Ziya SÜZEN

Çamlıca'nın Gölgesinde Kandilli...

[email protected]
Geçtiğimiz günlerde Üsküdar bir muhteşem bir esere daha kavuştu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar muhteşem bir esere daha kavuştu. Türkiye'de ilklerin öncüsü olan Üsküdar Belediyesi, İftar Çadırı ve TOGEM gibi ülke geneline yayılan bir çok başarılı projenin ardından bir ilke daha öncülük etti ve ecdad yadigarı Geleneksel El Sanatlarını yaşatmak için bir Kültür Merkezi inşa etti.

Üsküdar Belediyesi tarafından yaptırılan Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi'nin açılışı Başbakan Erdoğan'ında katıldığı bir törenle yapıldı. Bu merkez alanında Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Başbakan'ın toplu açılışlar haricinde ilk kez Kandilli'ye kurdele kesmeye gelmesi buraya verilen önemin bir göstergesi...

Adından anlaşıldığı üzere Kültür Merkez'inde yok yok. Hat sanatından Ebru'ya, Minyatür'den Tesbih'e, Cam sanatından Telkari'ye kadar adını hatırlayamadığım, yeni nesil tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımız bu merkez sayesinde yaşatılacak.

Açılışa katılarak Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi'ni onurlandıran Başbakan Erdoğan, aynı mekanda yaptığı bir konuşma ile bu muhteşem eseri kendi süprizinin gölgesinde bıraktı. Çamlıca'ya dev camii projesini açılışda söyleyerek bir anda gündemi değiştirdi, bir sonraki günün gazete manşetini belirlemiş oldu. Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi ise Çamlıca'ya yapılacak olan Cami'nin gölgesinde, bir kaç satır arasında kayboldu gitti.

Kandilli'nin gölgede kalmasına pek şaşırmadım doğrusu... Aradan geçen onca güne rağmen Başbakanın açıkladığı Çamlıca'ya dev Cami projesi hala sıcaklığını koruyor. Bir kısım projeye karşı çıkarken olumlu bulanların sayısı kat ve kat fazla... Bende böyle muhteşem bir eserin Üsküdar'a kazandırılmasına taraf olanlardanım. Yapılacak Modern Mimari Cami'nin Üsküdarımızın yeni simgesi olacağınından hiç şüphem yok.

Resmi verileri göre yüzde 99'u müslüman olduğu halde cami yaptırmanın tuhaf karşılandığı tek ülke Türkiye olsa gerek... Yok efendim sit alanı imiş, etrafında yerleşim olmadığı için cemaat olmazmış, büyük olacağı için yeşil alan azalır betonlaşma olurmuş, onca cami varken ne gereği varmış, gösteriş için yapılıyormuş gibi bir sürü sudan sebep...!!! Hatta işi abartıp eşitlik ilkesine aykırı olduğunu bile söyleyenler var.

Müslüman mahallesinde salyongaz satmak yok efendiler. Halkı müslüman olan bir ülkeye Osmanlı'dan sonra ilk kez devlet eliyle Türkiye Cumhuriyeti tarafından bir Cami kazandırılacak. Bunuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmak istiyor. Nasıl ki etrafımızda sıklıkla gördüğümüz tarihi fakat hala ilk günkü gibi dimdik ayakta duran camiler için ''Osmanlı Eseri'' diyorsak, bizden sonra gelecek olan kuşaklarda İstanbul'un her yanından görülebilecek olan olan Çamlıca'daki Cami için ''Cumhuriyet Eseri'' diyeceklerdir. Bunu bugüne kadar niçin diyemediğimizide sizlerin takdirine bırakıyorum.


Ziya SÜZEN


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir