Üsküdar'da sözler bir bir yerine getiriliyor

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yerel seçimler öncesinde vermiş olduğu sözlerden ön önemlisi olan 2B ve tapu sorunu için ilk adımı atarak 28 yıldır adeta yılan hikayesine dönen 2B sorunu çözüme kavuşturdu.

Üsküdar'da sözler bir bir yerine getiriliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'da 28 yıldır adeta yılan hikayesine dönen 2B sorunu yerel seçimler öncesinde de bir kez daha gündeme gelmiş ve o zaman belediye başkan adayı olan Başkan Hilmi Türkmen bu sorunu çözeceğini ifade etmiş ve söz vermişti. Türkmen'in verdiği bu sözlerin ardından uzun ve zor zamanlar geride kaldı. İlk adım olarak Yavuztürk Mahallesi'nde bulunan Dalgıçkent Sitesi'ndeki 386 konut sahibi tapularına kavuşma mutluluğunu bugün gerçekleştirilen törenle yaşadı.

2B MAĞDURU OLAN İLK TALİHLİLER TAPULARINA KAVUŞTU

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yerel seçimler öncesinde vermiş olduğu sözlerden ön önemlisi olan 2B ve tapu sorunu için ilk adımı atarak 28 yıldır adeta yılan hikayesine dönen 2B sorunu çözüme kavuşturdu. Yavuztürk Mahallesi Saray Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen törene hak sahipleri başta olmak üzere mahalle sakinleri, yetkililer, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. İlk adım olarak Yavuztürk Mahallesi'nde bulunan Dalgıçkent Sitesi'ndeki 386 konut sahibi bugün tapularına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yerel seçimler öncesinde vermiş olduğu sözlerden ön önemlisi olan 2B ve tapu sorunu için ilk adımı atarak 28 yıldır adeta yılan hikayesine dönen 2B sorunu çözüme kavuşturdu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, törende konuşma yaparak süreci değerlendirdi ve ''Bu ilk adım. Allah'a Hamd olsun sözümüzü tuttuk, 2B tapularını dağıtmaya başladık'' dedi.

Konuşmasını kısa tutan Türkmen, yıllardır bekleyen mağdurları daha fazla bekletmedi ve hızlıca tapu dağıtım merasimine geçildi. Temsili olarak hazırlanan tapu örneği sahnede hak sahilerine verilerek hatıra fotoğrafları çektirildi. Böyle zor ve meşakkatli bir işi başarmış olmanın sevincini yaşayan Türkmen, hak sahipleriyle selfie çektirerek mutluluğu paylaştı.

HER ŞEY 1987 YILINDA BAŞLADI

Yavuztürk ve Çengelköy'de bulunan bazı kooperatif sitelerinde 1987'de başlayan kriz tam 28 yıldır çözülmeyi bekliyordu. 1985 yılında bedelini ödeyerek aldıkları tapulu arazilerini 1987 yılında geçen orman kadastrosu sonrası askıya çıkan 2-B tutanaklarıyla birlikte 1945'li yıllarda orman olduğu gerekçesi ile tapular iptal edilmişti. Hak sahipleri o zamandan bu yana mahkeme süreciyle uğraşıyorlardı.

ÇÖZÜM SÜRECİNE 2010 YILINDA GİRİLDİ

Geçen 28 yıl süresince sorunun çözümü için uğraş veren siyasilerin yasa ve Anayasa değişikli çabaları sonuç vermedi. Amaca uygun değişiklikler yapılamadığı için hepsi iptal edildi. 1988 yılında başlayan davalar 1999'da bitti hukuki süreçte tükendi. Tapu hakları kaybedildi.

AK Parti tarafından 26 Nisan 2012'de çıkarılan kanun sonrası 2B yasasında yapılan değişiklikle birlikte arazilerin tespiti ve hak sahiplerinin belirlenmesiyle çözüm sürecine girildi.

BAŞKAN HİLMİ TÜRKMEN SÖZÜNÜ TUTTU

BAŞKAN HİLMİ TÜRKMEN SÖZÜNÜ TUTTU

Yavuztürk Mahallesi'nin iki önemli problemin 2B Yasası ve Kentsel dönüşüm konusu olduğunu belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Bu can bu tende olduğu sürece verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. 2B işini hallettik. Sadece Yavuztürk'te değil tüm Üsküdar'da için sorun çözüldü. Tapularınız hayırlı olsun. İkinci konusu ise kentsel dönüşüm noktasında. '2B tamam sıra kentsel dönüşümde' diye. Kentsel dönüşümünde eli kulağında. Son noktaya geldik. Kentsel dönüşüme başlamak için son çalışmaları yapıyoruz. Üsküdar Boğaz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi sorunu tarafımızca yapılan yeni düzenlemeye ilgili yasaya (2960 sayılı yasa) uygun olarak çözüme kavuşacaktır'' diye konuşarak seçimler öncesi verdikleri sözü tuttuklarını söyledi.

tapu gibi selfie

16 BİN ÜSKÜDARLI'NIN YÜZÜ GÜLECEK

Yavuztürk'teki Dalgıçkent Sitesi'deki sorunun çözümü ile birlikte burada ikamet eden ailelerin yüzleri gülerken yakın zamanda yine 2-B'den dolayı mağdur durumda olan Bahçelievler ve Yavuztürk mahallelerinde olmak üzere Yeşilyamaç, Kayıkent,  Rastkent, Mavi Kartal, Yaşam Kent, ATA-2 siteleri ile mağdur olan diğer hak sahipleri...

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir