Kredi kartı aidatı için izlenecek yollar

Bakan Yazıcı, bankalar tarafından kredi kartı aidatı ve dosya masrafı gibi yapılan kesintiler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kredi kartı aidatı için izlenecek yollar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankalar tarafından kredi kartı, dosya masrafı gibi çeşitli kalemler altında yapılan kesintilerin, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) başvurulması halinde koşulsuz iade edileceği şeklindeki haberlerin yanlış ve asılsız olduğunu bildirdi.

Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, bazı haberlerde bankaların kredi kartı aidatı, kredi dosya masrafı gibi çeşitli kalemlerdeki ücretlerin BİMER sistemine şikayet kaydı yapılması halinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın geri ödenebileceği şeklinde birtakım yanlış yönlendirmelerin yapıldığını ifade etti.

Uyuşmazlıkların çözümünde yetkili ve görevli mercilerin tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri olduğuna dikkati çeken Yazıcı, uyuşmazlık yaşanması durumunda bu yollara başvurulması ve verilen karar doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Yazıcı, açıklamada şunları kaydetti:

"Basında yer alan söz konusu haberler nedeniyle bankalar tarafından yapılan kesintilerin BİMER sistemine başvurulması halinde koşulsuz olarak iade edileceği şeklindeki haberler yanlış ve asılsız olup, vatandaşlarımızın bankalar tarafından yapılan bu kesintiler ile ilgili haksız bir uygulamaya maruz kaldığını iddia etmesi durumunda 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili hükümlerine dayanarak yapılacak başvurularda şu yolu takip etmeleri gerekmektedir. Öncelikle kredi kartını düzenleyen veya kredi veren bankaya başvuruda bulunularak söz konusu kesintilerin iade edilmesi talep edilmelidir."

Şikayet için neler yapılmalı?

Başvuru yapılan banka tarafından talebe olumsuz cevap verilmesi veya hiç cevap verilmemesi halinde izlenecek yol hakkında bilgi veren Yazıcı, ikamet edilen yerdeki veya söz konusu hizmeti sağlayan bankanın bulunduğu yerdeki, illerde ticaret il müdürlüğü, ilçelerde ise kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren tüketici sorunları hakem heyetlerine mevcut belgelerle başvuruda bulunulması gerektiğini ifade etti.

Değeri bin 191,52 liraya kadar olan uyuşmazlıklar için tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Yazıcı, "Bu değere kadar olan uyuşmazlıklarda verilecek kararlar bağlayıcı olup, İcra İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesine dair hükümlerine göre yerine getirilir. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklara ilişkin verilen kararlar ise delil niteliği taşımaktadır. Yerine getirilmemesi halinde tüketici mahkemelerine veya bu sıfatla görev yapan asliye hukuk mahkemelerine başvuruda bulunulması gerekmektedir" ifadesini kullandı.

Tüketici sorunları hakem heyetlerinin yapılan başvuruları her sözleşme için ayrı ayrı inceleyerek mevcut duruma göre karar vereceğinin altını çizen Yazıcı, tarafların kararın tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde tüketici mahkemelerine itiraz edebileceklerini belirtti.

Yazıcı, hakem heyetlerince bankaların çeşitli başlıklar altında alınan ücretlerin iade edilmesi yönünde bağlayıcı karar alması durumunda, söz konusu kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmemesi halinde icra müdürlüklerine başvuruda bulunularak bu kararın yerine getirilmesinin talep edilmesinin gerekeceğini bildirdi.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir