Kasko Sigortası'nda tarihi değişiklik!

Yürürlüğe 1 Nisan 2013 tarihinde girecek ''Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları'' ile kasko sigorta poliçesi artık kemirgen hayvanlara karşı da teminat sağlayacak.

Kasko Sigortası'nda tarihi değişiklik!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Yürürlüğe 1 Nisan 2013 tarihinde girecek ''Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları'' ile kasko sigorta poliçesi artık kemirgen hayvanlara karşı da teminat sağlayacak. Yeni düzenleme ile artık sigorta sahipleri araçlarının bir kemirgen tarafından kemirilmesi veya zarar verilmesi durumunda sigorta şirketlerinden hasarı talep edebilecek.

Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkları çözen Sigorta Tahkim Komisyonu'na gelen başvurular arasında sigortalı bir aracın aksamlarının fare tarafından kemirilmesi de yer almıştı. Komisyon, kasko sigortası teminatında yer almadığı görülen bu istisnai olayda, sigorta şirketinin, 18 bin liralık tazminatı ödemesine karar vermişti.

Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan, araçlara giren kedi ya da farenin verdiği zararın karşılanmasıyla ilgili çokça başvuru aldıklarını ifade ederek, ''Hakem incelemesi sonucunda, olayda sigortalının ne kastı ne de ağır kusurunun olduğu, gerek sigortalıya ve gerekse sigortacıya atfı mümkün olan bir sebeple meydana gelmediği, hasarın da sigorta teminatı kapsamında kabul edilmesi sonucu sigorta şirketinin hasara ilişkin tazminatı ödemesine karar verilmişti'' diye konuştu.

EN ÇOK BAŞVURU NEREDEN?
Karacan, komisyonun bugüne kadar yaklaşık 3 bin 500 kararı çözüme kavuşturduğunu ve söz konusu başvuruların ortalama 60 günlük bir süre içinde çözüme ulaştırıldığını belirterek, çözüme ulaştırılan başvuruların yüzde 28'inin tamamen, yüzde 35'inin ise kısmen sigortalıların lehine sonuçlandığını kaydetti.

Sigorta Tahkim Komisyonuna ulaşan başvuruların yüzde 38'inin trafik sigortalarından gelen uyuşmazlıkların oluşturduğunu söyleyen Karacan, başvuruların yüzde 34'ünü kasko, yüzde 9'unu yangın, yüzde 4'ünü sağlık ve yüzde 15'ini ise diğer sigortaların oluşturduğunu vurguladı.

Karacan, komisyona 81 ilden başvuru yapıldığını ve başvuruların yüzde 37'sinin İstanbul'dan geldiğini aktararak, ''2012 yılının sonunda İstanbul dışında en fazla başvuru yapılan üç il, yüzde 9 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir ve yüzde 4 ile Kocaeli oldu'' dedi.

Bu arada, kemirgenlerin verdiği zararların teminat kapsamına dahil edilebileceği, Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları'nda ''kemirgen ve ek sözleşmede belirtilen durumlar dahilinde diğer hayvanların vereceği zararlar'' şeklinde yer alıyor.


Habertürk


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir