Ünlü gurmelere bakanlıktan kötü haber

Gümrük Bakanlığı, reklam ve satışlarda yeni düzenlemeye gidiyor. Doktorlar diş fırçası reklamlarında ürün tanıtamayacak. Gurmeler mekan tarif edemeyecek.

Ünlü gurmelere bakanlıktan kötü haber
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Reklam Yönetmeliği'ni tüketici mağduriyetini önleyecek biçimde sil baştan düzenliyor. Bakanlığın hazırladığı ''Ticari Reklamlar ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmelik Taslağı'' na göre öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle:

ORTALAMAYA GÖRE REKLAM

Reklamcılık sektörü için ''ortalama tüketici'' kavramı getiriliyor. Reklamlar, makul düzeyde bilgiye sahip olan ''ortalama tüketici''nin algı düzeyinde olacak ve tüketiciyi yanıltmayacak.

BİLİNÇALTI YASAK

İzleyenlerin fark edemeyeceği biçimde bilinçaltında algılanan reklamlar yapılamayacak.

DİNİ HASSASİYET

Reklamı yapılan malın içeriğinde, toplumun genel dini hassasiyetlerine aykırı bir bileşen varsa, bu durum reklamda açıkça belirtilecek. Örneğin, alkol olan bir tonik ya da domuz yağı kullanılan bir ruj satılıyorsa, bu unsurlar belirtilecek.

'SON 5 ÜRÜN' ALDATMACASI

Özellikle tele-alışveriş kanallarında uygulanan ''tek seferlik fiyat'', ''ilk kez'', ''sadece şimdi'', ''satıldı, satılacak'', ''sınırlı satış'' ''son 5 ürün'' gibi vatandaşı zorla satın almaya yönlendiren ifadeler kullanılamayacak.

''FALCI X'' KARTVİZİTİ YASAK

Falcı, medyum ya da astrologların reklamı yapılamayacak. Kafelerde kullanılan tabelalar, broşürler, ilanlar ile ''Falcı X'' diye basılan kartvizitler yasak olacak.

DOKTOR ÜRÜN TANITAMAYACAK

Reklamlarda doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar, bir ürün ve hizmete yönelik sağlık beyanında bulunan tanıtımlar yapamayacak. Bir diş hekimi, diş macunu reklamında ''Dişinizi fırçalayın'' diyebilecek ancak ''X macunu ile fırçalayın'' diyemeyecek.,

İNDİRİM ALDATMACASINA SON

''Yüzde 70'e varan indirim'' gibi tüketiciyi yanıltıcı kampanyalar yapılamayacak.

ALTYAZILAR DAHA YAVAŞ GEÇECEK

Reklamlardaki dipnot ve altyazılar, daha yavaş geçecek. Altyazılar, kelime başına 0.25 saniye ekranda kalacak ve saniye başına 4 kelime akacak.

GURMELER MEKÂN TARİFİ YAPAMAYACAK

Özellikle gurme programlarında görülen, bir ürünün denenerek anlatıldığı yayınlarda, isim, marka, logo ya da diğer ayırt edici tariflere yer verilemeyecek.

BANKA REKLAMLARI

Bankaların vadeli hesaplara yönelik reklamlarında, faiz tutarı ve vade sonunda elde edilecek toplam tutar net olarak verilecek.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir