Ziya SÜZEN

Seçimleri iyi anlamak

[email protected]
Seçimleri iyi anlamak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
29 Mart seçimleri gecesi ve sonrası günlerde tüm televizyonlar, gazeteler ve internet sitelerinde yazarlar seçimlerle ilgili görüşlerini söylediler. Kimine göre iktidar partisi kaybetmiş, kimine göre muhalefet kaybetmiş, kimine göre her iki tarafta kaybetmiş, kimine göre seçmen mesaj vermiş de falan filan diye liste devam ediyor. 
 
Aslında bir coğu kendi bağlı bulunduğu medya grubunun yada kendi siyasi görüşü doğrultusunda değerlendirme yaptıklarından, objektif bir değerlendirme bulma şansımız çok az oldu. Bende bu yazımda bu yazılanlar üzerine değerlendirme yapacağım. Öncelikle içinde Üsküdar adı geçtiği için eski bir milletvekilinin dediğiyle başlayalım. 
 
''Ben Üsküdar'da Kastamonu'lu adayı, Bakanımız Murat Başeskioğlu ise Kars'lı adayı destekledi.'' (Mehmet Yıldırım-CHP Kastamonu eski milletvekili)
 
Buyrun bakalım, burdan yakın. Bu nasıl bir düşüncedir, nasıl bir yoldur. Oy uğruna insanların memleketleriyle ve kökenleriyle uğraşmak, ayrımcılık yapmak eski bir milletvekiline yakışıyormu? Hem sen Üsküdar'da kendi partinin adayı olan, ağzından bir kere bile Kastamonuluyum lafı çıkmayan Sema Barlın'ı destekledin. Madem o kadar milliyetçisin DP Üsküdar adayı, her defasında bangır bangır Kastamonuluyum diye bağıran Hasan Azkıran'ı detekleseydin de bizde senin samimiyetine inansaydık... Hem ne var ki, Bakan beyin kendi partisinin adayı Kars'lı Mustafa Kara'yı desteklemesinde? Bu lafları anlamak mümkün değil. Boş laf etmiş, ucuz politika yapmış eski milletvekilimiz ama halk bunu yemez, karnı tok bu hikayelere.
 
Yüzde 39 oy oranını beğenmeyen yazarlar var.
Ülke geneli değerlendirmesinin yapıldığı il genel meclisi sonuçlarına göre iktidarda olan AK Parti %39 oy aldı. Milletvekili seçimindeki Yüzde 10 ülke barajının olduğunu varsaydığımızda muhalefet partilerinden CHP %23 ve MHP %16 ile meclise girebiliyorlar. Diğer partiler ise meclisten bir hayli uzak görünüyorlar.
 
Bu tabloya göre iktidar partisi(AK Parti), neredeyse muhalefetteki 2 partinin(CHP ve MHP) toplamı kadar oy almıştır. Bu oy oranını beğenmeyenler, bence partizanlık yapıyorlar.
 
İktidar partisi yerel seçimlere %5 avantajlı başlar.
Bu şekil yazan yazarlarımız, haklı olmakla beraber unuttukları bir şey var. AK Parti 2007 Genel seçimlerinde alabileceği maksimum oy oranına yakın rakam olan %47 ye ulaştı. Bu çok büyük bir oy yüzdesidir ve uzun yıllar ulaşılması belkide mümkün bile olmayacaktır.
 
Kaldı ki yerel seçimler de aday ve hizmet faktörünün ön planda olduğunu düşünürsek, %47 nin üzerine %5 koymak çok zor, birde buna ekonomik kriz eklenince neredeyse imkansız.
 
Yerel seçimlerde iktidarın oylarının üzerine %5 eklemesi eskidendi. Yani partilerin %25 le iktidar oldukları zamanlardaydı. Şu tabloya baktığımızda mümkün görünmüyor.
 
AK Parti 8 puan kaybetti, bu çöküşün sinyali mi?
Hayır değil. Bence Yerel seçimleri yerelle, Genel seçimleri ise yine Genel seçimle karşılaştrımak daha doğru bir değerlendirme olur. Burdan hareket edecek olursak AK Parti bir önceki yerel seçimlere göre 2 puan kaybetmişdir. Yani 8 puan değil.
 
Bu 2 puanlık kaybında bir çok nedeni vardır. Tüm dünyayı sarsan ekonomik kriz, yanlış aday tercihi, yıpranan belediye başkanları, kutuplaşma, etnik siyaset vs. gibi...
 
***

Peki, seçim sonuçlarına bakıldığında neyi görmeliyiz?

Öncelikle, Ülkemizde ciddi bir sağ seçmenin olduğu gerçeği kabul edilmelidir.

Bu temel tespitten sonra, oy dağılımlarının çokta sürpriz olmadığı sanırım net olarak anlaşılacaktır.
Ülkede, bu günkü seçmen yapısı ile bir sol partinin alternatif olma ihtimalinin çok düşük olduğu gerçeği kabak gibi ortadadır. CHP bazı bölgelerde belediye başkanlıklarını bölünen oylar nedeniyle kıl payı kazanmıştır.

Kıyı bölgelerindeki oy dağılımından, seçmenlerin hala Cumhuriyeti sahiplenmek veya korumak gibi değerlere, doğuda ise etnik milliyetçiliğe oy verdiği anlaşılmaktadır.

Bu anlamda, 29 Mart seçimleri, 22 Temmuz seçiminin bir tekrarı olmuştur.

Kitle partileri tercih edilmiştir.

Sosyalist partiler binde birlik oy oranlarını korumuşlardır.

İslami kesim ve muhafazakâr kesim iktidar partisine yine destek sunmuştur.

Bu tespitler halkımızın tercihlerini, inançlarını ve değerlerini algılamak ve görmek açısından önemlidir.

Birde, “vermeden almak” diye bir söz vardır. Halka bir şey vermeden ondan bir şey almanın zor değil imkânsız olduğu gerçeği anlaşılmalıdır. AK Parti ektiğini biçmektedir.

İktidar olmak isteyenlere duyurulur!
 
Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir