SGK, MEB ve YÖK'te belge zorunluluğu kalkacak

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile yaptığı çalışmada sona gelindi.

SGK, MEB ve YÖK'te belge zorunluluğu kalkacak
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Buna göre, lise ve dengi okullarda öğrenim gören ya da mezun olanlar ile üniversitede öğrenim gören veya mezun olan öğrenciler, sigortalılıkları için SGK'ya belge götürmek zorunda kalmayacak. Özellikle üniversite yıllarında ve mezuniyet sonrasında kuruma bildirimde bulunmayan binlerce öğrenci prim borcu sürpriziyle karşılaşıyordu. 1 Ocak'ta hizmete girecek uygulama ile öğrencilerin bilgileri otomatik olarak SGK'nın veri tabanına düşecek.

Genel sağlık sigortalılarının bakmakla yükümlü olduğu öğrenci çocuklarının öğrenci belgelerinin elektronik ortamda ünitelere gönderilmesine yönelik düzenlemede sona gelindi. Bu kapsamda YÖK ve MEB çalışmalarını tamamlayarak SGK'ya gönderdi. Kurum ise gelen verilerin entegrasyonunu bitirmek üzere. Bu uygulama ile sigortalıların ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin öğrenci belgesini kuruma elden getirmeleri önlenerek, elektronik ortamda bu belgelerin alınmasının sağlanması, zaman kaybının engellenmesi, merkez müdürlüklerinde meydana gelen yoğunluğun azaltılması ve mali yönden ortaya çıkacak kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Erkek Ve Kız Öğrencilerde Sigortalılık Şartları

Genel Sağlık Sigortası'nın (GSS) devreye girdiği tarihten itibaren binlerce öğrencinin karşılaştığı sorun, hep elden belge ulaştırılması ile çözüme kavuşuyordu. Kanuna göre, devir tarihinde sigortalı tarafından bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti karşılanan erkek çocuklar, uzun vadeli sigorta kapsamında zorunlu olarak sigortalı (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) sayılmamaları, isteğe bağlı sigortalı olmamaları veya gelir ve aylık almamaları, evlenmemeleri şartıyla 25 yaşını dolduruncaya kadar sağlık hizmetlerinden yararlandırılmaya devam ediliyor.

Bu durum kız çocuklarında ise şöyle oluyor: Devir tarihinde sigortalı tarafından bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti karşılanan kız çocukları, durumlarında değişiklik oluncaya kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ediyor. Kız çocuklarının uzun vadeli sigorta kolları kapsamında zorunlu olarak sigortalı (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) sayılmaları, isteğe bağlı sigortalı olmaları, gelir ve aylık almaları, evlenmeleri durum değişikliği olarak değerlendiriliyor.

Kız çocuklarının durum değişikliklerinin ortadan kalması halinde, bu kişiler tekrar ilgili kanunlarına göre bakmakla yükümlü olunan kişi sayılıyor. Ancak devrolunan sigortalıya aylık bağlanması veya aylık almakta iken 5510 sayılı kanunun geçici 4'üncü maddesi kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde yeniden çalışması durumu kız çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanmasını etkilemiyor.

Lise Ve Dengi Okuldan Mezunlara Artı 120 Gün

Lise ve dengi öğrenim gören çocuklarda da bu durum bu yıl ki değişiklikle bakmakla yükümlü olunan kişi veya hak sahibi sıfatıyla sağlık hizmetinden yararlandırılan çocuklar, '20 yaşını dolduracak tarihi aşmamak kaydıyla bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle aynı kapsamda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler' hükmü getirilmişti. Şu anda Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı'nda devam eden çalışma ile öğrenciler belge getirmek zorunda kalmayacak. Bürokratik yoğunluk ortadan kalkacak. Öğrenciler sürpriz bir borçla karşı karşıya kalmayacak.


Sabah


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Sağlık

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir