Müteahhitlere Sıkı Denetim Geliyor

Çevre Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan ve önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek olan düzenleme, usulsüz satış yapan yapı müteahhitlere ağır yaptırımlar getiriyor.

Müteahhitlere Sıkı Denetim Geliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Çevre Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan ve önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek olan düzenleme, usulsüz satış yapan yapı müteahhitlere ağır yaptırımlar getiriyor.

Yıl içerisinde yasalaşması beklenen yeni İmar Kanunu konut satışlarında alıcı ve müteahhit arasındaki ilişkiyi disiplin altına alacak. Taslak, usulsüz satış yapan yapı müteahhitlerinin bir yıla kadar yetki belgesinin iptalini ve yüklü idari para cezalarını öngörüyor.

Geçit verilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bazı müteahhitlerin arsa karşılığı bina yapmak için vatandaşı kandırdığını belirtti. Bayraktar, Hürriyet'e, ''Bu konuda bakanlığa çok sayıda şikayet geliyor. Maketten satış vaadiyle vatandaşı kandırıyorlar. Bu yönden biz de zor durumda kalıyoruz. Artık vatandaşı kandırmak isteyen ya da onların canını acıtan müteahhitlere geçit verilmeyecek. Özetle taslağın yasalaşmasıyla birlikte defosu olan müteahhitlere ağır cezalar veriyoruz. Böylece müteahhitler de kendi kendini disipline edecek'' dedi.

Kapı numarası aynı

Daha önceki kanunda tanımı yapılmayan net alan, bürüt alan, toplam net alan, eklenti alan ve taban alanı tanımları yeni imar kanunda yapılıyor. Müteahhitler projelerinde net alanı ve bürüt alanı açıkça belirtmek zorunda kalacak. Yeni kanunda daireyi satanla ve daireyi alan ruhsat eki onaylı mimari projeyi karşılıklı imzalayacak. Uygulamayla vatandaş nasıl ve hangi tipte konut aldığını bilecek. İmza sonrası projede değişiklik yapılması engellenecek. Taslak yasalaşırsa bina projelerinde bundan sonra dairelerin kapı numarası bile değişemeyecek.

Para cezaları getiriliyor

Kanun, aynı bağımsız bölümü birden fazla kişiye satan, parsel malikiyle yaptığı kat karşılığı satış vaadi sözleşmesindeki hükümlere aykırı olarak yetkisinin olmadığı bağımsız bölümleri parsel sahibinin izni olmadan satanlara ağır cezalar getiriyor. Düzenlemeyle parsel malikinin veya satış vaadi sözleşmesi yaptığı kişilerin muvafakatını almadan ruhsat eki mimari projeyi veya bağımsız bölümlerin numaralarını, konum ve büyüklerini, teknik özelliklerini değiştiren, bağımsız bölümün yerini, konumunu, niteliğini, brüt, net alanıyla yapının ortak alanları bakımından ruhsat eki mimari projesiyle uyuşmayan maket, broşür, katalog hazırlayan, satış vaadiyle sözleşme hazırlayan, satış yapan müteahhide, çeşitli oranlarda idari para cezası verilmesinin önünü açacak.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir