Emlak vergisi 2014'te yakacak!

Gayrimenkulü olanlar için kötü haberi Şükrü Kızılot verdi. 2014 emlak vergi oranları evi, dükkanı, arsası olanlar için büyük yükler getiriyor...

Emlak vergisi 2014'te yakacak!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Evi, dükkânı, bürosu, mağazası, arsa ve arazisi olanlar, 2014'de büyük sürprizlerle karşılaşabilir. Emlak vergisinin gayrimenkulü olanlara getireceği ağır yükleri Hürriyet Gazetesinden Şükrü Kızılot tek tek anlatıyor. Emlak vergisinden yaşanabilecek sürprizlerin nedeni ise 2014 yılı ''arsa m2 bedelleri'' yeniden belirlenmesi. İstanbul başta olmak üzere, birçok il ve ilçede, yüzde 100-200, bazılarında yüzde 500-1.000 oranında artırıldı!

Gayrimenkulünün 2014 yılı emlak vergisi değerinde yüksek artış olanlar için Kızılot ''dört bir taraftan hatta yedi taraftan yandılar'' diyor. İşte yüksek artışa maruz kalacak olanların başlarına gelecekler:

1. Gayrimenkulü için 2013'e kıyasla, daha fazla ''emlak vergisi'' ödeyecek.

2. Daha fazla ''Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı'' ödeyecek.

3. Evi veya işyeri kirada ise, bir başka sorun daha var; ''emlak vergisi değerinin yüzde 5'i kadar asgari kira geliri'' beyan etmek zorunda olacak. Örnek; gayrimenkulünün emlak vergisi değeri 800 bin liraya yükselen ve kiracısından yılda 24 bin lira kira alan Fatma Teyze, en az 40 bin TL (800 bin TL'nin yüzde 5'i kadar), kira beyan etmek zorunda kalacak (Gelir Vergisi Kanunu Md.73).

4. Gayrimenkulü sattığında, gerçek satış tutarı düşük olsa bile ''emlak vergisi değeri üzerinden beyan'' edip, tapu harcı ödeyecek (Harçlar Kanunu Md.63/2). Örneğin, evini ya da arsasını 400 bin liraya satan kişi, emlak vergisi asgari değeri 1.5 milyon lira ise, 1.5 milyon lira üzerinden binde 20 ''tapu harcı'' ödeyecek. Kuşkusuz alıcı da..

5. Ölüm halinde, mirasçılar veraset ve intikal vergisi beyannamesi verirken, ''emlak vergisi asgari değerini'' beyan etmek ve daha çok vergi ödemek zorunda kalacak (Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, Md.10).

6. Gayrimenkulü sattığında, emlak vergisi değerini göstermek zorunda olduğundan, son beş yılda alınanlarda daha yüksek ''değer artışı kazancı'' ve buna bağlı yüksek vergi çıkabilecek (GVK.Mük.Md.80/6).

7. KDV oranı, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ruhsatı alınan inşaatlarda ''arsa m2 değerine göre'' belirlendiğinden, arsanın emlak vergisi değerindeki artış nedeniyle, konut KDV oranı daha yüksek olabilecek.

Görüldüğü gibi, emlak vergisi değerinin gayrimenkulün gerçek satış değerinin üzerinde olduğu il ve ilçelerde, ''7 ayrı vergi sorunu'' yaşanabilir.

EMLAK VERGİSİ ORANI

Emlak Vergisi oranı, gayrimenkulün; Konut, konut dışı bina (büro, dükkân mağaza vb.), arsa ve arazi olma durumuna, Büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına, göre değişiyor.

Bu ayırımlara göre emlak vergisi oranları tabloda gösterilmiştir.

2014 yılı emlak vergisi oranı (binde)
Gayrimenkulün cinsiBüyükşehir BelediyesiDiğer İllerde
Konut21
Konut dışı (büro, dükkân vb.)42
Arsalar63
Araziler21

NOT: Emlak vergisi tutarının yüzde 10'u oranında (örneğin 500 lira emlak vergisi ödeyecek olan 50 lira) ayrıca Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı ödeniyor.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir