Üsküdar'da Kentsel Dönüşüm'ün önü açıldı

Üsküdar nüfusunun yarısını barındıran 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının önünü açan 1/5000 ölçekli ''Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım imar planı'' İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oyçokluğu ile kabul edildi.

Üsküdar'da Kentsel Dönüşüm'ün önü açıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar nüfusunun yarısını barındıran 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının önünü açan 1/5000 ölçekli ''Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım imar planı'' İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edildi.

33 MAHALLENİN 16'SI DÖNÜŞECEK

33 mahallesi bulunan Üsküdar'ın Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye olmak üzere 16 mahallesini kapsayan alan yeniden planlanacak. Bölgede Üsküdar nüfusunun yarısı anlamına gelen yaklaşık 270 bin kişi yaşıyor.

''PROJE NİSAN AYINDA BAŞLAYACAK''

İBB Meclisi'ndeki oturuma katılan ve sonrasında gazetecilerin Üsküdar'da yapılacak kentsel dönüşümle ilgili sorularını yanıtlayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, daha küçük ölçekli plan olan 1/1000 ölçekli planın Üsküdar belediyesi tarafından Nisan ayında hazırlanarak yeniden İBB'nin onayına sunulacağını söyledi. Sürecin başlayacağını belirten Türkmen, ''Bu karar Üsküdar'da kentsel dönüşümün önünü açıyor. Bölge kaçak yapılarla dolu. 30 yıldır konuşulan bir konunun sonuna geldik'' diye konuştu.

''SİTE ŞEKLİNDE YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ, MAHALLE DOKUSU OLACAK''

Yeni inşa edilecek evlerde 3 tane kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Türkmen, ''Evlerimiz estetik olacak, insanlar Üsküdar evlerini konuşacak. İkincisi, site şeklinde yapılaşmaya karşıyız. Mahalle hayatından memnunuz. Üçüncüsü ise otoparksız proje olmayacak'' ifadelerini kullandı.

''KİM ÖNCE ANLAŞIRSA ÖNCE O YERLEŞECEK''

Çalışmaların ilk önce Üsküdar Belediyesi'ne ait parsellerde konut üreterek başlayacağını söyleyen Türkmen, 2016 yılı sonuna kadar TOKİ'nin bu alanda 181 konut üreteceğini bildirdi. Daha sonra bu konutlara 6306 sayılı Afet Yasası'na göre çoğunluğu sağlayan kat maliklerinin yerleştirileceğini belirten Türkmen, ''Parselinde en önce kim anlaşırsa onları tamamlanan konut alanına alacağız. Kirayı biz karşılayacağız. Taşınma ücreti vereceğiz ve harç almayacağız. Eğer binalarını kendileri yapmak isterse düşük oranlı kredi vereceğiz'' dedi.

''6-7 KATLI BİNALAR OLACAK''

Yerinde kentsel dönüşümü hedeflediklerini söyleyen Türkmen, ''Bu mahallelerdeki insanlar mahallelerinde oturmaya devam edecek. Bundan sonra söz vatandaşın. Hissedarların önündeki en büyük engel imar sıkıntısıydı. Bu kararla onu aştık'' dedi. Türkmen, kat yüksekliklerinin 6-7 kata ulaşacağını söyleyerek ''Geri görünümde 6 kat, etkilenme bölgesinde ise 7 kata çıkan bir imar hakkı geliyor'' diye konuştu.

RAPOR SAHİL ŞERİDİ VE ÖNGÖRÜNÜMÜ KAPSAMIYOR

Üsküdar, Sarıyer, Beykoz, Beşiktaş ve Beyoğlu ilçeleri ile birlikte İstanbul Boğazı'na kıyısı olan ilçelerden biri. Bu ilçenin Boğaz öngörünümünde yapılacak inşaatlar İstanbul Silüetini de doğrudan etkiliyor. 2960 sayılı Boğaziçi Kanuna göre bu ayrım sahil şeridi, öngörünüm; gerigörünüm ve etkilenme bölgeleri olarak sınırlanıyor. İBB Meclisi'nden geçen bu karar ise geri görünüm ve etkilenme bölgelerini kapsıyor. Raporda Üsküdar'ın geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde ?plan koşullarına uygun gelişmemiş olan, yüksek katlı, yoğun ve niteliksiz bir yapılaşma olduğu'' nun altı çiziliyor. Raporda yeni plana ilişkin 47 kurumdan görüş alındığı ifade ediliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 3 ETAPTA TAMAMLANACAK

Üsküdar'da kentsel dönüşümün 3 etapta tamamlanması öngörülüyor. 1. Etap; Yavuztürk ve Bahçelievler mahallelerinin tamamı ile Küçüksu ve Hekimbaşı mahallelerinin bir kısmı. 2. Etap; Mehmet Akif Ersoy ve Güzeltepe mahallelelerinin tamamı ile Ferah, Çengelköy, Kirazlıtepe, Küplüce, Kandilli ve Kuleli mahallelerinin bir kısmı) ve 3. Etap(Burhaniye , Kısıklı, Kuzguncuk, İcadiye mahallelerinin bir kısmı.

CHP İTİRAZ ETTİ

İBB Meclisindeki oylamada karara res oyu kullanan CHP, uygulamada sorunlar çıkabileceğini, konunun daha derinlemesine incelenmesi için komisyona geri iade edilerek üzerinde görüşülmesi gerektiğini vurguladı. Karar CHP'nin itirazına rağmen kabul edildi.

Kaynak : Hürriyet


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir