Son seçim anketi sonuçlarına göre İstanbul'da 30 ilçe...

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, AK Parti'nin İstanbul'da önde olduğu ilçelerdeki son durumu değerlendirdi.

Son seçim anketi sonuçlarına göre İstanbul'da 30 ilçe...
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, AK Parti'nin İstanbul'da önde olduğu ilçelerdeki son durumu değerlendirdi.

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, AK Parti'nin İstanbul'da önde olduğu ilçelerdeki son durumu değerlendirdi.

Yaptığı siyasi araştırmalarda 2009 yerel seçimleri ve 2011 genel seçimlerini çok küçük farklarla kamuoyu ile paylaşan GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, AK Parti'nin önde olduğu ilçelerdeki son durumu değerlendirdi.

İşte İhsan Aktaş'ın yorumlarıyla İstanbul'daki son durum ve AK Parti'nin önde olduğu 30 ilçe:

İSTANBUL'DA TOPBAŞ 48-50, SARIGÜL 36-39 BANDINDA

İstanbul'da AK Parti'nin oy oranının %48-50 bandında olması İstanbul'un ilçelerindeki seçim yarışını da AK Parti adına olumlu ekiliyor. Büyükşehir hizmetlerinde alınan mesafeler AK Partili ilçelerin hizmetleriyle özdeşleştirilebiliyor. AK Partili bazı ilçelerde kısmi başarısızlıklar olsa da Büyükşehir'in varlığı AK Parti'nin ilçelerdeki oylarını dirençli kılmaktadır.

CHP adayı Mustafa Sarıgül'ün oy oranı ise %36-39 bandında seyretmeye devam ediyor.

İstanbul'daki yarış artık Mustafa Sarıgül'ün kendi genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışına dönüştü. Şu an için sadece 2009 seçimlerinde Kılıçdaroğlu'nun aldığı oyların kaç puan üzerine çıkabileceğini tartışabiliriz.

ARNAVUTKÖY DEV YATIRIMLARLA CAZİBE MERKEZİ OLDU

Ak Parti'nin Arnavutköy ilçesinde oy tabanı %60'larda. CHP'nin %16-17 bandında bir oy tabanı var. Arnavutköy'de imar, altyapı gibi sorunları olmasına rağmen dünya çapındaki yatırımlarla hızla değeri yükselen bir ilçe haline geldi. Arnavutköy kısa sürede İstanbul'un cazibe merkezi oldu. Arnavutköy'de seçim Kadıköy'deki gibi olur. AK Parti'nin adayı Haşim Baltacı farklı kazanır.

AK PARTİ İLK KEZ AVCILAR'DA KAZANMAYA ÇOK YAKIN

Avcılar'da AK Parti'nin genel seçimlerde üstünlüğü var. 2009 yerel seçimlerinde AK Parti Avcılar'da oldukça başarılı bir seçim süreci yaşamasına rağmen CHP'li belediye başkanlığı halk tarafından destekleniyordu. Bu seçimde aday değiştiren CHP, kadın aday ile seçmen karşısına çıktı. AK Parti genel seçimlerdeki oy desteğini arkasına alarak Avcılar'da ilk kez mevcut ilçe başkanı ile ipi göğüslemeye çok yakın görünüyor.

ATAŞEHİR'DE İBRE AK PARTİ'DEN YANA

2009 yılında ilk seçimini yapan Ataşehir'de kıran kırana geçen seçim yarışını %1,5'luk küçük bir farkla CHP kazanmıştı. AK Parti 2011 yerel seçimlerinde %45 oy alırken CHP'nin oy oranı %37'de kalmıştı. Bu açıdan bakıldığında AK Parti ile CHP arasında yarışın devam ettiği ve yükselişte olan partinin AK Parti olduğu gözükmektedir. Genç ve bölgeyi tanıyan AK Partili aday Nimetullah Topu'nun seçimin süprizlerinden biri olacağını düşünüyoruz.

AK PARTİ BAĞCILAR'DA REKOR DÜZEYDE OY ALABİLİR

Bağcılar AK Parti'nin rekor düzeyinde oy alacağı bir ilçe. 20 yılı aşkın süredir aynı siyasi gelenek tarafından yönetilen bu ilçe, rakip partiler için zor bir bölge. Başkan Lokman Çağrıcı sürekli halkın içinde ve o bölgenin insanı. Özellikle eğitim, özürlüler ve yoksulluk alanındaki sosyal projelerde çok önemli işler yapıldı. Dünya'nın birçok ülkesi ile ortak projeler yürütüyorlar. AK Parti'nin oy oranının %60-65 bandında olacağını tahmin ediyoruz.

BAHÇELİEVLER'DE BAŞKAN DEVELİOĞLU SEVİLEN BİR İSİM

Bahçelievler'de CHP'nin etkisi olmakla beraber Belediye Başkanı Osman Develioğlu sevilen bir isim. Küçük bir ilçe olduğu için yapılan hizmetler gözle görülebiliyor. Ayrıca Belediye Başkanı Develioğlu'nun ilçede bilinirliği de %100'e yakın bir seviyede. Komşu ilçe Bağcılar kadar olmasa seçimi mevcut başkanın rahat kazanacağını düşünüyoruz.

AK PARTİ BAŞAKŞEHİR'DE %50'NİN ÜZERİNDE

Bu ilçe dışarıdan bakıldığı zaman üç farklı şehirden oluşuyor. 1-CHP'nin bariz etkili olduğu Bahçeşehir bölgesi. 2-Altınşehir ve Güvercintepe'nin içinde olduğu AK Parti'nin %50 bandında olduğu ikinci bölge. Bu bölgede mevcut Kürt siyaseti ve CHP'nin de önemli oyu var. 3-Başakşehir ve Kayaşehir bölgesinde ise AK Parti'nin oy oranı %65-70 bandında görünüyor. Toplamda AK Parti %55 oy oranı ile seçimi sonuçlandıracağını tahmin ediyoruz. CHP de oy oranını %30'a kadar tırmandırabilir.

BAYRAMPAŞA'DA KAMUOYU DESTEĞİ AK PARTİLİ BAŞKANDAN YANA

Bayrampaşa'da AK Parti'nin sürekli elinde tuttuğu ilçelerden birisidir. Balkan göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı ilçede, mevcut AK Partili belediye başkanı Atilla Aydıner'in bölge halkına yönelik faaliyetlerinin kamuoyu desteğinin canlı tutulmasına katkısı olduğu görülüyor. Son genel ve yerel seçimlerde CHP'nin çok önünde olan AK Parti, 2014 yerel seçimlerini büyük bir sorun yaşamadan kazanacaktır.

AYLİN KOTİL'İN BEYOĞLU'NDA SÜPRİZ YAPMASI ZOR

Gezi olaylarının başlangıç noktası olan Beyoğlu ilçesinde AK Partili mevcut belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın oy oranı hala %50 bandında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Siyasi tecrübesi olmayan CHP'nin renkli adayı Aylin Kotil'in nasıl bir performans sergileyeceğini kestirememekle birlikte İstanbul genelinde oylarını konsolide eden AK Parti'nin Beyoğlu'nda bir sürpriz yaşayacağını beklemiyoruz. Başbakan Erdoğan ve Kadir Topbaş'ın Beyoğlu kökenli bir başkan olması da AK Parti için bölgede bir avantaj..

BEYKOZ İMAR, TAPU, ALTYAPI VE 2B SORUNLARINI ÇÖZDÜ

Beykoz'da kıyasıya bir yarış olacak gibi görünüyor. MHP adayı sürpriz bir şekilde partisinin ilçedeki oy oranını arttırması CHP'nin oylarının yerinde saymasına neden oldu. Yeniden aday gösterilen Yücel Çelikbilek ise kendi adına zor geçecek bir seçimi, Beykoz'un imar, alt yapı, tapu ve 2B gibi önemli sorunlarını çözerek lehine çevirdi. Beykoz'da seçimlerinde AK Partili aday Yücel Çelikbilek oldukça önde görünüyor.

CHP BÜYÜKÇEKMECE'DE 200 OY FARKLA KAZANMIŞTI

AK Parti Büyükçekmece'de genel seçimlerde her zaman CHP'nin önünde oy alıyor. 2009 seçimlerinde meclis çoğunluğu AK Parti'de olmasına rağmen belediye başkanlığını CHP'li aday Hasan Akgün 200 oy gibi çok küçük bir farkla kazanmıştı. Burada AK Parti stratejik bir hata yaptı. Büyükçekmece'nin kazanılacağına inanmamışlardı. Kıran kırana bir seçim bekliyoruz. Bu seçim bir genel seçim havasında geçtiğinden dolayı AK Partili aday Celal Babayiğit'in şansı çok yüksek.

ÇEKMEKÖY'DE AK PARTİ YİNE RAHAT

Çekmeköy'de CHP Hüseyin Sipahi'yi aday olarak gösterseydi belki bu kadar kesin konuşamazdık. CHP'nin aday adayı Hüseyin Sipahi'nin 17 Aralık operasyonunda-savcıların gafletinden olacak ki- örgüt lideri olarak gözaltına alınması ile birlikte adaylığı da suya düştü. Yapılan araştırmalarda %50 bandında bir oy oranına sahip olduğu görünen AK Partili mevcut belediye başkanının 2014 seçimlerini rahat kazanacağını düşünüyoruz.

AK PARTİ ESENLER'DE DE REKOR BEKLİYOR

Esenler bölgesi AK Parti geleneğinin her zaman güçlü olduğu bir ilçedir. Güçlü taban desteğinin yanı sıra önemli projeleri ile ön plana çıkmış bir belediye başkanı var. Sultanbeyli'de olduğu gibi %70'lere yakın bir oy oranı ile mevcut başkan Tevfik Göksu'nun seçimi yeniden kazanacağını şimdiden söyleyebiliriz.

ESENYURT'DA CHP'NİN FARKI KAPATMASI ÇOK ZOR

CHP'nin Esenyurt adayı eski belediye başkanı Gürbüz Çapan'ın kardeşi Çetin Çapan güçlü bir aday. Ancak AK Parti ile arasındaki oy farkının kapanması zor görünüyor. Soyadı benzerliğini kullanarak akrabaları aday göstermek daha önce başarısızlıkla sonuçlandı. Bu durum halkta bir kafa karışıklığına neden olabiliyor. Esenyurt'ta da mevcut başkan Necmi Kadıoğlu'nun rahat bir şekilde seçimi kazanacağını tahmin ediyoruz.

AK PARTİ EYÜP'TE ADAY DEĞİŞİKLİĞİNE GİDEREK GÜCÜNÜ ARTTIRDI

AK Parti Eyüp'te aday değişikliğine gitti. Demografik olarak oy desteği alabilecek Giresun kökenli Remzi Aydın aday gösterildi. CHP'nin Eyüp'te adayı güçlü. MHP ve Saadet Partisi'nin de Eyüp'te hatırı sayılır bir oyu var. AK Parti Eyüp'te parti gücü ile yeniden kazanacaktır.

FATİH'TEKİ RENKLİ YARIŞI YİNE AK PARTİ KAZANIR

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, en yüksek kamuoyu desteğine sahip belediye başkanlarından biridir. 17 Aralık soruşturması kapsamında gözaltına alınması da oy oranında bir düşüşe neden olmadığı görülüyor. Aynı ilçede merhum Necmettin Erbakan'ın kardeşi Sabri Erbakan'ın CHP tarafından aday gösterilmesi ve Eminönü eski Belediye Başkanı Lütfü Kibiroğlu'nun Saadet Partisi'nden aday gösterilmesi yarışı renkli hale getirse de AK Parti Fatih'te rahat kazanır.

GAZİOSMANPAŞA'DA CİDDİ BİR YARIŞ GÖRÜNMÜYOR

AK Parti 2009 yerel seçimlerinde %44'e %20 gibi ezici bir üstünlükle yarışı kazanmıştı. Bu seçimde AK Parti kentsel dönüşümü bilen mühendis Hasan Tahsin Usta'yı aday olarak gösterdi. Sistematik bir çalışma ortaya koyan Saadet Partisi adayı Bilal Ay da bölgede partisinin oylarını önemli oranda arttırabilir. Ancak bölgede ciddi bir yarış görünmüyor. AK Parti 2009'da olduğu gibi rahat bir seçim süreci yaşayacaktır.

GÜNGÖREN SESSİZ SEDASIZ YİNE AK PARTİ

Güngörün için İstanbul'un en az konuşulan ilçesi diyebiliriz. Sınırları, nüfusu, faaliyetleri çok fazla değişmeyen, medyanın da fazla ilgi göstermediği bir ilçe. AK Parti 2009 yerel seçimlerinde %44, 2011 genel seçimlerinde de %55 oy oranını yakalamıştı. Bu seçimlerde de AK Partili aday Şakir Karaman sessiz sedasız ve rahatlıkla seçimi kazanacaktır.

KAĞITHANE'DE GELENEK YİNE DEĞİŞMEZ

AK Parti Kağıthane'de Fazlı Kılıç ile yola devam etme kararı aldı. Refah Partisi'nin İstanbul'da aldığı ilk 4 ilçeden biri olan Kağıthane'de gelenek hiç değişmedi. Son yerel seçimlerde %43, genel seçimlerde ise %55 oy oranına sahip olan AK Parti, Kağıthane seçimlerini de rahat kazanır.

AK PARTİ KARTAL'I GERİ ALMAYA ÇOK YAKIN

AK Parti 2009 yılında Kartal'daki yerel seçimleri yaklaşık %3'lük bir farkla kaybetti. Bu başarısızlığın nedenlerinin başında yanlış aday tercihinin yattığının düşünüyoruz. Başarılı bir belediye başkanının aday konmaması karşılığında siyasi tecrübesi olmayan bir adayla yarışan giren AK Parti, sürpriz bir şekilde Kartal'ı CHP'ye kaptırmıştı. İlçe başkanı Temurhan Yıldız'ı aday gösteren AK Parti 2011 genel seçimlerinde aldığı %45.5 oranındaki oy avantajı ile Kartal seçimlerini kazanmaya çok yakın görünüyor.

KÜÇÜKÇEKMECE'DE ADAY DEĞİŞTİREN AK PARTİ YİNE KAZANIR

Yaptığımız araştırmada başarılı bir dönem geçiren Aziz Yeniay'ın aday olmaması AK Parti'nin Küçükçekmece'deki oylarında bir değişikliğe neden olmadı. Bunun nedeni de eski başkanın yeni başkan ile beraber seçim çalışmalarına katılarak hizmette devamlılık görüntüsü vermesindendir. CHP, MHP ve BDP'nin bölgede bir ağırlığı olması ile beraber AK Parti'nin rakipler arasındaki fark kapanmayacak ölçektedir.

MALTEPE'DE AK PARTİLİ ADAY EDİBE SÖZEN FARKI

Maltepe ilçesi, bir araştırmacının kesin tahminlerde bulunmakta zorlanacağı bir ilçedir. Bu seçimde AK Parti kamuoyunun yakından tanıdığı, hem akamedik hem de siyasi kariyeri olan kadın aday ile seçim yarışına girdi. Prof. Edibe Sözen ile Maltepe'de seçmen karşısına çıkan AK Parti, sadece muhafazakar değil sosyal demokrat tabandan da oy istiyor. Genel seçimlerde başa baş bir yarış izlediğimiz Maltepe'de, AK Parti aday avantajı ile yarışı kazanma ihtimali çok yüksek.

PENDİK'TE MEVCUT AK PARTİLİ BAŞKAN ÖNDE

3 dönemdir Pendik'teki yerel seçimleri kazanan AK Parti 2011 genel seçimlerinde oy oranını %56.3'e çıkararak CHP'den iki kat fazla oy almıştı. Genel seçim havasında geçecek olan 2014 yerel seçimlerinde de AK Partili mevcut başkan Salih Kenan'ın görevine devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

SANCAKTEPE'DE MUHALEFET OYLARI ÜÇE BÖLÜNÜYOR

Sancaktepe'de AK Parti'nin oy oranı %50'nin üzerinde. CHP'nin dışında MHP ve BDP'nin de ciddi bir tabanı var bu bölgede. AK Parti dışında partilerin de oy alması CHP'yi zayıflatıyor. 2011 Genel seçimlerinde %50'nin üzerinde oy alan AK Parti 2014 yerel seçimlerinde ipi rahat göğüsleyecektir.

SULTANBEYLİ'DE AK PARTİ %70'İ YİNE ZORLAYACAK

Sultanbeyli için AK Parti'nin Kadıköy'ü ya da Beşiktaş'ı diyebiliriz. 2011 Genel seçimlerinde Sultanbeyli'de %70'e yakın oy alan AK Parti, 2014 yerel seçimlerinde mevcut başkan Hüseyin Keskin ile şimdiden kazandı diyebiliriz.

AK PARTİ SULTANGAZİ'DE ADAY GÖSTERMEDEN DE KAZANABİLİR

Gaziosmanpaşa ilçesinden ayrılan Sultangazi, İstanbul'da AK Parti'ye en yakın seçmen tabanına sahip bölge. 2011 seçimlerinde CHP'den neredeyse üç kat fazla oy olan Sultangazi'de AK Parti aday göstermeden bile kazanabilir.

İSTANBUL'UN EN UZAK İLÇESİ ŞİLE DE AK PARTİ DİYOR

İstanbul'un uzak ilçelerinden biri olan Şile'de AK Partili belediye başkanı Can Tabakoğlu ciddi oranda bir kamuoyu desteğine sahip. 2011 seçimlerinde AK Parti CHP'den tam iki kat fazla oy almıştı. Bu seçimlerde de AK Parti için rahat bir seçim bölgesi olduğunu söyleyebiliriz.

TUZLA'DA AK PARTİ GELENEĞİ YİNE DEĞİŞMİYOR

Tuzla'da bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı olan İdris Güllüce önemli izler bıraktı. Türk solunun ve sendikacılığı kalesi olan Tuzla'da yeni başkan Şadi Yazıcı, Güllüce'nin başlattığı başarılı çalışmaları sürdürdü. İdris Güllüce'yi bakanlığa taşıyan Tuzla deneyimi, bu bölgeyi AK Parti karakterli ilçelerden biri haline getirdi. Bugün Tuzla Üsküdar, Bayrampaşa, Bağcılar gibi AK Parti geleneği ile anılan bir ilçe haline geldi. AK Parti için Tuzla'da bir sorun görünmüyor.

ÜMRANİYE AK PARTİ AÇISINDAN SORUNSUZ İLÇELERDEN BİRİ

Ümraniye'de AK Parti'nin adayı mevcut başkan Hasan Can, eski belediye başkanı Mehmet Bingöl ile başlayan başarılı grafiği ileri noktalara taşıdı. İstanbul'un büyük ilçelerinden olan Ümraniye'de alt yapı sorunlarını büyük oranda halletmesinin yanı sıra sosyal projeler ve halkla ilişkiler konusunda da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2011 Genel seçimlerinde bölgede %58 oy alan AK Parti için sorunsuz ilçelerden biri.

AK PARTİ ÜSKÜDAR'DA ÖRGÜT OLARAK GÜÇLÜ

Üsküdar'da mevcut başkan Mustafa Kara aday olmaması üzerine başkan yardımcısı Hilmi Türkmen AK Parti tarafından aday gösterildi. AK Parti'nin örgüt ve oy potansiyeli olarak güçlü olduğu Üsküdar'da, CHP'nin yanı sıra Saadet Partisi'nin de güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Yılmaz Bayat'ın Saadet Partisi'nden aday olmaması ve mevcut başkanın yeni adayın yanında durması AK Parti'yi Üsküdar'da rahat bir şekilde sonuca ulaştıracaktır.

MURAT AYDIN ZEYTİNBURNU'NDA 3. KEZ KAZANMAYA ÇOK YAKIN

İki dönem üst üste seçimleri kazanan Murat Aydın üçünce kez AK Parti tarafından Zeytinburnu'da aday gösterildi. 2009 yerel seçimlerinde %44.4, 2011 genel seçimlerinde %51.5 oy oranına sahip olan AK Parti Zeytinburnu seçimlerini kazanmaya çok yakın.


Sabah


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Seçim 2014

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir