Savaş ŞENEL

Muhakemesiz Dindarlığın Sonu Fanatizmdir

[email protected]
Bir keresinde bir İngilizce öğretmeniyle tanışmıştım.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Muhakemesiz Dindarlığın Sonu Fanatizmdir

Bir keresinde bir İngilizce öğretmeniyle tanışmıştım. Bir öğrencinin durumunu sormak için tanıştığım bu kişinin Türkçesi o kadar kötüydü ki, ben olsam, bu kişinin İngilizceyi iyi bilip bilmediğiyle ilgilenmezdim ve çocuğuma o hocadan ders aldırmazdım. Bir yabancı hocanın Türkçe bilmesi şart değildir, ama Türkiye?de yaşamakta olan ve Türkçe konuşan bir öğretmen benim çocuğuma İngilizce dersi verecekse, önce kendi dilini düzgün konuşmalıdır!

Bunun gibi, konuşmalarında büyük mantık hataları yapan birisinden de, özellikle İslamî bilgiler almam. Çünkü mantık, İslam disiplininde temel konulardan birisidir ve muhakemesi zayıf birisinden dinî bilgi almak büyük yanlıştır. Çünkü İslam çok teferruatlı bir sistemdir ve zaten bu da bu dinin güzelliklerinden birisidir. Ama bir yandan da, teferruat demek, birbirine karıştırılabilecek, yanlış anlaşılabilecek ilkelerin söz konusu bulunması anlamına gelir. Bu da, yetkin olmayan ve sağlam bir muhakemeye sahip bulunmayan birisi için yanlış sonuçlara ulaşma ihtimalinin yüksek olması demektir! Dolayısıyla dinî bilgisi yüksek görünen birisinde, sağlam bir muhakeme bulunmuyorsa, bu kişi, ''hayır'' adına sizin manevi hayatınızı mahvedebilir!

Mesela bir insan, televizyon programlarına çıkan din adamlarını ihanet ve satılmışlıkla suçluyor ve bir süre sonra kendisi de televizyonlarda cirit atmaya başlıyorsa, burada mantıksızlık ve muhakemesizlik söz konusudur. Daha önce sıklıkla vurgulayıp-eleştirdiği bir şeyi, bugün kendisi sıklıkla yapıyorsa, bu durumda iki ihtimal vardır: Ya kendisi de ''satılmıştır'' veya ne konuştuğunu bilmeyen birisidir. Her iki durumda da, söz konusu kişinin muhakemesi zayıf demektir ve bu kişinin ilmî anlamda güvenirliği yoktur!

Radyoculuk ve Televizyonculuk günlerimden bilirim: Mikrofon veya kamera bazı insanlarda alkol tesiri yapar ve bu insanlar garip bir coşkuya kapılırlar. Kısacası size mikrofon uzatılması veya bir grup kişinin sizi dinlemesi, aslında size coşku veriyor olabilir. Bu arada siz de aslan gibi kükrerken, aslında, sonrasında bir aslanı takip eden sorumlulukların altında kalabilirsiniz! Hele internet çağında yapılan her iyi yayın, inanılmaz boyutlarda hayır getirirken, yapılan her hatalı yayın da yine inanılmaz boyutlarda vebal getirmektedir. İnternette yayınladığınız bir şeyi artık geri alamazsınız. Siz yayınlamış olduğunuz şeyi geri alsanız da, onu alıntı olarak yayınlamış olan kişilere ulaşıp o yayını kaldıramayabilirisiniz. İnternette yayınlanmış olan bir şeyi yayından kaldırabildiğinizi varsayalım. O yayını görmüş veya dinlemiş olan insanların kalplerinden ve zihinlerinde kalmış olan etkileri yok edemezsiniz! Ben fırından ekmek çalarsam, pişman olduğumda helallik almam kolaydır.  Çünkü tek bir muhatabım olur. Ama fırıncı ekmeğin gramajıyla oynarsa, onun ondan ekmek almış olan onca insanı bulup da helallik alması çok zordur ve hatta mümkün değildir. İşte internet yayıncılığı da ikinci örnekteki gibi bir şeydir!

Liderlik konusuna gelince, o daha çileli bir yoldur. Olur mu olur! Bir kedi de bir kez veya birkaç kez aslan gibi kükreyebilir. Ama bir aslan gibi, sürekli olarak tutarlıkla ve istikrarla yaşamak, muhakeme gerektirir; çok zordur ve bana göre büyük keramettir!


Savaş ŞENEL

İngilizce Eğitim Danışmanı & İletişim ve Yazarlık Koçu

[email protected]

[email protected]

Bu yazıma eşlik eden albüm: Manu Chao: ''Proxima Estacion: Esperanza''

Film önerim : ''Allahın Sadık Kulu (2011)

Kitap önerim : Les Giblin: ''İnsan İlişkilerinde Ustalık''

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir