Aday listeleri için son tarih 18 Şubat

mahalli idareler seçimlerinde partiler aday listelerini en geç 18 Şubat 2014 Salı günü saat 17.00'ye kadar verebilecek.

Aday listeleri için son tarih 18 Şubat
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde partiler aday listelerini en geç 18 Şubat 2014 Salı günü saat 17.00'ye kadar verebilecek. Yüksek Seçim Kurulu, partilerin ve bağımsız adayların liste aday listesi başvurusu, istifa ve itiraz sürelerine ilişkin aldığı karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, aday listesi verme süreci şu şekilde işleyecek;

Aday listeleri 18 Şubat'a kadar verilecek

- Siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday listelerini ilçe seçim kurullarına verecek.

- Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listeleri il seçim kurullarına teslim edilecek.

- Listeler en geç 18 Şubat 2014 Salı günü saat 17.00'ye kadar seçim kurullarına teslim edilecek.

- Bağımsız olarak adaylıklarını koyanlar en geç 18 Şubat 2014 tarihine kadar 731,48-TL'yi mal sandığına yatırarak başvuruda bulunabilecek.

- Aday listeleri ile bağımsız adayların başvurularına ilişkin inceleme ve itiraz süreci 21 Şubat 2014 tarihinde başlayacak.

- Siyasi partiler, belediye meclis üye sayısı 9 ve 11 olan beldelerde bir, 15 olan beldelerde iki, 25 ve 31 olan beldelerde üç, 37 olan beldelerde dört, 45 olan beldelerde beş, 55 olan beldelerde altı adet kontenjan adayı gösterebilecek.

İstifalar için son süre 28 Şubat

- Seçime katılma hakkı kazanmış olan bir siyasi partinin herhangi bir seçim çevresinde yapılacak olan büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, il genel ve belediye meclisi üyeliği seçimlerinden dilediğine katılabilecek, seçim çevresindeki tüm seçimlere katılma zorunluluğu yoktur.

- Mahalli idareler seçimlerine katılan siyasi partiler il/ilçe seçim kurullarına verdikleri aday listelerinde gösterilen adaylardan istifa edeceklerin, bu yoldaki istemlerinin en geç 28 Şubat 2014 Cuma günü saat 17.00'ye kadar il/ilçe seçim kurullarına ulaştırması gerekiyor. 28 Şubat 2014 tarihinden itibaren olabilecek istifalar dikkate alınmayacak.

2 Mart'ta listeler kesinleşecek

- Aday listelerinde her ne sebeple olursa olsun meydana gelecek boşalmalarda ilgili siyasi parti; göstereceği yeni adayı boşalan sıraya koyabilecek, eksikliğin tamamlanmaması halinde o seçim türü için eksik liste ile seçime katılabilecekler.

- Seçim takvimine göre, aday listelerinin kesinleştiği 2 Mart 2014 tarihinden sonra ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde oluşacak eksikliklerin tamamlanması gerekmiyor, ancak bu kişilerin seçilmeleri halinde istifalarının ve ölümün hüküm ifade edecek ve yerlerine kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılacaklar.


Üsküdar 34


Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0

Seçim 2014

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir