Hacı Bekir ALTUNTEL

Vicdani Red ve Bedelli

[email protected]
Sitede yaşadığım sıkıntıdan dolayı uzun zamandır yazamıyordum. Hazır site düzelmişken üstelik gündem de bu kadar askerlikle yoğun bir şekilde meşgulken dedim ''yeni yazı yazmalıyım'' ve şu anda kendime söylediğim sizi telakki ediyorum.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
Sitede yaşadığım sıkıntıdan dolayı uzun zamandır yazamıyordum. Hazır site düzelmişken üstelik gündem de bu kadar askerlikle yoğun bir şekilde meşgulken dedim ''yeni yazı yazmalıyım'' ve şu anda kendime söylediğim sizi telakki ediyorum.

Efendim gündem malum 2 konuyla çalkalanıp duruyor; Bedelli Askerlik ve Vicdani Red!

İkisi de askerlikle alakalı olduğu için önce askerlikten bahsedeyim.

Kimse kusura bakmasın. ''Askerlik'' Vatan görevi falan değil.

Dersimi yapan da askerdi, doğuda önünden pkk geçerken ateş etmeyen de asker...

Böyle düşündüğümüz zaman siyaset, askerlikten çok daha önemli bir vatan görevi oluyor. Oy kullanmayan adamların siyasetle ilgilenmeyenlerin kalkıp da askerliğe ''vatani görev'' diye sahip çıkması ya ahmaklıklarını ya da art niyetlerini gösterir.

Gelelim ''Vicdani Red'' olayına;

Ben kendimden biliyorum. Savaş anında bile silah alıp düşmana ateş edebileceğimi sanmıyorum. Korkarım ölmesinden. Zannedilmesin ki ölmekten korkarım. Başkasını öldürmekten korkarım. Bana kalkıp ''olur mu Peygamber efendimiz de savaşmış'' demeyin. Bu benim kendi içimde yaşadığım vicdani bir sorun. Haa vicdani redçi olur muyum bilemiyorum en kötü gider birlikte patates soyarak vatani görevimi (!) yaparım. Patateslere bıçak doğrultur onları dilim dilim keserim. Dönüp arkama bakmam bile :) Fakat benim gibi askere gidemeyecek kadar karşı olanlar olabilir, doğaldır. Bu tür kişiler için vicdani red olmalıdır. Bakmayın Türkiye bu yasayı Avrupa Konseyi'nin baskısıyla çıkarıyor ama bence önemli bir hak ve şimdiye kadar verilmesi gerekiyordu.

Bir de bedelli olayı var.

Yukarıda anlattığım şeylerden aslında askerliğe karşı olduğumu anlamışsınızdır. Askere gitmemek için denenen her yorulu makul kabul ediyorum.

Bir çok kişinin askere gitmemek için açıktan üniversite okuması,
İnsanların yurt dışında ikamet etmesi,
Çürük raporu almak için kendilerine zarar vermesi,

vesaire vesaire...

Fakat bunların içinde hiç bedelli olmadı. Bedelliyi kabul edemiyorum maalesef. Parası olanın askere gitmiyor olması bana biraz haksızlık gibi geliyor.

Yalnız buradan da bedelliye karşı olduğum çıkmasın. Bedelli artık bir nevi ekonomik kaynak olarak görülüyor. Yani askere gitmek istemeyenlere bir çözüm değil devlete geçici bir kaynak oluşturmak. İhtiyaç varsa buna karşı değilim. Fakat dediğim gibi askerliğin komple kaldırılması dururken bedelliymiş, vicdani redmiş böyle şeyleri konuşuyor olmamaz bu çok da doğru değil.

Sonuç olarak, olması gereken ordu tipi, vicdani retçilerden arınmış gariban ailelerin çocukları değil, mesleği askerlik olan kendini bu alanda geliştirmiş, yeni teknolojiye hakim, savaş şartlarını bilen, zemin şartlarını bilen, coğrafyaya hakim ve gerek saldırı gerek savunma anlamında strateji oluştrabilecek profesyonel bir ordudur. Öyle şimdi ki gibi milyonlarca kişiye de gerek yok. Olması gerektiği kadar olsa yeter.

Selam ve sevgilerimle...


Hacı Bekir ALTUNTEL


Puan Ver 2Puan Ver 2Puan Ver 2Puan Ver 2Puan Ver 2
Diğer Yazılar Başlık Sol Kısım

Bu Yazarın Önceki Yazıları

En Çok Okunan Haberler

Diğer Yazılar Başlık Sağ Kısım
+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir