Esnafa teknolojik yazar kasalar geliyor

3 milyon esnaf, 1 Temmuz'dan itibaren yazar kasalarını değiştirecek.

Esnafa teknolojik yazar kasalar geliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

3 milyon esnaf, 1 Temmuz'dan itibaren yazar kasalarını değiştirecek. Yeni kasalar, Maliye'ye anlık bildirim yapacak.

3 milyon esnafın kullandığı yazar kasa ve POS cihazları tarih oluyor. Bunun yerini ''yeni nesil ödeme kayıt sistemi'' alıyor. Uygulamaya geçmek isteyen esnaf, bin-bin 500 lirayı gözden çıkaracak. Dönüşüm provaları 1 Temmuz'da başlayan, 31 Aralık 2015'ten sonra ise zorunlu hale gelen sistemin, tüm esnafa faturası ise 4.5 milyar lira.

İnternete bağlı yeni nesil akıllı kasalar Maliye Bakanlığı'na anlık bildirim yapacak. Kayıt dışı ile mücadelede kapsamında hayata geçirilen büyük dönüşüm ile Gelir İdaresi Başkanlığı, artık tek bir tuşla denetim yapabilecek. Meclis gündemine taşınan dönüşümle ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu bilgilerin Gelir İdaresi Başkanlığı'na şifrelenmiş olarak güvenli bir şekilde gideceğini belirterek, yetkisiz kişilerin erişememesi için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

Hurdaya ayrılacak
Bakan Şimşek, 1 Ocak 2014'ten itibaren mali hafızası dolan cihazların hurdaya ayrılacağını kaydederek, şöyle konuştu: ''Cihazı hurdaya ayrılan mükelleflerin eski mevzuata göre onaylanan cihazları veya yeni nesil ödeme kaydedici cihazları satın almaları mümkün. Ancak, eski mevzuata göre onaylanan cihazları alırlarsa bunları 31 Aralık 2015'ten sonra kullanmayacaklar.''

10 yıllık hafıza
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni sisteme ilişkin şu bilgileri verdi:

Yeni nesil cihazların mali hafızaları, asgari 10 yıllık veriyi tutabilecek kapasitede olacak. Belirlenen kapasitenin dolmasından itibaren içindeki veriyi en az 5 yıl saklayabilecek.

Yeni nesil ödeme cihaz modellerinden onaylananlar Gelir İdaresi internet sitesinde yayımlanıyor. Şu an 3 ödeme kaydedici cihaz firmasının, TÜBİTAK ve TSE'de teknik incelemeleri devam ediyor.

Cihazları kullanmak zorunda olan esnafın yükünü hafifletmek için, cihazın KDV oranını (yüzde 8) düşük tutuyoruz ve yüzde 100 amortisman ayırma imkanı tanıyoruz.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir