AK Parti yerel seçimlere hazırlanıyor

AK Parti, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde, genel seçimlerde aldığına yakın düzeyde oy almayı hedefliyor.

AK Parti yerel seçimlere hazırlanıyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yerel seçimlerle ilgili çalışmalara 1 Ekim'de başladıklarını, yapılan temayül yoklamalarında 130 bine yakın teşkilat mensubunun görüş belirttiğini anlatan Şentop, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 10 kişilik ekiple ili ve ilçeleri ayrı ayrı değerlendirdiklerini, yoğun çalışmayla 81 ilde belediye başkan adaylarının açıklandığını, ilçelerle ilgili çalışma da son aşamaya gelindiğini, süreçle ilgili daha önce öngörülen takvimin tutturulduğunu kaydetti.

AK Parti, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde, genel seçimlerde aldığına yakın düzeyde oy almayı hedefliyor.

YSK'nın 1 Ocak itibarıyla yerel seçimlere yönelik takvimi başlatacağını hatırlatan Şentop, bu tarih itibarıyla siyasi partiler açısından seçim çalışmalarının ''otomatik pilota geçmiş olacağını'' ifade etti.

Şentop, AK Parti'nin 30 Mart yerel seçimlerinde başarı olarak neyi alacağı sorusuna, ''29 Mart 2009 yerel seçimlerine nazaran il ve ilçe bazında daha fazla sayıda belediye başkanlığını almak... Oy oranı bakımdan bunu ölçü, kriter olarak değerlendirmiyoruz. Bunun çok çok üstünde bir tahmin ve beklenti içindeyiz. Tablo da bunu gösteriyor. Genel seçimlerde aldığımız oylara yakın düzeyde oy alacağımızı hedefliyoruz, öngörüyoruz'' dedi.

''Bir şehrin kaderi 5 yıllığına verilecek''

Türkiye'de 30 Mart 2014 yerel seçimlerini farklı kılan husus olduğunu belirten Şentop, şöyle konuştu:

''Büyükşehir Yasası ile yapılan değişiklikler, 30 büyükşehir belediyesi, seçimleri genel seçimlere yaklaştırıyor. Bu seçim bu anlamda ilk olacak. Ama bunun seçmen tarafından algılanıp algılanmadığı konusunda bilgim yok ama büyük ölçüde fark edilebileceği kanaatindeyim. Eskiden büyükşehir dediğimiz yapılar, aslında büyükşehir değildi, bir şehrin bir kaç merkezdeki ilçesini kapsayan bir alan içerisinde faaliyet gösteriyordu. Şimdi il sınırları ile büyükşehir belediye sınırları aynı hale getirildi. İl içindeki bütün ilçeler, mahalleler, köyler büyükşehir belediye yetkisi altında hizmet sunulması gereken alanlar haline dönüştürüldü. Merkezi idarenin oradaki etkisi, özellikle mali bakımdan büyük ölçüde azaldı. Eskiden vatandaşlar yerel seçimlerde daha çok mikro siyaset dengeleri gözeterek hareket ediyordu. Seçilen belediye başkanının bulunduğu yere hizmet getirip getiremeyeceği, bunun nasıl olacağı konusunda zihinlerde tasavvur yoktu. Çoğu zaman merkezi yönetime rahatsızlığını böyle hissettiriyordu. Bir kişiyi seçiyordu, ondan hizmet alamayacağı zaman da valiye, kaymakama giderek 'bizim böyle bir sorunumuz var, bunu çöz' diyordu. Bu kez merkezi idare, seçimde hata eden o seçmenlere, belediye başkanlarının yapamadığı hizmetleri yapmaya çalışıyordu. Şimdi tablo öyle değil, Büyükşehir Yasası ile bu değişti. Bundan sonra merkezi idarenin böyle bir yetkisi yok. Merkezi idare, yerelde seçilen kişileri eksikliklerini, yapamadığı hizmeti yapma konusunda mali güce ve yetkisine sahip değil. Bundan sonra seçmen, 5 yıllığına o yere hizmet verecek kişiyi seçecek. Uygun birini seçmediğinde, 5 yıl merkezi idareden hizmet alabilme imkanı yok. 5 yıl buna katlanacak. Seçmenin bu kapsamda yeni Büyükşehir Belediye konsepti bu seçimde değişiyor. Seçmeninin konuya böyle yaklaşması lazım. Yerel seçimler; geçmişteki gibi tali seçimler, seçim oyunu algısı etrafında ele alınmamalı. Bir şehrin kaderini 5 yıllığına bir kişiye veriyoruz, o kişilerin hatalarını ve eksikliklerini telafi edecek mekanizma yok. Bunu yerelde hizmetlerin daha iyi yürütülmesi için yaptık. Hizmetleri daha etkin hale getirecek olan bu değişimin doğru algılanması lazım.''

''Kadın adaylar şanssız...''

Açıklanan belediye başkan adayları arasında kadın adaylarının azlığı konusunda yapılan eleştirilerle ilgili olarak Şentop, yerel seçimlerde sadece partilerin oylarının değil, adayların da önemli olduğunu, bu nedenle bir siyasi partinin genel seçim ile yerel seçimde, il genel meclisinde aldığı oy arasında farklılıklar olabildiğini kaydetti. ''Burada çok büyük ölçüde aday faktörü önemli oluyor'' diyen Şentop, bu nedenle siyasi partilerin aday belirlerken daha önce o il ve ilçede almış olduğu oyu en azından muhafaza edecek, hatta artırabilecek adayı belirlemeye çalıştığına işaret etti. Kendilerinin de bu şekilde düşündüğünü belirten Şentop, şöyle konuştu:

''Bu açıdan bakıldığında kadın adayların biraz şanssız olduğunu söyleyebiliriz. Siyasetçi kimliğiyle tanınırlık, aday gösterildiğinde oy alabilmesi, seçilme kapasitesi bakımına kadın adayların dezavantajlı olduğunu ifade edebiliriz. Bu konuda partilerin, 'mutlaka kadın aday gösterelim, sonuç ne olursa olsun...' deme lüksü yok. Bu durumun aşılması kadınların siyasette güçlenmesi, siyasetçi kimliğiyle tanınmasıyla mümkündür. Bunu sağlayacak yolları düşünmek lazım. Parti olarak biz bu tür çalışmaları mümkün olduğu kadar yapıyoruz. Yerel ve milletvekili seçiminde kadınların bu dezavantajlı durumlarını aşabilecek imkanları sunmaya çalışıyoruz. Belediye meclisleri, il genel meclisleri üyeliklerinde en az üçte bir oranında kadın aday gösterecek bir formülü benimsedik. Belediye meclislerinde buna itina ve dikkat göstereceğiz. Bu; bir yandan daha fazla kadının meclis üyesi olmasını sağlarken, aynı zamanda kadın siyasetçilerin yerelde tanınmasını ve kendilerini göstermesini sağlayacaktır. Belki gelecek seçimde bunlar arasında etkili olabilecek siyasetçiler, belediye başkanı olarak gösterebileceğimiz isimler çıkar. Kadın meclis üyeleri arasında belediye başkan yardımcısı olarak bazı arkadaşlarımızı belirlemeyi, cesaretlendirmeyi, teşvik etmeyi düşünüyoruz.''


AA


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Seçim 2014

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir