Bülent ŞİRİN

Nereden çıktı bu IŞİD?

[email protected]
Uzaydan gelmedi. Yerden de bitmedi. Öyle bazılarının sandığı gibi Amerika tarafından çok tehlikeli bir virüs gibi laboratuarda üretilip Ortadoğu'nun orta yerine de salıverilmedi. Pekâlâ nasıl oldu da birden bire görünür oldu ve bu kadar kısa zamanda bu kadar güçlenip tehlikeli hale geldi? Tabii ki sebepsiz sonuç yok.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Hıristiyan Batı çok uzun zamandan beri İslâm Dünyası'na karşı büyük bir hâkimiyet sahibi. Bu tahakküm vaziyeti Müslümanları da büyük bir eziklik ve yenilmişlik psikolojisine hapsetti ister istemez. İşte bu psikoloji yüzünden İslâm Dünyası içinde IŞİD gibi oluşumları ortaya çıkarabilecek bir damar hep yaşıyor, uygun zaman ve zemin bulduğu takdirde görünür hale geliyor. Bu damarın varlığını çok iyi bilen Batı da gerek gördüğü zaman o damara basıveriyor, oluşumun etinden sütünden istifade ediyor. Bu Taliban'da da böyle oldu, El Kaide'de de başkalarında da. Muhtemelen bundan sonra da öyle olacak.

Bu damar neden var? Çünkü Batı (Hıristiyan) hegemonyasıyla başka türlü mücadele edilemeyeceğini, barışçıl yöntemlerle bu hegemonyanın sona erdirilemeyeceğini düşünüyor bazı insanlar. Gelip geçen zamanda barışçıl yöntemler denenip de sonu hüsranla sonuçlandığı vakitler de oluyor, işte o zamanlarda IŞİD tipi oluşumlar çok daha çabuk ve kolay ortaya çıkıyor.

Geride bıraktığımız yıllarda neler oldu Ortadoğu'da? Irak'ta Maliki yönetimi açıkça Şiilerden yana tavır koydu, Sünni kesimi itip kaktı. Suriye'de Esed zulmü malum. Mısır'da demokratik seçimlerle gelmiş bir iktidar darbeyle devrildi. Bunların hepsi de o Batı hegemonyasından bilindi. Yanlış da bilinmedi doğrusu. Bütün bunların sonucu da işte IŞİD ortaya çıktı.

Geçenlerde ünlü bir köşe yazarı ''IŞİD İslam Dışı mı? Emin miyiz?'' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Başlıktan da anlaşılacağı üzere bazı üst düzey yöneticilerin söz konusu oluşumu bir çırpıda İslâm dışı ilan etmelerini çok da gerçekçi bulmadığını ifade ettikten sonra sorguluyor ve şöyle bir saptama yapıyor.

Belki ''önyargı'' olacak ama birçok kişinin, IŞİD'in yaptıklarına içten içe sempati duyduğuna ben eminim. IŞİD gazetecinin kafasını kestiğinde, ''Amerikan gâvuruna ders olsun; Ortadoğu'ya müdahale etmenin cezasını çeksin'' diyorlar.

Batı hegemonyası tabii bütün Müslümanları benzer bir psikolojiye sokmuş durumda, sadece IŞİD türü örgütlere aktif olarak katılanları değil. Dolayısıyla içten içe bir sempati ve onaylamanın varlığı sürpriz değil bize göre de.

Lafı fazla uzatmayalım da âcizane son sözümüzü söyleyelim. Bu tür oluşumların tarihten beri İslâm Dünyası'nın bir damarında hep yaşadığını ve uygun zaman ve zemin bulduğunda aktif hale geldiğini söyledik. Ancak ne var ki bu toprakların, bu kültürün mücadele yöntemi bu değildir. Moğol İstilası'nı tarih dersi okuyan herkes duymuştur. Peki, Moğolların kovuluşu hakkında bilgisi olan var mı? Yoktur, çünkü böyle bir kovulma hadisesi gerçekleşmemiştir. Mevlana'lar, Yunus Emre'ler ve dönemin diğer manevi dinamikleri onları tasavvuf ikliminde eritmiş ve buharlaştırmıştır.

Aradan asırlar geçti ama o yöntem hiçbir zaman geçerliliğini kaybetmedi. Dünya durdukça da kaybetmeyecek. Eninde sonunda kazananlar da hep o yöntemi uygulayanlar olacak. Baksanıza, Anadolu'da sayısız etnik köken ismi sayılıyor ama aralarında Moğol diye bir şey yok. Mümkün olsa da bir kavmin, bir ulusun bütün bireylerini bir meydanda toplayıp yakmaya kalksanız bile böyle bir şeyi başaramazsınız.


Bülent ŞİRİN

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir