Mimar Sinan'ın Son Eseri Valide-i Atik Cami Korunacak

Mimar Sinan'ın son eseri olarak bilinen Üsküdar Valide-i Atik Cami ve çevresindeki yapıların özgün mimarisinin korunarak restorasyonunun yapılmasına ilişkin rapor, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde kabul edildi.

Mimar Sinan'ın Son Eseri Valide-i Atik Cami Korunacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Mimar Sinan'ın son eseri olarak bilinen Üsküdar Valide-i Atik Cami ve çevresindeki yapıların özgün mimarisinin korunarak restorasyonunun yapılmasına ilişkin rapor, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde kabul edildi.

İBB Meclisi'nin eylül ayı toplantısının ikinci birleşimi, Saraçhane'deki belediye binasında gerçekleştirildi.

Meclis'te gündeme gelen ''1/5000 ölçekli Üsküdar Valide-i Atik Cami ve Çevresi Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'' hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, oylamaya sunuldu. Rapor, oy birliğiyle kabul edildi.

Rapora göre, Valide-i Atik Cami ve Külliyesi alanının inşa edildiği dönemdeki özgün yapısının korunması ve asli fonksiyonlarına uygun olarak kullanılması sağlanacak. Yaklaşık 100 bin metrekare olduğu belirtilen alandaki uygulama, ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanacak avan projesine göre yapılacak. Hamam yapısının özgün haline getirilmesi için de gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Bölgenin esas fonksiyonu veya bu fonksiyona uygun olarak düzenlenecek müze dışında kullanımına izin verilmeyecek.

Proje çerçevesinde, İstanbul'un ikinci büyük klasik devir külliyelerinden olduğu belirtilen Valide-i Atik Külliyesi'ne yeniden kültür odağı olması için işlev kazandırılması amaçlanıyor.

Haberler.com


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir