Bülent ŞİRİN

Üsküdar'da mühim olan üç puan(dı), şimdi gelecek maçlara bakmalı...

[email protected]
Yerel seçimler geride kaldı ama giderek azalarak da olsa yorum ve değerlendirmeler devam ediyor.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'da mühim olan üç puan(dı), şimdi gelecek maçlara bakmalı...

Yerel seçimler geride kaldı ama giderek azalarak da olsa yorum ve değerlendirmeler devam ediyor.

Başta bizzat kendisi olmak üzere hemen herkes Hilmi Türkmen'in ve dolayısıyla AK Parti'nin Üsküdar'da rahat kazanacağını düşünürken, yarış beklenenin aksine son derece zorlu geçti. Hâttâ oy sayımının ilk saatlerinde CHP'nin önde gittiği bilgileri geldi, sonradan AK Parti kulvar farkıyla arkadan gelip yarışı kazandı. ''Kulvar farkıyla'' diyoruz, çünkü Üsküdar'da merkez ve sahil bölgelerindeki CHP ağırlığı herkesin malumu ve AK Parti yıllardır merkezin dışındaki mahallelerin oylarıyla kazanıyor.

Bu sonuç iyimser de yorumlanabilir kötümser de. İyimser yoruma göre AK Parti zaten Üsküdar'da hiçbir zaman çok rahat bir seçim kazanamamıştır, hele bu seçimde karşısında büyük bir ittifak bulmuştur ve buna rağmen yarışı önde bitirmiştir. Üstelik Üsküdar'da bugüne kadar aldığı en yüksek oy oranına ulaşmıştır.

Kötümser yoruma göre de AK Parti Başbakan'ın ilçesidir, mutlaka kazanması lazımdır, 2009 yerel seçimlerinde dezavantaj oluşturduğu düşünülen faktörler (Adayın Karadenizli olmamasından dolayı ağırlığı oluşturan Karadenizli seçmendeki burukluk, eski başarılı başkan Yılmaz Bayat'ın aday olarak AK Parti'nin oylarını bölmesi vs.) yoktur, o halde Hilmi Türkmen -kendisinin de her fırsatta söylediği gibi- rahat kazanmalıydı.

Fakat bu sefer AK Parti'nin karşısına ummadığı bir ittifak çıktı. 2009 yerel seçimlerindeki oy oranlarıyla kıyaslandığı zaman bu seçimde kimin nereye oy verdiği üç aşağı beş yukarı ortaya çıkıyor. Biz sizi rakamlara boğmayalım.

Hilmi Türkmen ve AK Parti Üsküdar'da seçimi kazanmıştır. Mühim olan üç puansa, skorun fazla önemi yoktur. Tabii şimdilik... Hilmi Türkmen ve ekibi futbol tabiriyle önündeki maçlara bakmalı ve zamanın çabuk geçeceğini unutmamalıdırlar. AK Parti'yi 2009'da zorlayan faktörler 2014'te yoktu ama başka faktörler ortaya çıktı. 2019'da da muhtemelen başka zorluklar çıkacaktır ve Üsküdar'da 1989'dan beri belediyeyi kazanmaya ilk kez bu kadar yaklaşmış olan CHP'nin yılgınlığa düşeceğini, pes edeceğini düşünmek büyük gaflet olacaktır.

Unutulmamalıdır ki CHP kendini Cumhuriyet'in kurucu iradesinin taşıyıcısı ve temsilcisi olarak görmekte, aldığı her yenilgiyi rejimin yenilgisi olarak kabul etmektedir. Geride bıraktığımız seçimde ağır bir yenilgi almış olsaydı belki zor da olsa hazmeder, Üsküdar'dan umudu kesebilirdi. Ancak bir sonraki yerel seçime daha fazla asılacaklardır. Bunun bilinmesinde ve ona göre stratejiler belirlenmesinde fevkalâde fayda vardır.

Sayın Hilmi Türkmen ve ekibinin bu basiret ve ferasete sahip olduğundan ise zerre miktarı kuşkumuz yoktur.


Bülent ŞİRİN

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir