İstanbul 2B'de de 'Altın Şehir' oldu

2B'lerin bedeli metrekaresine göre belirlenecek. Orman vasfını kaybetmiş orman arazilerinin satışı için hazırlanan yasa taslağı şekillendi.

İstanbul 2B'de de 'Altın Şehir' oldu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
2B arazilerine ilişkin hazırlanan yasa taslağı şekillendi. Arazi satışlarından elde edilecek gelir 500 milyar lira maliyetli kentsel dönüşüm projesine aktarılacak. Sadece İstanbul'dan beklenen gelir 16 milyar lirayı bulacak

Orman vasfını kaybetmiş orman arazilerinin satışı için hazırlanan yasa taslağı şekillendi. 2B'lerin bedeli metrekaresine göre belirlenecek. Satış bedelinde pazarlık olmayacak. Taksit imkanı da tanınacak satışlardan elde edilecek gelir depremin ardından yapılacak geri dönüş harcamalarına da aktarılacak. Sadece İstanbul'dan beklenen gelir 16 milyar lira.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), dün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Toplantıda 2B yasa tasarısı görüşüldü.

Edinilen bilgiye göre toplantıda 2B taslağının ana hatlarında anlaşıldı. Buna göre, halihazırda orman vasfını kaybetmiş devlet arazilerini kullananların arazileri için değer biçilecek. Bin metrekareyi aşan kısım rayiç bedel üzerinden, bin metrekare altındaki araziler daha düşük bedelle satılacak. 2B arazilerinde belirlenen bedele itiraz edilemeyecek. Söz konusu bedeli kabul eden kişiler için taksit olanağı tanınacak. Taksitli satışlarda bir miktar ön ödeme alınacak, geri kalan 4 yılda eşit taksitlere bölünecek. Taslakta öne çıkan diğer önemli maddelerse şöyle:

Tarlayla villa ayrılacak
Düzenlemede, 2B'den yararlanacak çiftçileri mağdur olmamasını sağlayacak fiyatlandırma yapılacak. Bu açıdan tarım arazisi ile lüks konutlar birbirinden ayrılacak. Devredilecek arazide çarpık yapılaşma riski görülürse geri dönüşüm için TOKİ'ye devredilebilecek.

Kentsel dönüşüme aktarılacak
2B arazilerin satışından sağlanacak gelirin önemli bir kısmı Van depremlerinin ardından hazırlanan düzenleme uyarınca kentsel dönüşüme aktarılacak. Bu şekilde 500 milyar liralık kentsel dönüşüm külfeti hafifletilecek. Prensip gereği yeni orman arazilerinin oluşturulmasına da bu kaynaktan para aktarılacak. Kalan kısım bütçeye bırakılacak.

Büyük pasta İstanbul'da
2B arazilerinin büyük bölümü İstanbul'da. Sadece İstanbul'daki 2B arazilerinden 16 milyar lira gelir bekleniyor. İstanbul'da özellikle Çatalca, Silivri, Ümraniye, Çekmeköy, Şile, Sultanbeyli, Pendik, Arnavutköy, Ümraniye, Sarıyer gibi bölgelerde önemli oranda 2B arazisi bulunuyor. İstanbul'daki 2B arazilerinin alan ölçüsünden değeri de 9 bin 251 hektarı buluyor. Türkiye genelindeki toplam 2B geliri beklentisi ise 26 milyar lirayı aşıyor.

Tarım alanları
2B kapsamında sera alanlarının yanı sıra, narenciye, zeytinlik, fındıklık, meyvelik, bahçelik, otlak ve yaylaklar da bulunuyor. Söz konusu alanlar içinde yola veya orman alanlarına terkedilmiş yerler de bulunuyor.

Ünlüler bekliyor
2B'den yararlanacak isimler arasında İsmail Türüt'ten Halit Ergenç'e, eski başbakan Tansu Çiller'den milletvekilleri ve iş adamlarına kadar pek çok isim geçmişti.

Arazi miktarında Antalya lider
Antalya arazi miktarında 45.548 ile ilk sırada yer alıyor. 23 ilde hiç 2B arazi bulunmazken arazi miktarı en fazla olan iller şöyle:

İlHektar
Antalya45.548
Mersin39.287
Balıkesir34.887
Ankara31.706
Adapazarı29.643
Muğla29.138
Sakarya29. 643
İstanbul18.233
Bolu16.095
Samsun15.290
İzmir14.772
Kırklareli14.757
İzmir14.772
Bursa14.534
Kırıkkale12.706
Adana12.357
Zonguldak10.910
Afyon10.673MilliyetPuan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Emlak ve İmar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir