Belde başkanlarının görevlerini bırakmasına gerek yok

YSK, mahalli idareler seçimlerinde aday olacak siyasi partilerin belde yönetim kurulu başkan ve üyeleri için açıklama yaptı

Belde başkanlarının görevlerini bırakmasına gerek yok
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

YSK, siyasi partilerin belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, mahalli idareler seçimlerinde aday olabilmek için görevlerinden çekilmelerine gerek olmadığını bildirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde aday olabilmek için görevlerinden çekilmelerine gerek olmadığını bildirdi.

Kurulun kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, YSK'ya bir yazı göndererek, siyasi partilerin belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, aday olabilmek için görevlerinden çekilmeleri gerektiği yönündeki kararın, yasalarda bu yönde sınırlayıcı bir hüküm bulunmadığı gerekçesiyle yeniden incelenerek düzeltilmesini istedi.

Talebi değerlendiren YSK, seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunmaya ilişkin hakkın ancak kanunla sınırlandırılabileceğini, ancak görevden çekilmesi gerekenlerin anlatıldığı seçim kanununun ilgili maddesinde belde yönetim kurulu başkan ve üyelerine ilişkin bir düzenleme  bulunmadığı ifade edildi.

Anayasanın ilgili maddelerini de göz önüne alan YSK, daha önce belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin görevinden çekilmesi gerektiği yönündeki kararını iptal etti ve siyasi partilerin belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde aday olabilmek için görevlerinden çekilmelerine gerek olmadığını bildirdi.


Anadolu Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Seçim 2014

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir