Bütün Borçlarımıza Sınır Geliyor!

Vatandaşın gelirinden daha fazla borçlanmasının önüne geçmeye çalışan ekonomi yönetiminin kredi kartının ardından konut, otomobil ve tüketici kredilerine de limit getirmek için çalışma yürüttüğü öğrenildi.

Bütün Borçlarımıza Sınır Geliyor!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Kredi kartında gelirin 4 katına kadar limit düzenlemesini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu yapacağını açıklamıştı. Vatandaşların tüm borçlarına sınır getirecek düzenlemeyle ilgili çalışmayı ise Merkez Bankası uzmanlarının yürüttüğü öğrenildi.

Borcu Olana Sınır Getirilecek

Vatandaşların hem kendilerini hem de ekonomiyi tehlikeye atacak kadar borçlanmasının önüne geçilmesi için yapılan teknik çalışmanın uygulanabilir olduğuna ekonomi yönetimi ikna olursa yasal düzenleme yapılması gündeme gelecek. Yapılan çalışmada her vatandaşın aynı kredi kartında olduğu gibi gelirin belirli bir katı borçlanma limiti olacak. Örneğin ev, otomobil almış bir kişi gelirine göre tüketici kredisi de çekmek isterse buna engel olunacak. Düzenlemenin mevcut borçluları kapsaması beklenmiyor. Ancak halen bankalara borcu olanların bundan sonra yapacakları borçlanmaların önünün kesilmesi gündemde. Böylece kredi kartına getirilen gelirin 4 katı olması düzenlemesi de daha etkin olabilecek. Düzenleme yapılmasındaki en büyük zorluklardan birisi kredi kartında olduğu gibi kişilerin borç bilgilerine sağlıklı ulaşımın sağlanabilmesi sorunu.

Bankacılık kaynakları kredi kartına getirilen limit için Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezi?nin çalışmayı ilerlettiği yönünde bilgi veriyor. Merkez Bankası kayıtlarına göre 299 milyar lirayı bulan hanehalkı borç rakamının harcanabilir gelire oranının gitgide yükselerek 3 yılda yüzde 43?ten yüzde 50?nin üstüne çıkması ekonomi yönetimini endişelendiriyor. Diğer yandan bir süredir gündemde olan bankaların vatandaştan yapılan işlemlerde aldığı ücret ve komisyonların bir kısmının kaldırılmasıyla ilgili çalışmanın BDDK bünyesinde yapıldığı ve bitirilmek üzere olduğu ifade ediliyor.


Haber Türk


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir