3. köprü ihalesine teklif gelmedi

İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün de içinde bulunduğu, ihaleye teklif gelmedi.

3. köprü ihalesine teklif gelmedi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde bugün yapılacak 3. Boğaz Köprüsü'nün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesine şartname alan 18 firmadan hiçbiri teklif vermedi.

Karar Ulaştırma Bakanlığı'nın
İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık: Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ihalesine teklif gelmedi. Bundan sonraki sürece Ulaştırma Bakanlığı karar verecek''

Binali Yıldırım'dan Jet Yanıt
Sabah saatlerinde Reuters'tan, 'Finansman sıkıntısı nedeniyle 3. Köprü ihalesine teklif gemeyebilir' yönündeki haberlerin sorulduğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım jet yanıt vermişti.

''Erteleme Yok'' Demişti
Bakan Yıldırım, 3. Köprü ihalesine ilişkin bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirterek, ''Bugün teklif geldi, geldi. Değerlendiririz, karar veririz. Teklif gelmese de bir şey değişmez. Yine karar veririz, ikinci planımızı devreye sokarız'' dedi. Yıldırım, Microsoft Türkiye'nin öncülüğünde, Garanti Bankasının desteğiyle açılacak ''Açık Akademi''ye ilişkin düzenlenen basın toplantısı sonrasında gazetecilerin İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. Köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyol projesi ihalesine ilişkin sorularını yanıtladı.

İhaleyle ilgili dosya alanların çok olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Bugün teklif verilecek. Kim verecek? Ben de sizin gibiyim. İstiareye yatacak değilim. Teklifler önümüze gelecek. Teklif geldi, geldi, ne ala... Gelmezse ne yapacağız? Oturup kara kara düşünecek değiliz. Kararımızı verip, yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu.

Projenin çift katlı mı tek katlı mı olacağı yönündeki soruya Yıldırım, ''Proje tanımı yok. Projenin çift katlı, tek katlı olması diye bizim bir ön kabulümüz yok. Bizim şartımız şudur; yapılacak köprüden hem karayolu araçları geçecek, hem demiryolu araçları geçecek. Dünyada çift katlı da var, aynı işi tek katta çözen projeler de var'' yanıtını verdi.

''İkinci Planı Devreye Sokarız''
Erteleme olup olmayacağı sorusu üzerine de Yıldırım, ''Erteleme söz konusu değil. Bugün teklif geldi, geldi. Değerlendiririz, karar veririz. Teklif gelmese de bir şey değişmez. Yine karar veririz, ikinci planımızı devreye sokarız'' şeklinde konuştu.

''Türkiye'de Kriz Olmadı Diye Krize Girenler Olabilir''
Bakan Yıldırım, ''ihaleye girecek firmaların finansman bulmakta zorlanacağı'' yönündeki bir soru üzerine ise şunları kaydetti: ''Krizin ilacı yatırım. Biz 2008 krizinde de bunu söyledik, 2009'da bunu söyledik. Şimdi de Türkiye'de yaşanan bir kriz yok. Avrupa'da belirginleşmiş bir durgunluk var, bir kriz var. Bunun için AB'nin önde gelen ülkeleri tedbir almaya çalışıyor. Allah'a şükür Türkiye finansal sistemi çok güçlü. Bir kriz riskiyle karşı karşıya değil. Olsa olsa 'Türkiye'de niye kriz olmadı' diye krize girenler olabilir. Onlar da kusura bakmasın... Türkiye, krizlerle başa çıkmasını bilen bir ülkedir. Bunu son 9 yıl boyunca gösterdi, bundan sonra da göstermeye devam edecektir.''

Reuters Haklı Çıktı
Reuters'a bilgi veren üst düzey bir şirket yetkilisi, ''Avrupa'da devam eden kriz, ABD'nin krizden çıkma çabaları, Çin ve Japonya'daki zorluklar bu proje için finansman bulmayı zorlaştırıyor. Şartnamede bir sorun yok ancak finansman bulmak konusunda zaman sıkıntısı var. İhaleye diğer şirketlerden de teklif gelmesini beklemiyoruz'' demişti.

Teklif Vermeyeceklerini Açıkladılar
Şartname alan şirketlerden Rus Moskovsky Metrostroy, Astaldi, STFA, Varyap ve Cengiz İnşaat bugün yapılacak ihalede projeye finansman bulmaktaki zorluklar nedeniyle teklif vermeyeceklerini sabah saatlerinde açıklamışlardı.


ensonhaber.comPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir