Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak

Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

Çamlıca Tepesi yakında böyle olacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Projeler Dairesi Başkanlığı Projeler Müdürlüğünce düzenlenen ''Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması''nda dereceye giren projeler belirlendi.

Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.

Buna göre, 100 bin TL'lik birincilik ödülünü Ortadoğu Teknik Üniversitesinden yüksek mimar İnanç Eray'ın ekibi, 65 bin TL'lik ikincilik ödülünü Yıldız Teknik Üniversitesinden Dilek Topuz Derman'ın ekibi, 45 bin TL'lik üçüncülük ödülünü de İstanbul Teknik Üniversitesinden yüksek mimar Melike Altınışık'ın ekibi kazandı. Ayrıca 3 projeye de 25 bin TL değerinde mansiyon ödülü verildi. Yarışmaya katılan projeler, 24 Ekim'e kadar Haliç Kongre Merkezi Pera Blok Fuaye Salonu'nda görülebilecek. Ödül töreni, 24 Ekim'de gerçekleştirilecek. Çamlıca Tepesi'nde hangi projenin uygulanacağına, daha sonra karar verilecek.

BU AŞAMAYA NASIL GELİNDİ
Çamlıca Tepesi'ndeki radyo ve televizyon vericilerinden kaynaklanan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi ve bunların tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışma sonuçlandı.Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararı doğrultusunda, kent siluetine olumlu katkıda bulunacak bir tasarım olarak hedeflenen yarışma için ''http://camlicakule.ibb.gov.tr'' adresi oluşturuldu.

Yarışma şartnamesi ve diğer tüm belgeler sayısal ortamda katılımcılara verildi. Katılımcılar şartname bedelini yatırarak, 161 adet şartname satın alıp web şifresi ile yarışma dokümanını elde etti.

Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 10 Aralık 2009 tarihinde, ''Çamlıca Tepesi TV Kulesi ve Entegre Tesisleri Proje Hizmet Alımı ve Uygulama Projesine Dönüştürülmesi Süreçlerine İlişkin Protokol'' imzalandı ve 19 Mart 2010 tarihli meclisi kararı ile de yürürlüğe girdi.

Ulusal Proje Yarışması ise 11 Nisan 2011 tarihinde başladı, 5 Eylül 2011 tarihinde projeler teslim alındı. Toplam 34 adet proje teslim edildi ve 19-22 Eylül 2011 tarihleri arasında jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışma sonuçları 3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazetede ve yarışmaya ait internet sitesinde yayımlandı. Kurul kararı doğrultusunda, tv ve seyir kulesi işlevi ile sınırlandırılmış tek bir simgesel kule olarak, Büyük Çamlıca Tepesi'nde 122 bin 764 metrekarelik kentsel tasarım alanında 14 bin metrekarelik kule tasarım alanı olarak planlanan Çamlıca Tepesi Tv ve Radyo Kulesinin yüksekliği 323 metre ile 357 metre arasında opsiyonlu olmak üzere ortalama 340 metre olarak belirlendi.

Kazanan projenin kurul onayına sunulmasından sonra avan ve uygulama projeleri hazırlanarak hayata geçirilecek olan işin, proje ve yapım maliyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak.


HürriyetPuan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4Puan Ver 4

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi :
Bu sayfa 0.09 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.