Üsküdar'da yerinde dönüşüm start aldı

CHP'li Üyelerin karşı çıkmasına rağmen 'Yerinde Dönüşümde Tarihi' karar alındı.

Üsküdar'da yerinde dönüşüm start aldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Tarihi bir karar için olağan üstü toplanan Üsküdar Belediye Meclisi, CHP grup başkanı ve üyelerinin karşı çıkmasına rağmen yerinde dönüşümün ilk adımını atmış oldu. Yerinde dönüşüm, mülkiyeti Üsküdar Belediyesi'ne ait Yavuztürk Mahallesi'ndeki arazilerle başlayacak.

Üsküdar Belediye Meclisi, başta 'Yerinde Dönüşüm' olmak üzere 4 maddeyi görüşmek için olağan üstü toplandı. Yaz tatiline rağmen meclis üyelerinin çoğunluğunun katıldığı toplantı, Üsküdar Belediyesi'nin Boğaz bölgesindeki mahallelerde, mülkiyeti kendisine ait arsa ve arazilerde gerçekleştirmek istediği yerel dönüşüm ile ilgili krokili, fotoğraflı ve ayrıntılı bilgi verilmesiyle başladı.

Hazırlanan teklifte Boğaz bölgesindeki mahallelerde, yapılacak olan dönüşüm için, Meclis kararıyla yönetime TOKİ'yle anlaşma yetkisi verilmesi istendi.

''ÜSKÜDAR'DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATMIŞ OLACAĞIZ''

Meclis üyelerini bilgilendirmek için söz alan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ülkemizin deprem kuşağında olduğuna dikkat çekerek, ''İnsanlarımızı depreme hazır hale getirmek, özellikle yerel meclislerin en önemli görevidir. Seçimlerde, hepimiz Üsküdarlılara, yerinde dönüşüm mantığıyla, hiç kimseyi yerinden etmeden, imarlı, iskânlı, sosyal donatıları olan insanları mutlu edecek, Üsküdarlılara yakışır sosyal donatı alanları için söz verdik. 45 - 50 dönüme yakın arsamız - arazimiz var. Bu işlerde en önemli sorun, biliyorsunuz mülkiyet sorunudur. Bizim avantajımız mülkiyeti belediyeye ait olmasıdır. Bölgedeki tüm insanlarımızın gözü kulağı bizdedir. Mahalle ziyaretlerde herkesin bize söylediği, imar meselesini ne zaman çözeceksiniz? Sizin ne dediğiniz değil ne yaptığınızın önemi vardır. Sözden eyleme geçme zamanı geldi. Bugün burada alacağımız kararla Üsküdar'da yerinde dönüşümü başlatmış olacağız.

''2014 YILI SONUNA KADAR HATIRI SAYILIR YERİNDE DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ''

Tapusu olanlar için hiçbir problem yok. Yerini satmazlarsa kimse de zorla almaz, alamaz. Belediye alanında işgalci olanları da yerinden yurdundan etmeyeceğiz. 38 dönüm alandaki işgalcilerimizi, tapu sahibi yapıp, yıllardır kangren haline gelmiş olan problemlerini çözmüş olacağız. Bu inşaatları Ticari bir amaç gütmeyen TOKİ ile birlikte yapacağız. Hedefimiz, Üsküdar'da hatırı sayılır bir yerinde dönüşüm gerçekleştirmek. 2014'ün sonuna kadar inşaatlarımızın kabasının yükselmiş olmasını amaçlıyoruz.

İnsanlarımıza bir örnek proje sunmamız lazım. Kendi talepleri doğrultusunda 3'te 2 çoğunluğu sağlayan vatandaşlarımıza örnek proje sunacağız. Vatandaşlarımızı huzura kavuşturmamız lazım. Bizim, vatandaşımıza 'İlla TOKİ ile anlaşacaksınız' diye bir dayatmamız olamaz, ancak tavsiye ederiz.

Ayrıca bununla yetinmeyip 2960 Sayılı Yasada bazı düzenlemeye gideceğiz. Sahili olan 4 belediye ile Boğaz bölgemizin imar sorununu çözmek için yasa teklifi hazırladık ve yasa ile ilgili çalışma halindeyiz. Üsküdar'a yakışır estetik dönüşümü başlatmış olacağız. Bizim bu güzel çalışmamızı inşallah Üsküdarlılar da örnek olacaktır. Bizi, diğer belediyeler ve vatandaşların da örnek alacağına inanıyoruz'' dedi.

Başkan Türkmen'den sonra önerilerde bulunmak için söz alan bazı CHP Meclis üyeleri, Meclisin olağan üstü toplanmasına tepki gösterdi. TOKİ'ye verilen yetkileri de eleştiren Meclis üyeleri, ''TOKİ ile nasıl bir anlaşma yapacaksınız ki biz de size yetki verelim. Yapacağınız şekli ve doneleri bilmiyoruz. Bir anlaşma bir taslak yok'' diyerek, yeterli bilgilendirilme istediler.

Eleştiriler üzerine tekrardan söz alan Başkan Hilmi Türkmen, ''TOKİ ile hangi anlaşma yapacaksınız? Ve 'Şekil olarak düzenlensin' eleştirileri beni çok üzdü. Bu konu TOKİ ile anlaşma yapma yetkisidir. Bize bu yetkiyi vereceksiniz ki TOKİ ile anlaşalım. Amacımız komisyonlarla işi uzatmadan gereğini yapmaktır. TOKİ'nin de bizim gibi kamu idaresi olduğuna ve kar amacı gütmediğini biliyoruz'' dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Konuşmalardan sonra yapılan oylamada, Üsküdar için yerinde dönüşümün başlangıcı olarak kabul edilen öneri CHP'li bazı meclis üyelerinin muhalefet etmesine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir