Home Office çalışanlara kötü haber!..

Evinizin bir bölümü işyeri amacıyla kullanılıyorsa emsal kira bedelinin uygulanması gerekiyor.

Home Office çalışanlara kötü haber!..
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Halk arasında kira vergisi olarak bilinen Gayrimenkul Sermaye İradı elde edenler beyannamelerini 25 Mart akşamına kadar vermek zorunda.

HOME OFFİCE İÇİNDE BEYANNAME VERİLMESİ ŞART
Maliye Bakanlığı'nın Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi sistemine geçtiği kira vergisinde eğer evinizin bir bölümünü eşiniz bile işyeri olarak (örneğin ev-ofis şeklinde) kullanıyorsa işyeri amacıyla kullanılan bölüme emsal kira bedelinin uygulanması gerekiyor. Bu durumda da 23 bin liraya kadar üzerinden tekifat yapıldığı için (yanlızca bu gelir elde ediliyorsa) beyan etmek zorunlu değil. Ancak 23 bin liranın üstünde emsalkira bedeli varsa beyan edilip vergisinin ödenmesi gerekiyor.

ÇOCUĞUN OTURUYORSA VERGİ YOK
Eğer çocuğun ve kardeşlerin evde oturuyorsa beyanname vermeye gerek yok. Ancak çocukların veya kardeşlerden her birinin birden fazla evdeikameti görünüyorsa sadece bir ev için vergi yok. Diğer ev için emsal kira bedelinden bayanname verilmesi gerekiyor. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz. Örneğin iki evde yüzde 50'şer payla ortaksanız 2 bin 800 liralık istisna sınırını da sadece 1 evde kullanabilirsiniz. Ev sahipleri giderleri hasılatlarının yüzde 25'ini aşıyor ise götürü değil gerçek gider indirimi yoluna gidebilirler ve daha avantajlı bir duruma gelirler. Diğer önemli bir husus ise geçmiş yıllarda götürü gider usulünü yani hasılatının % 25'ini doğrudan gider yazma yöntemini seçen vatandaşlar iki yıl geçmedikçe bu usulden dönemeyecekler.


HaberTürk


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir