büyük sorunu imar. Yaklaşık 250 Bin kişinin etkilendiği söyleniyor. İktidarın ve Üsküdar Belediyesi'nin 10 yıldır AK Parti tarafından yönetilmesine rağmen imar sorunu'nun çözülememiş olması ilçede AK Parti'yi bir hayli zorluyor. Haliyle bu durum diğer başkan adaylarının iştahını kabartıyor. Gittikleri her mahallede sorunla alakalı çok sayıda soruya maruz kalan başkan adayları ise vaadlerini sıralamaktan kaçınmıyor.

Üsküdar'da kazanmaya en yakın olan aday Hilmi Türkmen imar konusunda 6306 sayılı yasa ile bir çözüm getirmişti. Bölgede Yavuztürk'e kadar olan alan için 6 kat, Yavuztürk'te ise 8 kat ve 2 emsal olarak 2 aydır yaptığı tüm çalışmalarda bilgilendirme yapıyordu. Sorunun meclis tarafından yapılması gereken kısmı yapılmış artık sadece hisse tapulu alanlarda birleşme yapılarak tapu bütünlüğü sağlanması kalmıştı. AK Parti çözüme bu kadar yakınken CHP'nin anayasa mahkemesine açmış olduğu davanın 1 Mart'ta iptal ile neticelenmesi ile çözüm rafa kalktı. Fakat Hilmi Türkmen başbakan ile görüştüğünü ve sözlerinin hükümet olarak arkasında olduğunu ifade etti.

Seçimin diğer kuvvetli adayı İhsan Özkes ise seçilmesi halinde Üsküdar'da imar sorununu biz çözeriz diyerek yıllardır imar sorunundan müzdarip Üsküdarlılara umut veriyor, umutlandırıyordu ki; Afet yasasının CHP tarafından iptal ettirildiği ve İhsan Özkes'inde bu iptal davasında imzasının olması işleri çıkmaza soktu. İhsan bey ise imzasını savunarak biz iptal ettirmeseydik vatandaşların evleri ellerinden alınacaktı şeklinde yaptıkları işin doğruluğunu savunuyor.

Peki imar vaadinin yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilmesi mümkün mü?

Maalesef yasalara bakıldığında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden yasa çıkmadıkça imar sorunun çözülmesi yani kanun teklifi vs. verilerek yeterli çoğunluk sağlanamadıkça pekte mümkün görülmüyor. Ayrıca Hilmi Türkmen ve AK Parti ilçe teşkilatı tarafından basınla paylaşılan son belgeler ise Üsküdar'da CHP adayı İhsan Özkes'i bir hayli zor duruma düşürdü.

AK Parti hükümeti tarafından meclisten geçirilen ve Üsküdar'daki imar sorunu'nu yani 2960 sayılı yasa olarak bilinen yasanın kısıtlamalarını kaldıran ve imar sorununu kesin olarak çözecek olan 6306 sayılı ''Afet yasası'', yine CHP tarafından açılan bir iptal davası ile bölgeyi daha da mağdur etti. İşin daha vahim yönü ise anayasa mahkemesi'nde Afet yasası'nın iptali için açılan dava dilekçesinde CHP Üsküdar Belediye Başkan Adayı İhsan Özkes'in imzasının olması...

İmar sorunu'nu kim çözer?
30 Mart'a az kaldı karar senin Üsküdar...


Ziya SÜZEN

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir