Küçüksu'daki amele pazarında Afganlar tercih ediliyor

Üsküdar Küçüksu'da kurulan amele pazarında iş bulan çok sayıda kaçak Afgan hayatlarını buradan kazanıyor. 2001 yılından itibaren Küçüksu'ya gelen Afgan nüfusu ise 5 bine ulaşmış durumda...

Küçüksu'daki amele pazarında Afganlar tercih ediliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Ülkemizde bir zamanlar Anadolu'dan gelen vatandaşların iş bulmak için sıklıkla tercih ettiği amele pazarlarına bugün Afganistan'dan gelen Afgan ameleler hükmediyor.

Günün erken saatlerinde Üsküdar Küçüksu'da kurulan amele pazarına gelerek günlük işlerde çalışmak isteyen çok sayıda işçi işveren arıyor. Üsküdar Küçüksu'da amale pazarı ise İstanbul'un çeşitli bölgelerinde kurulan pazarlardan biraz farklı... Küçüksu'daki amele pazarında iş arayanların neredeyse tamamını kaçak Afgan işçilerin oluşuyor.

Çevre halkına göre 40 yıldır var olan amele pazarında 2001 yılından itibaren Afganlar çalışmaya başlamış. Türk işçilere göre daha ucuz yevmiye ile çalıştıkları için zamanla pazara gelen işverenler tarafından Afgan işçiler tercih sebebi haline gelmiş. Burada iş bulan Afganlar diğer akrabalarını da Küçüksu'ya getirerek çalışmaya başlamışlar ve bugün Üsküdar Küçüksu'da çalışmak ve para kazanmak için bulunan Afganların nüfusları 5 bine yaklaşmış durumda ve neredeyse tamamı erkeklerden oluşuyor.

AFGAN İŞÇİLERİ TÜRKİYE'YE TÜCCAR AKRABALARI GETİRMİŞ

Amele pazarında bekleyen Afgan işçileri Türkiye'ye buradaki tüccar akrabaları kaçak olarak getirmenin bir yolunu bulmuş. Türkiye'den başka bir ülkenin kendilerini kabul etmediklerini söyleyen Afganların mesaisi gün doğumunda başlıyor. Sabah 06.00'da kaldırımlara dizilen yaklaşık 300 Afgan ve 10-15 Türk işçi kendilerini alacak arabaları bekliyor. Saat 10.00'a kadar iş çıkmazsa tekrar evin yolunu tutuyorlar.

Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir