Ziya SÜZEN

''İade-i Ziyaret''

[email protected]
Çok renkli bir Ramazan ayının ardından Üsküdar'da Katibim rüzgarı esti.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Çok renkli bir Ramazan ayının ardından Üsküdar'da Katibim rüzgarı esti. Bu seneki festival İstanbul'u dolaşmasıyla her zamankinden çok daha farklıydı. Üsküdar ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi birbirinden renkli ve güzel görüntülere sahne oldu. Benim en çok beğendiğim ülke ise Hindistan'dan gelen gurup oldu.

Kültür merkezi demişken, bu mekanın Üsküdar Belediyesi'ne devredilmesi Üsküdar için gerçekten çok hayırlı oldu. Önce ki senelerde senenin bir kaç günü hariç atıl durumda olan Kültür Merkezi, şuan yılın 365 günü çalışır hale geldi. Dolu dolu bir Ramazan ve ardından her geçen gün büyüyen Katibim Festivali için Üsküdar Meydanı'nın da kapalı olduğu bu günlerde böyle bir mekan şarttı.

Ramazan Bayramı'nda ise yurdun dört bir yanında yöresel festivaller vardı. Bir Türkiye Mozaiği olan Üsküdarımızın Belediye Başkanı Mustafa Kara, Üsküdarlı komşularını bu festivallerde yanlız bırakmadı. Bazıları eleştirsede ben başkanın yaptığı bu gezilerini destekliyorum.

Her ne kadar Üsküdar'da yaşasak, Üsküdarlı olsakta hepimizin bir memleketi var. Atalarımızın izini taşıyan, buram buram Anadolu kokan diyarlar. Başkan Kara'nın Üsküdar'da birlikte yaşadığı insanları, kendi memleketlerinde de yanlız bırakmaması geç kalmış bir iade-i ziyarettir. Yarım elma gönül almadır. Toplumsal birlikteliğe katkı sağlar, ayrımcılığı azaltır.

Ben aslen Kastamonu, Cide'li bir vatandaş olarak yaşadığım Üsküdar ilçesinin Belediye Başkanını memleketimde görmekten(hatta evimin önünde) onur duydum. Cide demişken ilçeyle ilgili bazı ilginç bilgileride size vermek isterim. Cide, 11 kilometrelik eşsiz sahiliyle Karadeniz kıyısında uzanan Kastamonu iline bağlı şirin bir ilçe. İlçenin nüfusu köyleriyle birlikte 23 bin, ancak yazın bu nüfus yazın gelmesiyle birlikte başta ilçe merkezi olmak üzere 4-5 misli artıyor. Resmi kayıtlara göre ise Cide nüfusuna kayıtlı 100 binin üzerinde insan ilçe dışarısında yaşıyor. Bu rakamlara, kaydını başka yerlere aldıranlar dahil değil! Cidelilerin büyük bölümü gurbette başta Üsküdar olmak üzere İstanbul'u mekan tutmuşlar. Yani başkan yabancılık çekmedi bizim diyarda. Onun da söylediği gibi Üsküdar'da nereye gitsem Soğuksulu hemşehrilerimi görüyorum, bazen düşünüyorum da acaba Cide mi? büyük, Soğuksu mu?


Ziya SÜZEN


Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir