AK Parti'nin İstanbul adayları kimler?

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça partilerdeki aday adaylık yarışı da kızışmaya başladı.

AK Parti'nin İstanbul adayları kimler?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça partilerdeki aday adaylık yarışı da kızışmaya başladı. Partiler adaylarını tek tek belirlerken, Türkiye'deki oyların 5'te 1'ini tekabül eden İstanbul için yarış kıyasıya devam ediyor.

Şuana kadar İstanbul dışındaki birçok bölge için adaylar gündeme gelirken, birçok ilin nüfusundan kalabalık olan İstanbul'un ilçeleri gündeme gelmiyor.

Peki İstanbul'un ilçelerinde yarış nasıl olacak.

AK Parti kulislerine yakın olan Kanal 7 Yayın Koordinatörü Osman Ateşli, AK Parti'nin İstanbul'un ilçelerindeki muhtemel adayları kaleme aldı.

İşte Ateş'in yazdığı AK Parti'nin İstanbul ilçeleri için çıkarabileceği muhtemel adaylar:

Silivri'de eski Belediye Başkanı Hüseyin Turan'ın ismi yoğun bir şekilde konuşuluyor. İlçede yapılan son seçimde Ak Parti'nin oylarını yaklaşık 7 puan yükseltmişti ve seçimi çok az bir farkla kaybetmişti. Yeniden adaylığı düşünülebilir. Hüseyin Bey olmazsa mevcut ilçe başkanı Metin Karataş düşünülebilir.

İstanbul'un yüzölçüm olarak en büyük, nüfus olarak Adalar ve Şile'den sonra en küçük ilçesi Çatalca'ya gelecek olursak; Çatalca Ak Parti'nin bugüne kadar çok fazla varlık gösteremediği bir ilçe... Buna rağmen son ilçe başkanı Selim Düşkünler burada ciddi çalışmalar yaparak partisini burada aktif hale getirdi. Seçimde aday olarak tercih edilmesi muhtemel gözüküyor.

Esenyurt'da mevcut Başkan Necmi Kadıoğlu'nun devam etmesi bekleniyor. Avcılar'ı CHP'li başkan Mustafa Değirmenci'den almak için yoğun çalışma yapan AK Parti'de Avcılar İlçe Başkanı Bayram Şenocak'ın ismi telaffuz ediliyor. Sürpriz bir aday da gelebilir...

Başakşehir'de de Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 'durmak yok yola devam diyecek'. Karşısına güçlü bir rakip çıkmaması bunun işaretçisi de denilebilir. Çok çok cılızda olsa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin'in de adı kulislerde geçiyor.

Sultangazi'de Cahit Altunay rakipsiz görünüyor. Çok büyük bir sürpriz olmazsa yola devam edecek.

Arnavutköy en kıyıda köşede ama çılgın projelerle önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak ilçelerden biri olacak. Olası bir görev değişikliği muhtemel. Özellikle Başbakan Erdoğan'ın vizyonuna yakın onun temposuna ayak uyduracak bir başkan adayının burada özel olarak görevlendirilebileceği partide yoğun bir şekilde konuşuluyor.

Küçükçekmece'de kulislerde tatsız bir şekilde yeniden aday olmayacağını açıklayan Aziz Yeniay'ın ikna edildiği konuşulsa da bu bilgi doğru değil. Aziz Başkan'ın dönüşü imkansız gibi görünürken İstanbul'un nüfus şampiyonu ilçesinde en güçlü isim Temel Karadeniz... AK Parti'nin 29 Mart'taki seçim yarışı için muhtemel adayı olacaktır.

Büyükçekmece'de Murat Hazıroğlu görev için hazır ama partinin kararı ne olacak bakalım... Sürpriz de olabilir hazır adayda yola koyulabilir. Aday adayı enflasyonu yaşanan ilçelerden biri...

Beylikdüzü'nde Yusuf Uzun konusunda oldukça çekimser hava hakim. AK Parti'nin seçimi bıçak sırtı gördüğü ilçelerden biri... Taze kan gelebilir.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu koltuğu garanti görülen iki başkan... Ak Parti'nin seçimi rahat kazanacağı iki ilçenin başkanlarına daha ağır bir görevlendirme yapılmazsa yola devam edecekler...

Güngören'de de Başkan Şakir Yücel Karaman parti oyları düşüş eğiliminde olsa da iyi işler yaptığı için ve adı şaibeye karışmadığı için rakipsiz görünüyor. İlçenin hizmet yarışında daha fazla gündeme gelmesi için belki yeni bir isim düşünülebilir.

Bahçelievler için üç senaryo konuşuluyor. Üçüncü dönemini tamamlayan Osman Develioğlu devam edebilir. Yerine en güçlü isim olarak mevcut AK Parti İlçe Başkanı Hakan Bahadır gelebilir. Develioğlu olmazsa dışarıdan bir isim de gelebilir. AK Parti'nin halef selef üç ilçe başkanı da aday adayı...

Bayrampaşa'da Atilla Aydıner Başkan devam da edebilir gidebilir de... İlçede aday adayı enflasyonu var. ''Bu isimlerin ışığı görüp göreve talip olmuş olmaları muhtemeldir'' diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Gaziosmanpaşa ve Eyüp ise neredeyse aynı kaderi yaşayan iki komşu ilçe... Gerek Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol gerekse Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu Yeni dönemde göreve talip olmama kararı aldı. İki ilçede de göreve pek çok talip olan isim var. Özellikle Gaziosmanpaşa'da her dönem aday adayı olan isimler öne çıkıyor. Aday adayı olmamasına rağmen İsmail Ergüneş adı öne çıkıyor. Halk tarafından da çok sevilen ve Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Ergüneş, yeni dönemde başkanlık koltuğunun en güçlü adayı gibi görünüyor. Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun da ilçesi olan Gaziosmanpaşa da başkan olarak hizmet sırası bakalım kime gelecek.

AK Parti'den 17 kişinin talip olduğu Eyüp'te Temel Başalan ismi çok konuşulsa da en güçlü aday olarak yine Gaziosmanpaşa'daki gibi aday adayı olmayan bir isim öne çıkıyor. Ak Parti Eyüp İlçe Başkanı Seçkin Turan... Eyüp sürprizlere gebe görünüyor. Dışarıdan bir adayın gelmesi de muhtemel...

Fatih Mustafa Demir ile Kağıthane de Fazlı Kılıç ile devam edecek gibi görünüyor. Sürpriz olursa şaşırmamak lazım...

Uzun yıllardır başarılı ve şaibesiz bir şekilde yönetilen Zeytinburnu'nda en güçlü aday yine Başkan Murat Aydın... Ancak Zeytinburnu gelecekle ilgili plan yapılabilecek ilçelerden biri... Murat Başkan'a Ankara yolu görünürse farklı bir senaryo işleyebilir.

Beyoğlu da kesin değişecek belediye başkanlarından biri gibi... Dinlenmeye alınacak Ahmet Misbah Demircan'ın yerine parti içinden etkili bir ismin gelebileceği konuşulanlar arasında...

Beşiktaş, AK Parti'nin daha çok seçimi kazanmaktan ziyade oyumu ne kadar artırabilirim hesabı yapacağı ilçelerden biri olacak gibi duruyor. Çok medyatik flaş bir aday olmazsa tabandan teşkilatı iyi motive ederek kıran kıran oy savaşı verecek bir isim düşünülebilir.

Bakırköy de AK Parti'nin zor kazanabileceği bir ilçe olarak düşünüldüğü için aday seçim heyecanı yok gibi. Çok öne çıkmış bir isim yok. Olası zor görünen seçim zaferi için aday tam bir belirleyici olacak. Popüler bir isim muhtemeldir düşünülebilir. Kazanılabilir mi? Bekleyelim görelim...

Şişli'de Mustafa Sarıgül'ün CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı dengeleri değiştirebilir. AK Parti'de ilginç adaylar konuşuluyor. Göreve talip olanlar arasında Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Avukat Mansur Topçuoğlu da var. Medyatik yönüyle tercih edilebilir. Nede olsa bu ilçede Sarıgül modeli tutuyor.

Sarıyer de aday enflasyonu yaşanan ilçelerden biri... Pek çok taliplisi var. Güçlü isimler öne çıkıyor ve entrikanın en yoğun yaşandığı ilçe... Başbakan Erdoğan'ın eski dava arkadaşı ve eski milletvekili Selami Uzun'da karar kıldığı iddia ediliyor. Eski ANAP'lı ve MHP'li Sedat Özsoy'un AK Parti'nin Sarıyer belediye başkan adayı olabileceği yüksek perdeden söyleniyor. CHP'nin aday adayları arasında da ciddi yarış var. Sınırları değişen ilçenin el değiştirmesi muhtemel...

Anadolu yakasına geçecek olursak;

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara göreve talip olmayacağını açıklayan isimlerden... En güçlü aday adayı Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen... Dışarıdan bir isim de aday gösterilebilir. Ne de olsa Başbakan Erdoğan kendi oturduğu ilçe içinde bir sürpriz düşünebilir.

Beykoz'da aslında doğrudan hükümetin muhatap olması gereken 2B gibi bir meselede bir hayli yıpranan Yücel Çelikbilek, kaç dönemdir şaibesiz bir şekilde yürüttüğü başkanlık göreviyle saygıyı fazlasıyla hakediyor. Tüm bunlara bakılınca Çelikbilek'e Beykoz'u kaybetme pahasına bile yeniden adaylık verilebilir. Ancak kulisler oldukça hareketli... Bu ilçede AK Parti'de aday adayı sayısı 12'yi aştı. En güçlü aday adayı olarak Mustafa Tahmaz... Özellikle ilçede Giresunlu nüfusunun fazla olması nedeniyle belediye tecrübesi de olan Tahmaz isminin tercih edilebileceği ifade ediliyor.

Kadıköy, AK Parti'nin oy savaşı vereceği bir diğer ilçe... Savaşmaya talipli çok fazla yok...

Adalar'da son dakikada sürpriz bir isim çıkmazsa İsmail Hakkı Durmuş ismi öne çıkıyor.

Şile'nin genç belediye Başkanı Can Tabakoğlu göreve devam edecek gibi görünüyor.

Ümraniye'de yine başarılı çalışmalarıyla adından sözettiren Hasan Can aynı şekilde...

Sancaktepe'de İsmail Erdem devam edecek gibi...

AK Parti'nin geçen yerel seçimde kılpayı kaybettiği Ataşehir'e Başbakan'ın sürpriz bir isim düşündüğü kulislerde ifade ediliyor. Ensar Vakfı Başkanı Avukat İ. Cenk Dilberoğlu bunlardan biri... Ancak iki dönemdir ilçe başkanı seçilen Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Nimetullah Topu, Ataşehir Belediye Başkan aday adaylığı başvurusu yapmak üzere istifa etti. Topu'nun da aday gösterilmesi büyük ihtimal...

Çekmeköy'de partinin Ahmet Poyraz ile devam edilebileceği konuşuluyor. Ancak yapılan halk yoklamalarında partinin oy oranının altında çıkan ve vatandaşın çok da sıcak bakmadığı Poyraz isminde AK Parti'nin çekinceleri var. Başbakan'ın hemşehrisi olan Poyraz'a rakip olabilecek çok fazla aday adayı da çıkmamış görünüyor.

Sultanbeyli'de Hüseyin Keskin bir dönem daha göreve devam edebilir gibi...

Maltepe'de Prof. Dr. Edibe Sözen, AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Daha önce AK Parti Genel Başkan yardımcılığı da yapan Sözen'in aday gösterilmesi muhtemel... AK Parti'den 15 aday adayının göreve talip olduğu ilçede Ak parti eski İlçe Başkanı Atilla Üstündağ ismide sık sık telaffuz ediliyor.

Kartal AK Parti'nin aday adayı rekoru kırdığı ilçe... Tam 18 tane aday adayı var... Ünsal Kıraç, Ebubekir Taşyürek, Av. Hüsamettin Koçak ismi öne çıkıyor. Eski başkanlardan Mehmet Sekmen de konuşuluyor.

Pendik'te Başkan Kenan Şahin ağırlıklı olarak devam edebilir gibi düşünülüyor. Eğer Şahin aday gösterilmezse temayül yoklamasında birinci çıktığı ifade edilen partinin aktif isimlerinden Ahmet Cin aday gösterilebileceği kulislerde konuşuluyor. Halen Ak Parti İl Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Cin, aynı zamanda Pendik Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı ve eski Pendikspor Kulübü Başkanı...

Tuzla'da Başkan Şadi Yazıcı oldukça başarılı devam eder gibi düşünülüyor. Sadece 3 aday adayı var. ''


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Seçim 2014

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir