Ziya SÜZEN

Yeni yılda, Yeni bir insanlık...

[email protected]
Bir yıl daha biterken, yeni bir yıla, her sene olduğu gibi yepyeni umutlarla giriyoruz; daha iyi bir gelecek ve güzellikler diliyoruz.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bir yıl daha biterken, yeni bir yıla, her sene olduğu gibi yepyeni umutlarla giriyoruz; daha iyi bir gelecek ve güzellikler diliyoruz. Ama zaman öyle acımasız, öyle insafsız ki, geride bıraktığımız her saniye sanki insanlık tedavülden çıkmaya daha da yakınlaşıyor.

Geriye dönüp baktığımızda insanlığın kendini yiyip bitirmiş olduğunu görmek acı veriyor, acıyı hissettikçe insanoğlu vurdumduymaz oluyor, vahşileşiyor. Zaman hiç sektirmeden döngüsünü sürdürürken, ne çatışmalar, ne de ölümler durmayacak gibi görünüyor.

''Yaşam elden gidiyor, insan gibi yaşayalım, ayakta sağlam kalalım yeter'' derken, bir de bakıyoruz, bırakın yaşamayı ayağımızı basacak alan bile kalmamış.

Bir varmış bir yokmuş gibi yaşıyoruz. Kötülükleride iyilikleride benimsiyoruz, sürekli yenileri geliyor üzerine. Sanki bir illüzyon gibi, her şey bir anda olup bitiyor! Bazen şaşırıyoruz, kızıyoruz, üzülüyoruz, seviniyoruz ama hemen unutuyoruz.

Vurdumduymazlık insanlığı tuhaf bir kaygısızlık duygusuna itiyor. Hep bir şeyler için koşuşturuyoruz, hayattan ne koparsam kardır diyoruz; kendimiz için, menfaatlerimiz için. Bir diğeri umurumuzda bile değil.

Japonya Depremi, Van Depremi, Arap Baharı, Seçimler, Genelkurmay'daki istifalar, Şike Operasyonu, Tutuklamalar, Şiddetin her türü ve Terör. 2011 de dünyada ve ülkemizde pek çok önemli olay yaşandı. Ne doğa durdu, ne savaşlar, ne de çatışmalar. Öyleyse neydi farkı 2010 dan? Depremin Van yerine Elazığ'da yada Japonya yerine Pakistan'da olması mı? Tabiki hayır. Ülkeler şehirler farklı olsada bu yılda felekatler aynıydı. Ve malesef insanlık böyle devam ettiği sürece aynı olmayada devam edecek.

Onca olayı bir yıla sığdırdık, bazen cellatlar bazen ise kurbanlar öldü. Ölmek ve öldürmek akışında hiç bir sekme yok, sistem tıkır tıkır işliyor.

Hiç mi iyi şeyler olmuyor? Tabiki oluyor. Oluyor da kötüler daha baskın olduğu için iyileri göremez hale geldik. Kötülüklerden kendimizi sıyıracağız derken iyiliklere vaktimiz kalmıyor.

Sevmeyi-sevilmeyi unuttuk, günün huzurunu yaşayamaz olduk. İki güzel söze muhtaç kaldık, ruhumuzu tatmin edemez olduk.

Şimdi yeni bir yıl geliyor. Birbirimize sağlık, mutluluk dileyeceğiz, insanlık için güzellikler umut edeceğiz. ''Zaman nasıl da hızlı geçiyor, daha dün gibi'' diyeceğiz.

Ama insanlığımızın ne kadar tükendiğini yine fark edemeyeceğiz.

Vicdanını iktidar ve para kavgalarında kaybedenlerin sırıtarak ellerini ovuşturmasını yine seyredeceğiz.

''Aman bana ne'' deyip daha da bir acımasız, daha da bir vurdumduymaz tuhaf yaratıklar olacağız.

O nedenle;

Bize yeni bir yıl değil, yeni bir insanlık gerekiyor.


Ziya SÜZEN


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir