Sinem Dedetaş, ''Önceki döneme dair tespit süreci başlattık''

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, görevde bulunduğu 27 günü değerlendirdi: ''Hizmetleri durma noktasına getiren bir belediye devralmadık. Belediyenin finansal durumunu ve önceki dönem çalışmalarının tam tespiti için değerlendirme süreci başlattık.''

Sinem Dedetaş, ''Önceki döneme dair tespit süreci başlattık''
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, görevde bulunduğu 27 günü değerlendirdi: ''Hizmetleri durma noktasına getiren bir belediye devralmadık. Belediyenin finansal durumunu ve önceki dönem çalışmalarının tam tespiti için değerlendirme süreci başlattık.''

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, 31 Mart yerel seçimlerinde aldığı yüzde 49,9 oy oranıyla yaşanan değişim rüzgârının sembol isimlerinden biri oldu.

Uzun yıllardır AK Parti tarafından yönetilen ve iktidarın İstanbul'da ''kale konumundaki'' ilçelerinden biri haline gelen Üsküdar'da sadece seçimi kazanmakla kalmayan Dedetaş, aynı zamanda ilçenin ilk kadın belediye başkanı olarak da dikkat çekti.

20 yıldır devam eden AK Parti geleneğinin son bulduğu ilçede yaklaşık bir aydır belediye başkanlığı koltuğunda oturan Dedetaş, Artı Gerçek'ten Müzeyyen YÜCE'ye konuştu. Dedetaş, göreve gelir gelmez hiç zaman kaybetmeden çalışmalara başladıklarını söyledi.

''Projelerimizin merkezinde Üsküdarlıların beklentileri olacak''

Üsküdar'da üretecekleri projelerin merkezinde ''ilçe sakinlerinin beklentileri'' olacağını ifade eden Dedetaş, bir yandan da önemli bir sorun haline gelen kent yoksulluğuna dikkat çekerek sosyal yardım projelerinin hızla hayata geçirileceğini anlattı.

Dedetaş, ''Söz verdiğimiz gibi, emeklilerimize yönelik pazar destekleri, mahalle lokantaları ve emekliler lokali gibi sosyal inisiyatiflerle Üsküdar daha da güçlenecek. İlkokul çağındaki çocuklarımıza gıda, giyim ve kırtasiye yardımı sağlamak gibi eğitim odaklı projelerimizle de ailelerimizin yanında olacağız'' diye ekledi.

''Kentsel Dönüşümde somut adımlar atmakta kararlıyız''

Olası İstanbul depremi dikkate alındığında kentsel dönüşüm de Üsküdar'ın öncelikli sorunları arasında yer alıyor.

İlçedeki yapı stokunun büyük bir bölümünün 1999 öncesi yapılar olduğunun altını çizen Dedetaş, kentsel dönüşüm konusunda somut adımlar atmakta kararlı olduklarını belirtti.

Dedetaş, Üsküdar'ın büyük bir bölümünü oluşturan 1999 öncesi yapıları modernize etmeye yönelik projeleri hayata geçireceklerini söyledi:

''Projeler sadece deprem güvenliğini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda mahallelerimizin sosyal donatı ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde planlandı. Belediye olarak, vatandaşlarımız ve müteahhitler arasında adil bir aracı görevi görecek ve her türlü projede finansal danışmanlık desteği sağlayacağız. Kısacası seçim kampanyamızda komşularımıza yapma sözü verdiğimiz tüm projelerimizi hızla hayata geçirmek için çalışıyoruz.''

''Hizmetleri durma noktasına getirecek bir belediye teslim almadık''

Yerel seçimler sonrası AK Parti'den CHP'ye geçen birçok belediyenin borç yükü altında olduğu açıklanmıştı.

Dedetaş, Üsküdar Belediyesi ile ilgili ''çok vahim bir tablonun'' ortaya çıkmadığına işaret etti ve şöyle dedi:

''Belediyenin süregiden işlerinden oluşan hak edişleri ve personel ödemeleri sebebiyle oluşan vergi ve prim borcu gibi borçları mevcut tabii ki. Ancak hizmetleri durma noktasına getirecek bir belediye teslim almadık.''

''Usulsüz ve hatalı uygulama tespit edersek gerekeni yapacağız''

Belediyenin gerek finansal durumu gerekse önceki dönemde yapılan çalışmaların tam tespiti için detaylı bir değerlendirme süreci başlattıklarını da vurgulayan Dedetaş, sonraki aşamalara ilişkin şu bilgiyi paylaşıyor:

''Usulsüz veya hatalı bir uygulama tespit edersek süreci tüm boyutlarıyla değerlendirecek ve gereğini yapacağız. Bu değerlendirmeler ayrıca ileriye dönük planlarımızı şekillendirmemiz için bir temel oluşturacak. Amacımız, Üsküdar'ın kaynaklarını en etkili biçimde kullanarak tüm Üsküdarlıların yararına olacak projeleri hayata geçirmek. Her yeni dönem, önceki dönemlerden devralınacak bazı olası zorlukları ve borçları da beraberinde getirir. Bizim görevimiz, bu zorlukların üstesinden gelmek ve Üsküdar için sosyal belediyecilik anlayışımız ile adil, şeffaf, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir hizmet vermek.''

Kaynak : Artı Gerçek


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir